5 pytań, które powinny paść na początku związku. Zdaniem prawników

25.06.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 14:03
Rozpad zwiążku: psychologia
fot. Shutterstock

Na początku mamy duże chęci, umawiamy się na randki, zwracamy się do siebie z czułością, dbamy o drobne przyjemności dla partnera. Z biegiem lat zmienia się nasza motywacja, sam partner i sytuacja. Małżeństwo to ciężka praca, dlatego nie wszystkim udaje się zbudować trwałą relację. Adwokaci rozwodowi, którzy codziennie mają styczność z parami w kryzysie, o rozpadzie związku wiedzą wszystko, a przynajmniej bardzo dużo. Mają wystarczająco sporo obserwacji i przemyśleń o tym, co staje na przeszkodzie zbudowania dobrego związku. Część z nich dzieli się cennymi radami. 

Jak uniknąć rozpadu związku?

Niestety większość związków rozpada się przez to, że oboje nie poznali się wystarczająco dobrze i szybko przeszły z zauroczenia w fazę zaangażowania. Adwokat Fred Sillerberg podkreśla, jak ważna jest rozmowa na każdym etapie związku. „Kiedy para przychodzi do mnie by rozpocząć proces rozwodowy, wymieniają powody, dla których podjęli decyzję o rozstaniu. Do najczęstszych przyczyn należą sprawy finansowe, seks i „oddalanie się od siebie”. Tymczasem prawda jest taka, że w niemal każdym przypadku to wszystko są jedynie skutki, które doprowadziły do decyzji o rozwodzie. Prawdziwą przyczyną jest brak komunikacji. Gdyby w związku znalazł się czas na spokojną rozmowę o tym, co się dzieje z każdym z partnerów, jak się czują w łączącej ich relacji, według mnie rozwodów byłoby znacznie mniej”.

Oto pytania, które zdaniem prawników rozwodowych warto zadać, najlepiej już na pierwszym spotkaniu:

1.Kiedy ostatnio rozmawiałeś z rodzicami lub rodzeństwem?

Widziałam wiele rozwodów spowodowanych tym, że jedna osoba w związku jest na tyle blisko swojej rodziny, że nie przestaje traktować jej jak bezwzględny priorytet nawet po ślubie. Małżeństwo tworzy nową rodzinę, musi być chronione i traktowane priorytetowo. Z drugiej strony złe relacje rodzinne mogą być oznaką zaburzeń osobowości i świadczyć o niezdolności do utrzymywania wszelkich relacji w dłuższej perspektywie – radzi Carla Schiff Donnelly, prawnik rodzinny z Pittsburghu w Pensylwanii.

2. Jak zakończył się twój ostatni związek?

To dość kontrowersyjne pytanie, jak na pierwszą randkę, ale zdaniem Carli Schiff Donnelly odpowiedź możne wiele powiedzieć o tym, z kim mamy do czynienia. Jeśli wyjaśnienie dotyczy wyłącznie winy drugiej osoby, to powinna się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza: Szukaj kogoś, kto jest gotów wziąć na siebie odpowiedzialność za porażkę związku. To dowód pokory, uczciwości i gotowości do osobistego rozwoju.

3. Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

Zapytaj o pracę: “Czy lubią to, co robią? Czy są pasjonatami? A może często zmieniają pracę? Albo odwrotnie, czy są w związku małżeńskim z pracą i pozostaje im mało czasu na leniuchowanie w niedzielny poranek albo podróżowanie. Może pójście do kina, gdzie nie mogą regularnie sprawdzać e-maili, brzmi dla nich jak tortura? Kiedy poznasz odpowiedzi na te pytania, zastanów się, czy potrafisz zaakceptować taki stan rzeczy – ostrzega Lisa Helfend Meyer, prawniczka rozwodowa z Los Angeles.

4. Czy uważasz się za dobrego rozmówcę?

Zdaniem Carolyn C. Van Tine: Komunikacja jest bardzo ważna. Często przyczyną rozpadu małżeństwa jest nieumiejętność porozumiewania się. Jeśli ludzie nie rozmawiają o tym, co im przeszkadza (i jak to naprawić), efektem zazwyczaj jest niechęć, która rośnie z upływem lat. Ta niechęć powoduje, że strony dryfują coraz dalej od siebie. Wiedza o tym, w jaki sposób komunikuje się partner i ocena, czy ta metoda komunikacji odpowiada też tobie, to wielki krok w tworzeniu solidnych podstaw udanego związku.

5. Gdybyś mógł cofnąć czas, co zmieniłbyś w swoim życiu?

Odpowiedź: „Mieszkałbym w kraju z dala od mojej matki” to, zdaniem Lisy Helfend Meyer, zły znak. Relacje z rodziną mówią bardzo dużo o osobie. Patrz na jej/jego rodzinę i to, czy szanuje matkę - to zasada stara, jak świat. Nic nie jest złego w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, ale jeśli osoba tak radykalnie odcina się od korzeni, może wzbudzić to spore wątpliwości. Wielu z nas, zwłaszcza kobiety, odczuwają ogromną pokusę, by zmienić partnera, naprawić jego relacje, stworzyć mu ciepły kąt. Tymczasem przecież każdy z nas chce pozostać sobą, a takie zmienianie kogoś na siłę nie niesie ze sobą niczego dobrego.

Źródło: huffingtonpost.com