Zamknij

Czy miłości można się nauczyć z podręcznika? Sztuka kochania według Wisłockiej

29.12.2016
Aktualizacja: 06.11.2020 14:13

Skąd jesteś? Z Polski? Z Warszawy? To bez znaczenia. - Każdy człowiek jest z waginy - twierdziła autorka kultowego poradnika, który zrewolucjonizował życie seksualne Polaków w trudnym okresie PRL. 27 stycznia 2017 na ekrany kin wchodzi film opowiadający niezwykłą historię autorki "Sztuki kochania" kultowego poradnika, któremu towarzyszy niecodzienna kampania - "Kochanie to sztuka".

Plakat filmu
fot. ---

40 lat temu szarej rzeczywistości epoki Gierka prawdziwego kolorytu nadała niepozorna książka, która rozeszła się w większym nakładzie niż Biblia i "Trylogia" Sienkiewicza. Nie napisał jej jednak żaden wielki literat ani mistrz ciętej riposty, ale zwykła lekarka ze specjalnością z ginekologii, seksuologii i cytologii.

Zobacz także

Choć do tej pory Polacy mają problem z mówieniem o seksie, to dzięki autorce najpopularniejszego w naszym kraju popularnonaukowego poradnika życia intymnego spora część naszego społeczeństwa zdobyła teoretyczną wiedzę o tym, "jak to się robi".

Kto wie, ilu z nas zostało poczętych podczas testowania porad Wisłockiej w praktyce? Rekordowy przyrost naturalny w tamtym okresie zbiega się z datą publikacji jej największego bestsellera.

 

Dlaczego Wisłocka potrafiła mówić otwarcie o seksie?

Zwiastun filmu "Sztuka kochania", który 27 stycznia 2017 roku wejdzie na ekrany kin

Michalinę Wisłocką z pewnością można nazwać naszą polską wersją "Doktor Queen". Zamiast podbijać Dziki Zachód zachłyśnięty zapoczątkowaną w latach 60. rewolucją seksualną, udało się jej przełamać naszą środkowo-wschodnią barierę dotyczącą sfery intymnej, postrzeganej jako temat tabu, o którym po prostu nie wypada rozmawiać. Skąd się wzięła w niej taka otwartość w tej kwestii?

Autorka "Sztuki kochania" nie była typową matką-Polką. Żyła w trójkącie małżeńskim, nie gotowała, nie sprzątała i nienawidziła wszelkich domowych obowiązków.

- Znam się na jajkach, na jajecznicy nie bardzo - pisała Wisłocka. - Trzeba się nauczyć kombinować po partnersku. W zgodzie ze wspólnym rytmem - wyjaśniała ginekolożka.

Obecność drugiej kobiety, pomagającej uporać się jej z trudami codzienności, była więc całkiem wygodnym rozwiązaniem. Z pewnością nie każdy byłby się w stanie na to odważyć. Mimo że wielu ludzi zdradza swoich partnerów i prowadzi "podwójne życie", to jednak w katolickim społeczeństwie zawsze łatwiej było tolerować hipokryzję niż decydować się na szczerość. 

Zobacz także

Wisłocka nigdy nie potrafiła jednak zaakceptować obłudy. Z pewnością spory wpływ na to miał zespół Aspergera, z którym musiała się nauczyć żyć. Przypadłość ta jest częsta dla jednostek wybitnych, które są w stanie osiągnąć bardzo wiele w tym, w czym się specjalizują, ale nie zawsze potrafią radzić sobie z relacjami z innymi ludźmi.

Einstein, Mozart czy pisarka Jane Austen, u których dziś specjaliści podejrzewają zespół Aspergera, nie cieszyli się popularnością w swoim najbliższym otoczeniu. Mówienie prawdy w oczy nigdy nie było łatwe i nawet współcześnie nierzadko postrzegane jest jako brak dobrych manier, taktu lub zwykła złośliwość.

Rodzina Wisłockiej potwierdza, że lekarka nie była skłonna do tego, by godzić się na niuanse dominujące w stosunkach społecznych, przez co często musiała się zmagać z różnymi komplikacjami. Za podważanie zdania autorytetów, burzenie konwenansów i inspirowanie ludzi do odkrywania własnych pragnień musiała zapłacić sporą cenę.

babcia
fot.
1997 Warszawa n/z Michalina Wislocka autorka ksiazki pt." Sztuka kochania ". "Sztuka kochania" po licznych perypetiach ukazala sie w 1976. Byla pierwszym z prawdziwego zdarzenia poradnikiem seksuologii w krajach Ukladu Warszawskiego i mimo ze wychowaly sie na niej trzy pokolenia par, aktualnosci nie stracila do dzisiaj Fot. Grzegorz Roginski/Reporter 

Kiedy w ciążę z jej mężem Stanisławem zaszła Wanda - wieloletnia przyjaciółka z czasów dzieciństwa, z którą małżonkowie żyli w trójkącie - ich życie stało się jeszcze mniej konwencjonalne. Miłość jest w stanie pokonać dużo większe trudności. Wkrótce Michalina sama zaszła w ciążę i urodziła córkę, która wychowywała się razem z synem Stanisława i Wandy...

27 stycznia 2017 na ekrany kin wejdzie film w reżyserii Marii Sadowskiej opowiadający skomplikowaną historię Michaliny Wisłockiej, której poradnik seksuologiczny zrewolucjonizował pożycie intymne wielu Polaków. Choć od jego publikacji minęło już ponad 40 lat, zapotrzebowanie na informacje opisywane przez lekarkę jest nadal aktualne.

Kochanie to sztuka

Mimo że żyjemy w czasach, w których seks stał się elementem naszej komercyjnej codzienności, ciągle niewielu z nas potrafi otwarcie mówić o swoich uczuciach i pragnieniach. Zamiast komunistycznej cenzury, z którą walczyła Wisłocka, dziś musimy się zmagać z własną ignorancją, która wbrew pozorom stale się pogłębia.

Zobacz także

Pionierka stosowania nowoczesnych metod walki z bezpłodnością, zwolenniczka aborcji (w swoim życiu przeszła je trzykrotnie) oraz popularyzatorka antykoncepcji pisała w swym poradniku dla par o sprawach, które 4 dekady temu były w ścisłym tabu. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że dziś poruszane przez nią tematy są nadal aktualne, a walka o kwestie związane z prawem do leczenia niepłodności, dostępu do in vitro, przepisów dotyczących aborcji i kobiet w ciąży rozpala emocje tłumów.

Kampania "Kochanie to sztuka" nawiązująca do tytułu kultowego podradnika "Sztuka kochania" z 1976 roku próbuje zachęcić nas do tego, by przełamać nieśmiałość w mówieniu o miłości, seksie i emocjach, bez których nie powstałoby żadne nowe życie. Jak mówić o miłości zastanawiają się artyści, muzycy, celebryci i aktorzy, m.in. Magdalena Boczarska, która wciela się w postać Michaliny Wisłockiej.

Partnerem Kampanii "Kochanie to sztuka", w której udział wziął m.in.: Czesław Mozil, Olivier Janiak, Karolina Malinowska, Mateusz Gessler, Karolina Gruszka, Ada Fijał, Piotr Adamczyk oraz Eryk Lubos jest Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego "Seks to zdrowie".