Jak utrzymać pożądanie w związku?

13.09.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 13:56
Pożądanie a pragnienie
fot. Shutterstock

Pożądanie seksualne ma wiele postaci, a my zbyt często mylimy je z tzw. chemią czy wzrostem napięcia, które rozładowuje się w organizmie. Tymczasem to bardziej złożona forma motywacji seksualnej. Wiele par nie zdaje sobie sprawy z tego, że pożądanie jest częścią systemu komunikacji interpersonalnej i wyraża naszą gotowość do bycia blisko. 

Jak rozumieć pożądanie seksualne?

Pożądanie seksualne człowieka jest złożone. Marcel Proust, francuski pisarz powiedział kiedyś, że nic tak, jak pożądanie, nie sprawia, że nasze słowa całkowicie nie przystają do tego, co myślimy. Podkreślił fizjologiczne strony pożądania. Natomiast dopiero połączenie pożądania z uczuciami, myślami i mózgiem (najwrażliwszym organem płciowym) pozwala zrozumieć jego istotę. Słowem, seksualność może się przejawiać w różnych formach, mieć różne motywacje i cele w zależności od tego, na jakim poziomie świadomości znajduje się nasz umysł.

Pożądamy na wiele sposobów, bo bywamy w rozmaitych stanach ducha i ciała. Z chciwości, ale i z miłości. To właśnie pożądanie każe nam – czasami za wszelką cenę, lekceważąc normy, obyczaje i reputację – dążyć do seksu z wybraną osobą.

Wojciech Eichelberger

Pożądanie a potencjał seksualny 

David Schnarch, uznany, amerykański psycholog kliniczny i seksuolog zwraca uwagę na kilka często pomijanych aspektów pożądania, ściśle związanych z potencjałem seksualnym oraz słabnącymi potrzebami w tej sferze życia:

  1. Pożądanie jest częścią systemu komunikacji interpersonalnej. Nie tylko potrafimy wyczuwać wzajemne zainteresowanie seksualne, lecz także - w określonych warunkach - czerpiemy z tego przyjemność. 
  2. Pożądanie seksualne w pewnym sensie odzwierciedla nasza tęsknotę za łączeniem się w pary. Potrzeba bycia razem przejawia się w naszym pragnieniu dotyku, ciepła, zapachu i smaku. Doznaniach, jakie daje kontakt fizyczny. Pożądanie seksualne jest wyrazem naszego pragnienia, by dzielić te doznania z drugim człowiekiem przez seks. 
  3. Pożądanie seksualne wyraża naszą gotowość do bycia blisko. 
  4. Pożądanie seksualne obejmuje intensywność i głębię naszego zaangażowania w seks podczas zbliżenia. Namiętność wykracza poza ramy biologiczne popędu. Towarzyszą jej cudowne emocje pragnienia, tęsknoty, rozpalenia i pasji odzwierciedlające uczucia, jakie żywimy wobec partnera: troskę, czułość, żarliwość, miłość. 
  5. Pożądanie seksualne to erotyzm "w akcji". Erotyzm obejmuje sposoby, którymi posługujemy się, by zainteresować sobą partnera - albo nasze ulubione zachowania seksualne i styl. 
  6. Pożądanie seksualne - podobnie jak poczucie zadowolenia - jest częściowo zdeterminowane przez naszą kulturę. Społeczeństwo, w którym żyjemy, ma wpływ na to, co nas podnieca i w jaki sposób przeżywamy nasze pożądanie. 

Fantazjowanie, myślenie o byciu z druga osobą sam na sam, słuchanie jej, obejmowanie, przyjaźń, poczuciu, że osoby tworzą zgrany zespół, sprawiają, że pożądanie seksualne wzrasta. I jeszcze jedno, jeśli istnieje pragnienie, miłość, sympatia i przyjaźń, ale nie ma namiętności, to nie ma także seksualności. To sprawia, że relacje są bardziej podobne do przyjacielskich lub rodzinnych, a nie takich, jakie powinny dotyczyć pary.

David Schnarch podkreśla, że nie da się wyleczyć prowokując bielizną czy erotycznymi zabawkami( (choć są w porządku, jeśli służą naszej wyobraźni w tej dziedzinie). Słabe pożądanie nie jest niczym przyjemnym, ale ma cel. Zachęca, byśmy przekraczali własne ograniczenia i wzbogacili nasze relacje. Czy skorzystamy z zaproszenia, by zmienić się od wewnątrz, czy będziemy się tylko "przebierać" - to już wybór każdego z nas .

Źródło: Namiętne małżeństwo, David Schnach