Zamknij

Niedopasowanie seksualne to mit?

19.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:48
Niedopasowanie seksualne: czym właściwie jest?
fot. Shutterstock

Seksem przykrywane są różne problemy, które dzieją się w związku. Gdy partnerzy oddalą się od siebie na tyle, że nie ma już między nimi bliskości w łóżku, mówią o niedopasowaniu seksualnym. Co tak naprawdę kryje się pod tym stwierdzeniem?  

Niedopasowanie seksualne w związku: czy to prawda?

Potrzeby seksualne w związku mogą się różnić. Pary do gabinetu specjalisty zgłaszają się najczęściej dlatego, że częstość i jakość seksu nie jest taka, jaką by chcieli. Brakuje im radosnego przeżywania swojej seksualności. Bardzo często nazywają to niedopasowaniem seksualnym, ale najczęściej okazuje się czymś innym. 

“Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest coś takiego jak dopasowanie seksualne. Jest to jakiś mit, wyidealizowana sytuacja” - wyjaśnia seksuolog Filip Rola z Centrum Terapii Otwarta Przestrzeń. 

Seks nie jest osobną częścią życia. To integralna część naszej tożsamości. Nazywanie problemów seksualnych w związku niedopasowaniem seksualnym, przypomina koncepcję dwóch połówek jabłka, która przecież nie jest prawdziwa. Tak jak charakterologicznie nie ma dwóch idealnie pasujących do siebie połówek, tak samo jest w przypadku seksualności. 

Przeczytaj:  10 zasad udanego związku, o których warto pamiętać. Radzi znany terapeuta

Zdarza się, że jeden z partnerów nie ma ochoty na współżycie, ale nie wie, jak powiedzieć o tym swojemu partnerowi. Niezadowolenie i frustracja narastają. Ciekawe jest to, że aż 70% par zgłasza się na terapię zbyt późno, gdy konflikt jest tak poważny, że trudno stwierdzić, co było jego przyczyną. Wtedy najłatwiej jest powiedzieć: niedopasowanie seksualne. 

Na udany czy nieudany seks ma wpływ wiele czynników psychologicznych, nad którymi można pracować. Oto problemy, które mogą być ukrywane pod pojęciem niedopasowania seksualnego. 

1. Problem z osiągnięciem satysfakcji seksualnej

Udany związek nie musi opierać się jedynie na bliskości cielesnej. Istnieją pary, dla których seks nie jest ważny, ale należą one do rzadkości. Jeżeli już na początku związku występują problemy z osiągnięciem satysfakcji seksualnej i nie są one spowodowane, np. zaburzeniami na tle emocjonalnym, traumami i kompleksami, warto poszukać - wraz z terapeutą - innych przyczyn.

2. Brak orgazmów

Brak orgazmów sam w sobie nie jest oznaką niedopasowania seksualnego. Problem pojawia się wówczas, gdy partnerowi lub partnerce jest obojętne to, czy druga strona została zaspokojona. 

3. Różnice anatomiczne

Różnice anatomiczne nie muszą ograniczać się tylko do problemu małego lub zbyt dużego członka u mężczyzny, ale mogą także dotyczyć płci pięknej. Kobiety mogą mieć zbyt luźną lub zbyt ciasną pochwę.

4. Inne potrzeby seksualne 

Życie seksualne jest uzależnione od działania wielu czynników. Obserwując drugą osobę i wchodząc z nią w bliską relację, możemy szybko zauważyć, czy mamy podobny temperament. Warto to zweryfikować, ponieważ inne potrzeby seksualne partnerów z czasem stają się przyczyną problemów z utrzymaniem zdrowej relacji.

5. Brak zainteresowania potrzebami drugiej strony

Fundamentem udanego seksu jest dawanie i branie, czyli obopólna satysfakcja. Jeżeli jedna ze stron nie potrafi otworzyć się na potrzeby drugiej, przejawia egoistyczne i nieakceptowalne zachowania, może to prowadzić do separacji. 

6. Bierność w życiu erotycznym

Jeżeli jedna strona chce jedynie mechanicznego współżycia, które więcej ma wspólnego z obowiązkiem niż przyjemnością, to rokowania na udany związek nie są pomyślne.