Co decyduje o satysfakcji seksualnej w związku?

23.07.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 14:02
Co decyduje o satysfakcji seksualnej w związku?
fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Chapman postanowili przeanalizować satysfakcję seksualną (lub jej brak) par heteroseksualnych w długotrwałych związkach. Chcieli sprawdzić, co przyczynia się do utrzymania satysfakcji z życia erotycznego bez względu na staż związku.

Aktywność seksualna w związku

Seksualność wciąż stanowi wyzwanie dla par, ale też naukowców i seksuologów. Podstawową barierą utrudniającą stworzenie jednolitego modelu opisującego seksualność człowieka jest duża liczba czynników wpływających na zachowanie i reakcje seksualne. Podejście do seksualności zależy w dużej mierze od rodziny, w której zostało się wychowanym. Psychologiczne spojrzenie na seksualność człowieka koncentruje się głównie na wyjaśnieniu roli emocji i uczuć w kreowaniu i kierowaniu zachowań seksualnych ludzi. Dziś badaczom chodzi przede wszystkim o to, aby wyjaśnić mechanizmy doboru partnera seksualnego oraz mechanizmy odpowiedzialne za długotrwałe mechanizmy międzyludzkie.

Sex: jak bardzo ważny w życiu człowieka? 

We wspomnianym badaniu wzięło udział prawie 40 tys. małżeństw lub konkubinatów mężczyzn i kobiet w USA, którzy byli ze swoim partnerem co najmniej trzy lata. Badanie zostało opublikowane w The Journal of Sex Research. Średni wiek wynosił 40 lat dla kobiet i 46 lat dla mężczyzn. 

„Okazało się, że satysfakcja seksualna była wyższa u osób, które uprawiały seks częściej, uprawiały seks oralny, częściej miały orgazmy, stosowały bardziej różnorodne aktywności seksualne, miały czas na zadbanie o nastrój i ćwiczyły skuteczną komunikację seksualną” – mówił David Frederick, adiunkt psychologii w Chapman University i główny autor badania. „Prawie połowa zadowolonych i niezadowolonych par czyta książki o samopomocy seksualnej i artykuły w czasopismach, ale to, co odróżniało pary zadowolone z seksu, to to, że próbowały niektórych pomysłów”. A więc czytanie to jedno, a wprowadzanie w życie – drugie.

Aby to sprawdzić, pary zostały poproszone o ocenę ich satysfakcji seksualnej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy i obecnie. Większość (83%) ludzi stwierdziła, że była zadowolona seksualnie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy związku. Jednak tylko połowa osób twierdzi, że jest obecnie zadowolona (43% mężczyzn i 55% kobiet), a reszta jest neutralna (16% mężczyzn i 18% kobiet) lub niezadowolona (41% mężczyzn i 27% kobiet). 

Jak poprawić swoje życie seksualne?

Zadowoleni mężczyźni i kobiety częściej zgłaszali, że ich ostatni seks był „namiętny” lub „czuły”. Około połowy zadowolonych mężczyzn (49%) i kobiet (45%) zgłosiło, że ich ostatnie spotkanie seksualne trwało ponad 30 minut, w porównaniu do zaledwie 26% niezadowolonych mężczyzn i 19% niezadowolonych kobiet.

Zadowoleni mężczyźni i kobiety częściej niż niezadowoleni mężczyźni i kobiety próbowali nowej pozycji seksualnej, nosili seksowną bieliznę, brali wspólnie prysznic lub kąpali się razem, rozmawiali lub fantazjowali, chodzili na romantyczne randki czy używali zabawek erotycznych. 

Ważna informacja

Dzisiejsze modele psychologiczne wyjaśniające neurobiologiczne mechanizmy powstawania emocji związanych ze stanem zakochania i uczuciem miłości są zogniskowane na mózgowy układ nagrody i kary. Jest to funkcjonalny układ, złożony z kilku rozproszonych anatomicznie ośrodków obejmujących czołowe ośrodki korowe, układ limbiczny oraz jądra podstawy mózgu.

Satysfakcja seksualna w związku po latach

Warto zauważyć, że częstotliwość współżycia seksualnego znacząco obniża się wraz z czasem trwania związku. Wyniki kolejnych badań wskazują, że po sześciu latach trwania związku częstotliwość ta zmniejsza się o połowę. Satysfakcja seksualna na tym etapie związku może być zagrożona rutyną pojawiającą się w związkach oraz wiarą w szkodliwe mity głoszone powszechnie na temat życia seksualnego. 

Jednym z takich mitów jest przekonanie, że jeśli związek dwojga ludzi cementuje miłość, satysfakcja seksualna powinna pojawić się w takim związku naturalnie i spontanicznie jako oczywista konsekwencja miłości. 

Osoby podzielające ten pogląd, w razie wystąpienia różnic poglądów lub niepowodzeń w sferze seksualnej, nie przejawiają tendencji do poszukiwania specjalistycznej pomocy, lecz doszukują się winy za zaistniałą sytuację w często iluzorycznych niedostatkach wzajemnej miłości.

Należy zwrócić uwagę, m.in. na to, że wraz z wiekiem zmienia się nasze ciało, zdrowie seksualne i często potrzebujemy innej stymulacji, na ogół większej. 

Ważna informacja

Poziom pożądania i sprawności seksualnej wyraźnie obniża się pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.

Część par na nowo odkrywa satysfakcję ze współżycia seksualnego, czemu sprzyja uzyskanie większej prywatności związane z wyjściem dzieci z domu lub obniżenie lęku przed niepożądaną ciążą (menopauza).

Badacze dowiedli także, że częstość współżycia w okresie późnej dorosłości nie jest związana z płcią badanych, lecz z ogólnym stanem zdrowia oraz poczuciem własnej wartości. 

Zobacz także

Źródło: Wyznaczniki relacji partnerskiej a zmiany w sferze seksualnej w poszczególnych fazach dorosłości, Magdalena Grabowska; Eureka Alert ; Od poznania się do seksualnej satysfakcji, czyli biologiczne mechanizmy seksualności człowieka, Dariusz Radomski