Jak utrzymać wieloletni związek przy życiu? 6 rad od terapeuty par

28.01.2020 17:25
Dobry związek: jak utrzymać?
fot. Shutterstock

W jaki sposób pary mają budować swoją relację, aby utrzymać w niej miłość na długie lata? Większość z nas o tym marzy, ale niewielu wie, jak to osiągnąć. Warto poznać zachowania, które mogą pogłębić miłość i utrzymać związek. Dr Randi Gunther, jest psychologiem klinicznym i doradcą małżeńskim praktykującym w Południowej Kalifornii. Stworzyła listę 6 porad, bazując na swoim doświadczeniu z parami.

1. Uczciwość

Na początek terapeutka podkreśla, że w gabinecie pacjenci skarżą się na niesprawiedliwe traktowanie przez partnera. Narzekają na niedomówienia, próby manipulowania winą, niedotrzymywanie obietnic, łamanie zasad. Problemem jest też jednokierunkowy egoizm.

Większość tych rozczarowanych reakcji wynika z nieporozumień albo z pośpiesznie składanych obietnic. Z czasem obiecuje, że nie mogą być spełnione, a to z kolei podważa zaufanie i wiarę we wspólną przyszłość.

Ci, którzy budują uczciwe relacje, pracują nad sprawiedliwym rozwiązywaniem konfliktów. Autentycznie negocjują warunki tego, czego każdy partner chce lub potrzebuje, upewniając się, że mogą otwarcie mówić o tym, co napędza ich indywidualne zachowania. Te pełne szacunku interakcje tworzą podstawę do rozwoju uczucia.

2. Poszanowanie wrażliwości

W miarę upływu czasu partnerzy poznają się lepiej i zwykle uzyskują dostęp do „emocjonalnej nagości”. Niektórzy nazywają to odsłonieniem „miękkiego podbrzusza”. Dzielą się swoimi wrażliwymi doświadczeniami, myślami i uczuciami. Odkrywają siebie w intymnych momentach.

Znajomość tych potencjalnie zawstydzających uczuć lub doświadczeń sprawia, że każdy z nich jest bardziej podatny na zranienie. Ci, którzy uzyskali dostęp do wewnętrznego świata drugiej osoby, wiedzą, jakie wyrażenia lub zachowania mogą ranić i które mogą leczyć.

Ludzie, którzy cenią i szanują "święte miejsca" innych, nie wykorzystują tych informacji, by wyrządzić im krzywdę. Wiedzą, że mają emocjonalną moc i naruszenie pewnej strefy może ranić.

3. Rycerstwo

Rodzicie wiedzą, jak to jest spędzać całą noc z chorym dzieckiem. Kiedy gorączka wreszcie się załamuje, a małe dziecko jest w stanie spać, czują się wyczerpani, ale jednocześnie usatysfakcjonowani, że nieśli pomoc.

Radość z tego rodzaju dawania wynika z samego czynu. Nie oczekuje się żadnej spłaty ani odwdzięczenia. Taka bezwarunkowość jest potrzebna też w związku. Partnerzy, którzy wiedzą, że mogą na siebie liczyć, gdy będą w trudnych chwilach, czują podstawy bezpieczeństwa.

Poczucie bezpieczeństwa, jakie czują bliscy sobie partnerzy, sprawia, że dają to samo w zamian. Aby zachować naturalną skłonność do nadmiernego wykorzystywania, druga osoba musi mieć po drugiej stronie głęboko wdzięcznego partnera. 

4. Poszanowanie przekonań drugiego partnera

Bez względu na to, jak dobrani mogą być partnerzy, nie zawsze podzielają te same przekonania, pragnienia lub opinie. Niektóre z ich myśli i działań mogą wypływać w bezpośrednim konflikcie.

Tymczasem, szacunek dla sposobu życia partnera jest kluczowy dla każdej relacji. Wiele osób uważa, że partnerzy powinni zgadzać się na wszystko. Ale nawet w bliskich relacjach mogą wystąpić istotne różnice.

Udzielanie wsparcia partnerowi wymaga chętnego słuchania i zrozumienia. Obie osoby w związku mogą mieć różne myśli i uczucia na dany temat. Nie musimy się  zgadzać z czymś automatycznie - dla świętego spokoju. Czasami wystarczy wysłuchanie, szacunek dla odmienności i pewna elastyczność. 

5. Odporność na upadki

Od wielu lat badacze starają się pomóc ludziom podnieść ich podstawowy poziom szczęścia. Zalecili takie zachowania, jak skupianie się na zaletach i nie rozmyślanie o rzeczach, które nie są ważne. 

Ale dążenie do ciągłego szczęścia nie zawsze działa w stałym związku. Czasami tak naprawdę partner psuje dobre samopoczucie, a rozbieżności te mogą łatwo prowadzić do konfliktu i powodować poczucie osamotnienia.  

Biorąc pod uwagę, że partnerzy w związkach są czasami zmuszeni do walki, ważniejsze jest skupienie się na tym, jak szybko mogą rozwiązać problemy po kłótni. To jest właściwa droga. Pary, które wiedzą, jak ważne jest szybkie pojednanie po sporze, choć to ciężka praca, dzięki temu pozostać w dobrej relacji. 

6. Autorefleksja

Ostatecznie najlepszym sposobem, w jaki każdy może naprawdę ocenić siebie, jest osobista refleksja. Może ona wynikać  z przekonań kulturowych, duchowych , intelektualnych, fizycznych i emocjonalnych. Ludzie, żyjący w wartościowych relacjach zastanawiają się, jak „dobry człowiek” zachowałby się danej sytuacji, niezależnie od oceny innych.

Kiedy ludzie nie żyją zgodnie ze swoimi przekonaniami, prawdopodobnie odczuwają winę, wyrzuty sumienia i wchodzą w konflikty. Rozumieją, że obwinianie innych jest uchylaniem się od osobistej odpowiedzialności i skorygowania niewłaściwego postępowania.

Źródło: Psychology Today