Namiętność w związku: 3 kluczowe sposoby na rozbudzenie jej na nowo

08.08.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 14:01
Namiętność w związku: jak odbudować?
fot. Shutterstock

Namiętność jest jak barometr emocji i uczuć w związku. Najczęściej zabija ją codzienność, rutyna i nasze przekonania. Choć czasem bardzo tego chcemy, nie da się w związku utrzymać jej na stałym poziomie. Nie oznacza to jednak, że wraz z upływem lat, namiętność wygasa na dobre. Badania psychologiczne pokazują, że są trzy podstawowe sposoby na rozbudzenie namiętności na nowo. 

Namiętność w związku: jak ją pobudzić? 

Nie ma chyba osoby, która jest w związku i nie tęskni za pozytywnymi emocjami, mocniejszym biciem serca, pobudzeniu fizycznym. W swoich gabinetach terapeuci par bardzo często słyszą: w moim małżeństwie od jakiegoś czasu zrobiło się mniej namiętnie, chociaż bardzo się kochamy i jesteśmy sobie bliscy. Wszystko przez stresy, które mamy w pracy. Specjaliści zalecają wtedy przyjrzenie się najpierw własnym emocjom i uczuciom, które są odczuwane w związku z drugą osobą. 

Należy wyjść od myślenia, że sama namiętność to za mało. Związki, które od samego początku oparły swoją znajomość głównie na namiętności, najczęściej w ciągu dwóch lat tracą ją w bardzo dużym stopniu i doświadczają rozczarowania. Aby tak się nie stało, już na wczesnym etapie związek wymaga czegoś więcej - wspólnej pasji, bliskości, przyjaźni, intymności.  

"Recepta" na namiętność w związku 

Pary chciałyby gotowych recept. Czy są takie? Badania naukowe i doświadczenie psychologów pokazują, że są sposoby na przywrócenie silniejszych emocji związkowi. Na wiele rzeczy mamy wpływ, pod warunkiem, że chcą tego dwie osoby. 

Bliskość buduje się poprzez drobne, ale ważne gesty. Na myśli mamy tu trzymanie się za ręce i przytulanie, czyli wszystko to, co sprawi, że para poczuje się, jak dawniej. Badania pokazują, że uruchamia się wtedy wytwarzanie oksytocyny, która działa rozluźniająco i uspokajająco. Dodatkowo okazywanie czułości, obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu. 

Kolejnym sposobem na podgrzanie temperatury w związku jest mówienie sobie czułych słówek, takich jak: "Kocham Cię", "Wyglądasz pięknie", "Co słychać kochanie?". Potwierdza to badanie z Uniwersytetu Chapmana (2016). Pary, które regularnie mówiły do siebie czułe słówka, czy wysyłały do siebie czułe SMS-y w ciągu dnia, wykazywały najwyższy poziom satysfakcji z życia seksualnego. Czułość, romantyczność, której często oczekują kobiety i tzw. gra wstępna, bywa bardzo ważnym elementem zachęcającym do bliskości, a często bardzo zapomnianym przez mężczyzn. 

Wraz z upływem lat zmieniamy się, również fizycznie. W kontekście pracy nad namiętnością w związku warto odpowiedzieć sobie na pytania e – jak bardzo staram się o to, by podobać się własnemu partnerowi, by być atrakcyjnym dla własnej partnerki? Co robię konkretnie, by atrakcyjność fizyczna była atutem, a nie problemem? Często w związku nie wiemy, jak dać sygnał partnerowi, aby bardziej zadbał o siebie. Wszystko przez to, że boimy się urazić partnera. Czerwona szminka na ustach, kobieca sukienka, koszula pachnąca męskimi perfumami, wyrzeźbiony brzuch na siłowni, przystrzyżona broda – zdecydowanie pomagają w podsycaniu seksualności. 

I jest coś jeszcze – rozmowa... Jeśli będzie otwarta i szczera poznacie czego brakuje do satysfakcjonującego pożycia seksualnego. Warto odpowiedzieć sobie na pytania -  kiedy ostatnio myślałaś/myślałeś pożądliwie o swoim partnerze? Czy znacie swoje oczekiwania seksualne? Czy rozumiecie dlaczego na przestrzeni lat uległy one zmianie? Pamiętajcie również o tym, czego unikać, aby nie zabić namiętności. Należy unikać ciągłych pretensji, narzekania i wzajemnego obwiniania. 

Przeczytaj: Jak to się robi, czyli seks po polsku 

Źródło: Sensity