Zamknij

Dr Andrzej Depko o "pigułce na zmianę płci"

18.09.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 16:00
Wojciech Olszanka/DDTVN/East News
fot. Wojciech Olszanka/DDTVN/East News

"Pigułka na zmianę płci" to środek, który rozgrzał masową wyobraźnię po wypowiedzi Rzecznika Praw Dziecka. Michał Figurski sprawdził, co na ten temat sądzi seksuolog dr Andrzej Depko.

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej dr Andrzej Depko był gościem Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent Radia ZET". Podczas rozmowy padło m.in. pytanie o tajemniczą "pigułkę na zmianę płci".

Chodziło o kontrowersyjną wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka z początku września. Na antenie TVN24 Mikołaj Pawlak powiedział, że edukatorzy seksualni "wychwytują dziecko rozchwiane, zaniedbane, któremu (...) dają jakieś środki farmakologiczne, żeby zmieniać jego płeć bez wiedzy i zgody rodziców i lekarzy".

Do zarzutów błyskawicznie odniósł się poznański magistrat, który zaprzeczył, jakoby edukatorzy seksualni podawali dzieciom środki farmakologiczne w szkołach, żeby zmieniać ich płeć. Wezwali też Mikołaja Pawlaka do sprostowania wypowiedzi.

"Polityka równościowa miasta Poznania ma zapewnić bezpieczeństwo i dobrostan wszystkim mieszkańcom, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, orientację seksualną, wyznanie lub bezwyznaniowość, stopień sprawności czy status społeczno-ekonomiczny. Wszelkie zajęcia antydyskryminacyjne prowadzone w szkołach i finansowane bezpośrednio przez miasto Poznań przygotowywane i prowadzone były co do zasady przez nauczycieli ze szkoły, w której się odbywały. Na żadnych z nich nigdy nie podaje się dzieciom środków farmakologicznych, w przeciwieństwie do tego, co twierdzi rzecznik praw dziecka" - napisały władze Poznania w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Michał Figurski sprawdził, co o "pigułce na zmianę płci" sądzi dr Andrzej Depko.

- To przerażające, że w XXI wieku, gdy człowiek wysyła sondy kosmiczne poza Układ Słoneczny, gdy szykujemy się do kolonizacji Marsa, w kraju w środku Europy są ludzie, którzy mają odwagę głosić takie androny - skwitował seksuolog w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Posłuchaj podcastu