Zamknij

Długotrwała satysfakcja seksualna: jaki jest jej sekret?

03.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:33
Satysfakcja seksualna: jak ją utrzymać w związku?
fot. Shutterstock

Seks jest kluczowym czynnikiem w najbardziej romantycznych związkach. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na pożądanie seksualne. Dlaczego niektórzy ludzie tracą zainteresowanie sobą? Co podsyca uczucie, a co je gasi? 

Im więcej seksu, tym lepiej? 

W artykule opublikowanym w 2016 roku, dr Amy Muise, doktor habilitowany na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Toronto w Mississauga w Kanadzie, informuje o wyraźnym związku między częstotliwością seksu a szczęściem. Wyjaśnia, że istnieje wiele dowodów wskazujących, że osoby, które deklarują uprawianie seksu z partnerem tak często, jak to możliwe, czują się w relacji szczęśliwi. Jest to szczególnie ważne w świetle intensywnego życia wielu ludzi. Badaczka odkryła, że ci, którzy uprawiali seks raz w tygodniu lub częściej, byli znacznie szczęśliwsi niż ci, którzy mieli go rzadziej. Ciekawe jest również to, że uczestnicy badania, którzy uprawiali seks kilka razy w tygodniu nie byli szczęśliwsi niż ci, którzy uprawiali seks raz w tygodniu. 

Wiek był kolejnym czynnikiem, wpływającym na spadek lub wzrost pożądania. Mężczyźni odczuwali najniższy poziom zainteresowania seksem w wieku od 35 do 44 lat, podczas gdy w przypadku kobiet było to od 55 do 64 lat. Według badania przeprowadzonego w 2017 roku wspólne mieszkanie wygasza satysfakcję seksualną.

Pragnienia i preferencje seksualne są z natury czymś osobistym i bardzo indywidualnym. Badania w tej dziedzinie są złożone i chociaż mogą wykazać skojarzenia i trendy, nie będą one w stanie wyjaśnić przyczyn satysfakcji seksualnej jednostki. Wynika z nich, że seks dopochwowy, przywiązanie i czas spędzony w związku są kluczowymi składnikami szczęśliwego życia seksualnego. Ale kluczem może być jeszcze jeden czynnik: otwarta komunikacja.

Jak utrzymać relację seksualną? 

„Nie sądzę, by istniała jakiś "tajnik”dla długoterminowej satysfakcji seksualnej! Ludzka seksualność jest zbyt różnorodna i„ płynna ”, aby tak się stało, ale [...] otwarta komunikacja o seksie z partnerem powinna zapobiec rozwojowi problemów seksualnych”, powiedział profesor Cynthia Graham. Wynika z tego, że rozmowa o seksie może być dobrym punktem wyjścia. Znalezienie sposobu na dopasowanie seksu do presji codziennego życia może być trudnym wyzwaniem, ale uczucie i czas razem mogą pomóc.

Źródło: Medical News Today