Zamknij

Jak zbudować długotrwały związek? 12 sposobów

02.09.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:32
Pary z długim stażem
fot. Shutterstock

Różne są sposoby budowania szczęśliwego związku. Są jednak rzeczy, które powtarzają się w budowaniu wspólnego szczęścia. Psychologowie ciągle usiłują uzyskać „przepis” na miłość i dobry związek. Odpowiedzi daje badanie opisane w prestiżowym piśmie „Social Psychological and Personality Science”. Przebadano osoby, które są nadal zakochane po 10 latach małżeństwa. Grupa ta pozwoliła wyodrębnić rzeczy, które czynią związek długotrwałym.

Długoletni związek a poczucie szczęścia 

Przebadane osoby, mimo upływu lat, nadal odczuwają pozytywne emocje w stosunku do swoich małżonków. 40% osób będących w małżeństwie 10 lat lub więcej stwierdził, że są „bardzo zakochani”, co było najwyższym stopniem odpowiedzi. Kolejnych 15% określiło się na drugim najwyższym poziomie intensywności miłości. Co być może jeszcze bardziej zaskakujące, ci, którzy byli ze sobą od 30 lat lub dłużej, także określali swoje małżeństwa wysoko na skali, przy czym 40% kobiet i 35% mężczyzn wskazywało, że są bardzo zakochani. Jak widać, wiele par jest w stanie zachować uczucie, pomimo upływu czasu.

Jak osiągnąć szczęście w związku? 12 sposobów

1.Pozytywne myślenie o swoim partnerze.

Jeżeli koncentrujesz się na pozytywnych cechach swojego partnera, twój związek ma szansę być udanym. Ciągłe czepianie się, próba zmiany nie zapowiada niczego dobrego.

2. Myślenie o partnerze, gdy nie jest obecny.

Czy krótkie rozstanie, wyjście bez siebie, samotna podróż, sprawia, że tęsknisz i myślisz o partnerze? Czy ciekawi cię wtedy, co robi ta osoba? Czy mimo że bawisz się świetnie, czegoś ci brak? To, co pojawia się w twojej głowie pod nieobecność osoby jest bardzo ważne. Można w ten sposób uzyskać odpowiedzi o tym, czym dla mnie jest ta relacja.

3.Trudność w skupieniu się na innych rzeczach, gdy myśli się o swoim partnerze.

W badaniu O’Leary’ego ten czynnik był szczególnie istotny. Taki rodzaj rozkojarzenia, gdy osoby jest w naszych myślach, w dobrych związkach powinien występować nie tylko w pierwszej  fazie zauroczenia, ale również po latach bycia razem.

4. Podejmowanie nowych i wymagających wyzwań.

Związek nie lubi nudy, potrzebujemy nowych wyzwań, odkrywania wspólnych pasji. Podobają nam się ludzie do nas podobni. Jeśli więc tak samo mocno pokochacie, np.: koncerty, jest duże prawdopodobieństwo, że wasz związek będzie udany.

5. Spędzanie czasu razem.

Spędzanie razem codzienności i uczynienie jej niezwykłej, sprawia, że miłość rośnie. W związku chodzi o te małe chwile: wspólne picie kawy i delektowanie się nią, sprzątanie piwnicy, spontaniczny spacer. Im więcej spędzicie razem czasu, tym więcej rodzi to wspomnień i więzi.

6. Wyrażanie uczucia.

Nie tylko odczuwanie uczuć jest ważne, ale i ich wyrażanie. Mówienie, czuły dotyk, pocałunek w policzek buduje intensywność w związku.

7. Bycie pobudzonym przez partnera.

Respondenci w badaniu O’Leary’ego, którzy najbardziej kochali swoich partnerów, odczuwali również wyraźnie odpowiedź ciała na ich dotyk. Nie znaczy to, że pełny akt intymny musi nastąpić po jednym dotknięciu w policzek. Odczuwanie ciepłego mrowienia od fizycznej obecności partnera wystarczy, aby być pobudzonym do czasu, gdy będzie odpowiedni czas na aktywność seksualną.

8. Prowadzenie życia seksualnego.

Osoby, które czują się szczęśliwe w związku,kochają partnerów, częściej uprawiają seks. Aktywność seksualna jest dla związku czymś w rodzaju kropki na i – scala go, podtrzymuje miłość i poczucie szczęśliwości.  

9. Generalne poczucie szczęścia.

Ludzie, którzy czują się w życiu szczęśliwi, obdarzają również silniejszą miłością partnera. Szczęśliwi kochają mocniej. Osoby te, nawet jeśli przeżywają kryzys, szybciej potrafią sięgnąć po pomoc.

10. Chęć, aby wiedzieć, gdzie jest partner.

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie przebywa twój partner, oznacza to, że chcesz zanim podążać, a myśli o nim są bardzo żywe. Jeśli nie ma to charakteru stalkingu,  sprzyja to pogłębianiu uczucia.

11. Myślenie o partnerze.

Miłość ma znamiona choroby, można tak sądzić choćby po obsesyjnym myśleniu o partnerze. Według badania O’Leary’ego, to częstsze dla kobiet. Te, które nie były bardzo zainteresowane tym, gdzie właśnie znajdują się ich partnerzy, jednak były bardziej skłonne, aby generalnie o swoich partnerach myśleć obsesyjnie.

12. Posiadanie silnej pasji życia.

Układ nagrody reaguje podobnie na miłość, jak na ekscytację codziennymi czynnościami. Jeśli chcesz, aby twój związek był namiętny, włóż trochę emocjonalnej energii. Jeśli twoje życie będzie barwne w obszarze zainteresowań, pracy, relacji, również związek będzie czymś niezwykłym.

Źródło: Psychologia.edu.pl

Przeczytaj: Elastyczność psychiczna: bez niej ryzyko depresji jest bardzo duże