Etapy budowania relacji miłosnej. Jest 9 najważniejszych momentów

21.08.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 13:59
Miłość w związku: etapy
fot. Shutterstock

Miłość przechodzi różne etapy, potrzebuje czasu, aby rozwinęła się w pełni. Znaczenie słowa: “kocham cię” również zmienia się w zależności od etapu związku. Nabiera mocy, wraz z trwaniem relacji. Jeśli najintymniejsze słowo wypowiadamy po czterech latach i więcej, może oznaczać, że jest się z kimś dlatego, że tę osobę wybieram w wolny sposób, bez nacisków. Nie dlatego, że jej potrzebuję do osiągnięcia jakichś celów. 

Pierwsze dwa miesiące: ciekawisz mnie, intrygujesz, myślę o tobie, chcę się zaangażować

W długotrwałym związku dwa miesiące to niewiele, ale jeśli pada słowo: "kocham cię", relacja może ewaluować. Ważne jest, aby wiedzeić, że w tym pierwszym etapie wielu z nas może pomylić drogę. Możemy mylnie uważać, że kochamy kogoś, choć nie do końca wiemy, na czym to polega. Może to wynikać z osobistej niedojrzałości, z młodego wieku lub braku wystarczającego doświadczenia dotyczącego bycia w długotrwałym związku.

Pięć miesięcy: jesteś dla mnie ważną osobą

Badania mówią, że w tym momencie związku znajdujemy się w ostatnich dniach pierwszej fazy zakochania. Powiedzenie na tym etapie: “Kocham cię” oznacza: “jesteś ważną częścią mojego życia”. Wciąż jednak to zbyt mało, abyśmy byli pewni, że to słowo ma 100-procentową wartość. Wyznanie miłosne na tym etapie związku oznacza, że osoba w dalszym ciągu jest zakochana, nadal czuje motylki w brzuchach, ale jeszcze nie do końca w sercu. 

Sześć miesięcy: tworzymy parę 

Na tym etapie związku żadna z osób nie może przestać myśleć o sobie. Chcą wszystko ze sobą robić razem. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że naprawdę jesteś w stanie poczuć się częścią jego/jej życia i to, jak ta druga strona staje się częścią ciebie. Osoby często na tym etapie podarowują sobie różne dowody miłości: liściki, zdjęcia, prezenty. Kocham cię nabiera mocy.  

Dziewięć miesięcy: miłość nas napędza

Kiedy wypowiadamy słowa: “Kocham cię” w tej konkretnej fazie, to tak naprawdę myślimy, że wszystko staje się bardzo poważne i zmierza do wspólnego życia. 

Dziesięć miesięcy: jesteś moim przyjacielem 

To etap, kiedy bycie ze swoją partnerką i partnerem jest czymś całkowicie naturalnym. Słowo: “Kocham cię” niesie o wiele większą wagę. Nie ma znaczenie, czy słowa to zostały wypowiedziane spontanicznie w trakcie przygotowywania śniadania, sms-em, przez telefon, nadal są tak samo istotne. 

Po dziesięciu miesięcy więź w związku jest zazwyczaj na tyle duża, że partner jest też przyjacielem. To jest moment, gdy słowo: “miłość” naprawdę zaczyna docierać do najgłębszych części serca obojga osób. 

Pierwszy rok: jesteś całym moim światem 

Kiedy wypowiadamy słowa „kocham cię” w tej konkretnej fazie, to tak naprawdę mamy na myśli wspólne życie. Osoba doświadczasz w swoim związku czystą i bezwarunkową miłość. 

Dwa lata: myślę o przyszłości 

Słowa „kocham cię” wypowiedziane podczas tej fazy związku przez dojrzałą osobę, mogą oznaczać: „kocham to, kim jesteś i będę kochać to, kim się staniesz w przyszłości”.

Trzy lata: stałość

W tym przypadku fraza „kocham Cię” oznacza, że chcesz, aby miłość, którą czujesz do swojego partnera lub partnerki stała się czymś  trwałym. 

Cztery lata: twoje marzenia są wciąż żywe 

To prawdziwa miłość. 

Źródło: Piękny Umysł

Przeczytaj: 10 zasad udanego związku, o których warto pamiętać. Radzi znany terapeuta