Kto ma największe powodzenie u płci przeciwnej? Altruiści!

19.08.2016
Aktualizacja: 07.11.2019 14:56
Kto ma największe powodzenie u płci przeciwnej? Altruiści!
fot. flickr.com

Warto pomagać! Kanadyjskim naukowcom udało się ustalić, że osoby, które bezinteresownie pomagają innym uważane są za atrakcyjniejsze i... częściej uprawiają seks!

Profesor Pet Berclay z Uniwersyeteu Guelph udowodnił, że najbardziej pożądaną cechą u partnera wbrew pozorom wcale nie jest atrakcyjność fizyczna. Dużo bardziej cenimy gotowość do niesienia pomocy innym.

Statystycznie to właśnie altruiści cieszą się największą liczbą partnerów płciowych. Nie chodzi tu wcale o rozwiązłość. Po prostu mają największe powodzenie. Dlaczego tak się dzieje?

Jak zwykle u podłoża najbardziej złożonych zjawisk stoi ewolucja. Okazuje się, że w ciągu tysięcy lat zachowania altruistyczne sprzyjały przedłużeniu gatunku.

Osoby, które potrafiły poświęcić się dla innych, były postrzegane jako troskliwe i opiekuńcze, co pomagało w tworzeniu zgodnych małżeństw i budowaniu solidnych relacji rodzinnych.

Jeden z autorów badania - prof. Steven Arnocky z Uniwersytetu Nipissing w Ontario - przekonuje, że:

Altruizm sygnalizuje cechy pomocne jednostce w rozmnażaniu.

Naukowcy uważają, że na byciu altruistą najbardziej zyskują mężczyźni. Dzięki umiejętności wzięcia odpowiedzialności za innych, kobietom wydaje się, że będą oni idealnymi kandydatami na ojców, zapewnią im upragnione poczucie bezpieczeństwa oraz stworzą szczęśliwy związek. To właśnie dlatego kobiety niemal wpadają w ich ramiona i nie jest im łatwo uwolnić się od zainteresowania pań pragnących nawiązać z nimi dłuższą relację.

Badanie opublikowane na łamach British Journal of Psychology zostało przeprowadzone w formie wywiadu wśród 800 ochotników. Uczestnicy musieli odpowiedzieć, jakie relacje łączą ich z innymi ludźmi. Sprawdzono ich prawdomówność i zadeklarowaną chęć to bycia przydatnym dla innych - od działalności charytatywnej po drobne przysługi tj. pomaganie staruszkom w przechodzeniu przez jezdnię.

I kolejny raz potwierdza się, że szczęściu trzeba pomagać...