Zamknij

Jak na kobiety wpływa zapach partnera? Zaskakujące odkrycie

14.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 05:31
Jak na kobietę wpływa zapach mężczyzny?
fot. Shutterstock

Woń ukochanego mężczyzny działa na panie uspokajająco i pomaga obniżyć poziom stresu - udało się udowodnić kanadyjskim naukowcom. Płeć piękna odwrotnie reaguje jednak na zapach panów, których postrzega za obcych. Wszystko przez hormony!

Kobietom często zdarza się zakładać koszule lub męskie T-shirty pożyczone z szafy wybranka ich serca. Dlaczego? Najnowsze wyniki badań naukowych wskazują, że może to mieć moc terapeutyczną. Okazuje się bowiem, że pod wpływem unikalnego, naturalnego zapachu ich partnera podświadomie czują się bardziej spokojne. Obniża się ich poziom stresu i stają się mniej napięte. Jak to możliwe?

Jak pachnie miłość?

Psycholodzy z Kanady przeprowadzili badania, w których wzięło udział 96 heteroseksualnych par. Panom polecono noszenie przez jedną dobę czystej koszulki. Nie mogli w tym czasie stosować żadnych perfum, dezodorantów, nie jedli też aromatycznych pokarmów, które mogłyby wpłynąć na to, jak pachną. Nie pozwolono też im palić papierosów. Po 24 godzinach naukowcy zamrozili ich T-shirty a następnie zaprosili do dalszego etapu testów kobiety.

Panie musiały powąchać różne koszulki - zarówno te, które nosił ich ukochany, jak i te należące do obcych osób. Następnie zbadano, w jaki sposób reagują na stres towarzyszący symulowanej rozmowie kwalifikacyjnej. Miały też rozwiązać skomplikowane zadanie z matematyki. Na podstawie pobranych od nich próbek śliny zbadano następnie, jakie mają stężenie poziomu kortyzolu, nazywanego popularnie hormonem stresu. 

Zapach ukochanego mężczyzny obniża poziom stresu u kobiet

Wyniki badań kanadyjskich uczonych potwierdziły, że woń mężczyzny, do którego kobieta coś czuje (dosłownie i w przenośni) wpływa na jej układ hormonalny przyczyniając się do obniżenia kortyzolu. Odwrotna reakcja zachodzi zetknięciu z zapachem obcego mężczyzny. Jeśli nie jest w nim zakochana, to jego zapach powoduje, że zaczyna się denerwować. 

Według naukowców to odpowiedź na atawistyczną potrzebę ucieczki przed zagrożeniem. Ewolucja wyposażyła płeć piękną w umiejętność szybkiego reagowania na ryzykowne sytuacje, podczas których może być w niebezpieczeństwie. Kobiece organizmy najprawdopodobniej wykształciły umiejętność sygnalizowania, że wkrótce mogą być w opresji poprzez zmiany hormonalne. Podwyższenie poziomu kortyzolu mogło być więc sygnałem odczytywanym jako ostrzeżenie.

Zapach wybranka serca może więc dawać kobietom poczucie bezpieczeństwa, nawet jeśli nie są tego w pełni świadome. Co na to feministki i niezależne kobiety sukcesu? Prof. Frances Chen - kierująca badaniami opublikowanymi na łamach Journal of Personality and Social Psychology - radzi wszystkim paniom, by w ramach walki ze stresem po prostu częściej przytulać się do ukochanego i wczuwać się w jego zapach. Podczas długiej rozłąki warto zaś mieć przy sobie męską koszulę, która - czy tego chcemy, czy nie - może pozwolić paniom choć trochę ukoić nerwy. 

Jakie aromaty pobudzają męskie libido?

Niestety nie udało się wykazać, by w podobny sposób na zapach partnerek reagowali mężczyźni. Prof. Zbigniew Lew-Starowicz potwierdza natomiast, że męskie libido pobudza aromat lawendy, cynamonu oraz lukrecji. Panie, które chcą zrobić wrażenie na kimś wyjątkowym, mogą więc szukać perfum o tych nutach zapachowych. Z kolei kobiece libido reaguje na takie specyficzne aromaty jak np. zapach... pudru dla niemowląt.

Jak więc zdobyć kobiece serce? Na logikę wystarczy założyć czystą koszulę, pochodzić w niej kilka godzin, by przesiąkła naturalnym aromatem naszego ciała a na koniec ubrudzić ją... odrobiną zasypki dla bobasów! Gdyby tylko sztuka uwodzenia była taka prosta, to miłosne intrygi nie byłyby jednak aż takim wyzwaniem dla sporej części ludzkości.

Źródło: Journal of Personality and Social Psychology / Life Science/Health