O której godzinie najlepiej uprawiać seks?

25.02.2016
Aktualizacja: 07.11.2019 15:03
O której godzinie najlepiej uprawiać seks?
fot. Kiedy najlepiej jest uprawiać seks? Korzyści zdrowotne płynące z seksu

Niektórzy wolą rano, inni wieczorem. Okazuje się jednak, że pewne pory dnia są znacznie lepsze na uprawianie seksu ze względów naukowych. Badacze postanowili sprawdzić, o której godzinie powinniśmy wskoczyć do łóżka.

A za wszystko odpowiedzialne są hormony. Alisa Vitti, hormonalny ekspert, po wnikliwej obserwacji, doszła do wniosku, że najlepszy czas na amory to popołudnie.

Jaka jest najlepsze pora na seks?

Zdaniem badaczki – o 15:00. Dlaczego? Ponieważ poziomy poszczególnych hormonów męskich i kobiecych po prostu ze sobą współgrają. Kobiety mają wtedy duże ilości kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za zwiększanie ilości energii oraz czujność. U mężczyzn z kolei podnosi się poziom estrogenu, przez co stają się bardziej emocjonalnie otwarci.

Właśnie te dwa czynniki sprawiają, że seks ma być o niebo lepszy.

Czy ma to sens? Przecież za ochotę na seks oraz możliwości seksualne u mężczyzn odpowiada testosteron, nie estrogen. A gdy ten drugi wzrasta, pierwszy spada. Według Vitti nie jest to jednak problem:

Pomimo że zdaje się, że nie jest to idealny czas, to kombinacja tych dwóch okoliczności jest idealna. Mężczyźni, dzięki estrogenowi, stają się bardziej emocjonalnie obecni podczas stosunku i są w stanie skupić się na potrzebach kobiet – powiedziała.

Mimo że sens jest, to zdaje się jednak, że szczególne korzyści z seksu o trzeciej po południu będą czerpać głównie kobiety.

Co więcej, badaczka wzięła pod uwagę tylko pary heteroseksualne.

Kiedy jeszcze warto uprawiać seks?

Popołudnie to jednak nie najlepsza pora, biorąc pod uwagę, że wiele osób jest wtedy jeszcze w pracy. Na szczęście 15:00 to nie jedyna pora, która sprzyja świetnym doznaniom seksualnym.

Możesz wybrać jeszcze poranek. Między godziną 7:00 a 10:00. Wtedy poziom testosteronu w organizmie mężczyzny idzie w górę, a to sprawia, że ma on większą ochotę na seks i jest w stanie wytrwać dłużej. Rankiem mamy też zazwyczaj więcej energii. Naukowcy z Włoch mówią również, że pora ta daje większą szansę na osiągnięcie orgazmu u obu kochanków.

To jeszcze nie wszystko, poranny seks pomoże uwolnić w Twoim mózgu dodatkową porcję endorfin, więc reszta dnia nie będzie już tak uciążliwa. Ciśnienie krwi lekko się obniży, a Tobie znacznie łatwiej będzie sobie poradzić z trudnymi i stresującymi sytuacjami.

Jeśli nie masz czasu rano, wybierz wieczór. Kolejne „okienko” na dobry seks otwiera się między 20:00 a 23:00. Seks będzie nie tylko świetny, ale i zdrowy. Dzięki niemu znacznie łatwiej będzie Ci zasnąć i spokojnie przespać całą noc. Seks uruchamia w mózgu reakcje chemiczne odpowiedzialne za poczucie euforii. Poorgazmowe uwolnienie endorfin i oksytocyny sprawia, że czujemy się zrelaksowani i szczęśliwi oraz, że znacznie łatwiej nam zasnąć.

Jak często ludzie uprawiają seks?

Całkiem niedawno przeprowadzono również badanie, które miało sprawdzić, jak często trzeba uprawiać seks, aby być szczęśliwym. 

Naukowcy prowadzili badanie przez ponad 30 lat i spytali w tym czasie 30 tysięcy osób o ich aktywność seksualną. Okazało się, że najszczęśliwsi są ci, którzy uprawiają go raz w tygodniu - uznano więc, że jest to optymalna ilość. 

Doszli również do wniosku, że większa ilość stosunków seksualnych nie sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, natomiast mniejsza prowadzi do nieporozumień w związkach, frustracji i oddalania się od siebie. 

Zagłosuj

A Ty, kiedy lubisz uprawiać seks?

Liczba głosów: