Jaki kolor sprawia, że jesteśmy postrzegani za atrakcyjnych?

02.09.2016
Aktualizacja: 12.11.2019 13:41
Jaki kolor sprawia, że jesteśmy postrzegani za atrakcyjnych?
fot. Jaki kolor sprawia, że jesteśmy postrzegani za atrakcyjnych?

Ludzie oceniani jako atrakcyjni, pewni siebie i seksowni najczęściej ubierają się w stonowane barwy. Sprawdź, jak niewiele wystarczy, by dodać sobie seksapilu i wykorzystać niezwykłą moc kolorów w codziennym życiu!

Nie oszukujmy się - nawet wśród naukowców nie każdy jest Einsteinem. Na szczęście niektórzy z nich są na tyle bystrzy, by dowieść, że za pomocą prostych trików można dodać sobie inteligencji i odrobiny seksapilu w oczach innych. Wcale nie chodzi tu o zasypywanie otoczenia błyskotliwymi uwagami i udowadnianie, jak bardzo jesteśmy zabawni, a poczuciem humoru dorównujemy komikom z "Latającego cyrku Monty Pythona".

Okazuje się, że by być odrobinę lepiej ocenianym przez otoczenie, wystarczy mały szczegół dotyczący koloru naszej codziennej garderoby. Wyniki badań wskazują, że osoby postrzegane za najbardziej atrakcyjne, najczęściej ubierają się w stonowane, ciemne barwy - klasyczną czerń lub zgaszone odcienie ciemnych kolorów. Aż 66% ludzi uważa je za inteligentniejsze i bardziej pożądane przez płeć przeciwną. 

Według zebranych danych udało się ustalić, że z najbardziej negatywną reakcją otoczenia spotykają się osoby wybierające brązowy lub pomarańczowy kolor ubrań. Natomiast różowy odbierany jest jako wskaźnik niższego poziomu inteligencji.

Utożsamianie czerni z atrakcyjnością zostało potwierdzone zarówno przez brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu, jak i czeskich badaczy z Uniwersytetu Karola w Pradze. Biorąc jednak pod uwagę emocje, jakie towarzyszą nam podczas reakcji na określone kolory, aż dla 48% osób czerń oznacza smutek i depresję, dla 17% strach, a dla 14% siłę.

Emocje mają kolor

Jeśli zapytamy kogoś z zachodniego kręgu kulturowego o ulubiony kolor, to zwykle usłyszymy, że jest to niebieski. Dorosłym podoba się też czerwień i zieleń, a dzieciom do 7. roku życia żółty, niebieski i czerwony (dokładnie w takiej kolejności), choć rodzice małych dziewczynek mogą pewnie być przekonani, że ich małe księżniczki uwielbiają kolor różowy.

Jeśli zaczniemy oceniać kolory pod względem emocji, jakie w nas wywołują, to okaże się, że za najprzyjemniejsze uznamy barwy jasne oraz różne kolory nasycone. Wyniki badań fizjologicznych (Kaya/Epps) określających reakcje na określone kolory wskazują, że niektóre z nich mogą budzić w nas zdecydowane skojarzenia.

Jak nasze ciało reaguje na różne barwy? Jakie emocje wzbudzają w nas określone kolory?

 • czerwony - złość (29%), szczęście i ekscytacja (20%), miłość (15%) + STRES
 • żółty - szczęście, podekscytowanie, pozytywna energia (75%)
 • zielony - spokój, szczęście, komfort (60%)
 • szary - smutek, depresja (55%), nuda (17%)
 • biały - niewinność (34%), pustka (26%), spokój (13%) 
 • niebieski -  zadowolenie (10%), relaks (60%) + KREATYWNOŚĆ
 • fioletowy - smutek (13%), szczęście (21%), spokój (29%)
 • żółto-czerwony - ekscytacja (51%)
 • zielono-żółty - zniesmaczenie (60%)
 • fioletowo-niebieski - spokój (40%), szczęście (13%), smutek (10%)
 • fioletowo-czerwony - szczęście (26%), miłość (17%)

Barwy szczęścia

Najczęściej negatywne emocje utożsamiamy z kolorem czerwonym, zaś pozytywne - z żółtym. Nie przekłada się to jednak zupełnie na kolor ścian.

W przypadku pomieszczeń mimo wszystko największe znaczenie dla odczuwania przez nas komfortu mają takie parametry jak jakość powietrza lub panująca w nich temperatura.

Istnieje jednak sporo dowodów na to, że kolory mogą mieć wpływ na nasze zdolności poznawcze. Jeśli przed rozwiązywaniem skomplikowanych zadań matematycznych lub różnych trudnych testów napatrzymy się na kolor czerwony, to osiągniemy gorszy rezultat niż gdybyśmy patrzyli wcześniej na kolor niebieski lub zielony.

Niektórzy badacze uważają, że kolor czerwony, który w pewnych sytuacjach może wzmagać naszą koncentrację, instynktownie oznacza dla nas niebezpieczeństwo, dlatego sprzyja nadmiernej emocjonalności, a nawet wpadaniu w panikę

Kiedy do badań nad kolorami włączono wyniki pomiarów czynności serca, to okazało się, że tylko czerwony kolor może powodować w naszym organizmie stres. Nie udało się tego zaobserwować podczas reakcji na inne barwy.

Z kolei analizy wyników sportowych uczestników Igrzysk Olimpijskich wskazują, że zawodnicy w czerwonych strojach dominują nad przeciwnikami ubranymi na niebiesko, a sportowcy odziani w czerń mają większe szanse na wygranie niż ci w białych kombinezonach.

Wiele zależy także od dziedziny sportu - kolarzom sprzyja kolor zielony a w sportach drużynowych - czerwień. W koszykówce odnotowuje się natomiast więcej celnych trafień po zmianie podświetlenia tablicy z koloru niebieskiego na czerwony.

Jakie kolory ułatwiają nam zapamiętywanie informacji?

Zrzut ekranu 2016-09-02 o 19.49.02
fot. Uniwersytet Łódzki/Stabilo

Jeśli w nowym roku szkolnych chcemy zostać klasowymi prymusami, warto nie tylko sumiennie się uczyć, ale też robić dobre notatki. Przy wyborze akcesoriów do pisania warto zwrócić uwagę na to, że niektóre kolory mogą nam ułatwić przyswojenie sobie wiedzy nawet o 16%

Uniwersytet Łódzki na zlecenie marki Stabilo w 2012 roku wykonał badania wśród maturzystów, które wskazują na to, że najlepiej zapamiętujemy treści zaznaczone kolorem pomarańczowym (82%).

Nieco niższe wyniki osiągniemy używając jaskrawych mazaków - np. żółtego, zaś najmniejszy wpływ na to, co zostanie w naszych głowach ma zielony kolor zakreślaczy. Warto dodać, że zwykły, niczym nie pokolorowany tekst, jesteśmy w stanie zapamiętać jedynie w 66%.