Zamknij

Miłości nigdy za wiele, czyli ile powinien trwać seks? Wyniki badań

31.03.2017
Aktualizacja: 06.11.2020 14:13
Miłości nigdy za wiele, czyli ile powinien trwać seks? Wyniki badań
fot. Miłości nigdy za wiele, czyli ile powinien trwać seks? Wyniki badań

Polacy z całą pewnością nie należą do znawców Kamasutry i tantrycznych praktyk umożliwiających wielogodzinne miłosne uniesienia. Z najnowszego raportu "Seksualność Polaków" wynika, że na grę wstępną przeznaczamy coraz mniej czasu - średnio o 5 minut mniej niż przed dekadą. Po co się tak spieszymy?

Niektórzy Europejczycy przez nasz temperament i ułańską fantazję uważają nas za "Włochów Północy". Pewnie sporo w tym racji - zwłaszcza sądząc po naszych historycznych podbojach. Jednak jeśli chodzi o historię miłosnych podbojów Polaków, to w ciągu ostatniej dekady bardziej zbliżyliśmy się do zestresowanych pracoholików, typowych za oceanem i na północy, niż do klasycznych wielbicieli długiego wstępu do pełnych pasji doznań pomiędzy kochankami, które cenią sobie nieco bardziej zmysłowi południowcy.

Zobacz także

- Mężczyznę poznaje się po tym, jak kończy a nie jak zaczyna - takie przekonanie jest u nas na tyle powszechne, że z szelmowskim uśmiechem nie wstydzi się je wypowiadać publicznie nawet ktoś, kto piastuje stanowisko premiera.

Mimo że przez ostatnie 20 lat długość stosunków seksualnych Polaków nie uległa zmianie i trwa przeciętnie od 13 do 15 minut, to jednak w ciągu ostatniego dziesięciolecia czas, jaki przeznaczamy na grę wstępną, skrócił się aż o 25 proc.

Przed dekadą przejście do kolejnego etapu zbliżenia trwało średnio około 20 minut. Teraz wystarczy nam na to tylko kwadrans. Z czego to wynika?

Gry miłosne

Według psychologa dr Brendana Zietscha z Uniwersytetu Queenslad w Australii spory wpływ na to może mieć nasza dojrzałość. Dla wszystkich par charakterystyczne jest to, że wraz z wiekiem tracą zainteresowanie seksem i coraz mniej czasu przeznaczają na seks. Wcale nie musi to oznaczać, że miłosne igraszki są dla starszych par mniej satysfakcjonujące, ale relacje partnerskie nabierają z wiekiem nieco innego charakteru.

Po latach lepiej znamy swoje upodobania i wiemy, co może komu sprawić przyjemność. Kiedy wiemy już "jak to się robi" i  jesteśmy pewni na co można sobie pozwolić z naszym partnerem lub partnerką, bagatelizujemy grę wstępną i od razu przechodzimy "do rzeczy". 

Zobacz także

Dr Zietsch po przebadaniu ponad pół tysiąca heteroseksualnych par ustalił, że pary, którym przez miesiąc kazano mierzyć, ile trwa każde z ich zbliżeń, najkrócej uprawiały seks przez nieco ponad pół minuty (33 sekundy) a najdłużej 44 minuty. Przedział pomiędzy 13 a 15 minut, który według "Raportu seksualności Polaków 2017" prof. Izdebskiego jest charakterystyczny dla obywateli naszego kraju, plasuje nas pośrodku tej stawki. 

Im krócej cieszymy się seksem, tym mniejsze zadowolenie z życia intymnego deklarujemy w badaniach. W najstarszej grupie wiekowej (50+) tylko 36 proc. Polaków twierdzi, że jest szczęśliwa z tego, co się dzieje w ich sypialni. Wśród najmłodszych w wieku od 18 do 29 lat pozytywnie oceniających życie intymne jest nieco więcej, bo ok. 53 proc. Najwięcej przyjemności ze współżycia mają jednak ludzie w wieku od 30 do 49 lat. 70 proc. z nich jest szczęśliwych w łóżku.

Bardziej z seksu zadowoleni są Polacy niż Polki. 55 proc. mężczyzn cieszy się z tego, jak wyglądają ich relacje intymne. Podobne zdanie ma tylko 49 proc. Polek.

Mieszkający na stałe w Wiedniu amerykański pisarz Jonathan Carroll twierdzi, że:

Mężczyźni traktują seks jak zabawę, kobiety jak mszę.

Nic dziwnego, że jego książki cieszą się w naszym kraju taką popularnością. Mało kto tak potrafi obnażyć naszą polską duszę. Jak sądzicie?

Zagłosuj

Ile czasu powinien według Ciebie trwać seks?

Liczba głosów:

źródło: vice.com