Jak osiągnąć satysfakcję seksualną w związku? 4 fazy podniecenia

01.08.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 14:01
Jak dochodzi do podniecenia?
fot. Shutterstock

Chociaż genitalia są kluczową częścią seksu, jego przyjemne doznania dotyczą wielu części ciała. Przyjemny seks w dużym stopniu zależy od mózgu, który uwalnia hormony. 

Satysfakcja seksualna: jak ją osiągnąć? 

Jak seks wpływa na ciało i mózg? Co sprawia, że seks jest dobry? Badanie z 2016 r. sugeruje, że mózg może być najważniejszym organem seksualnym. Odkryto, że orgazm jest podwyższonym stanem świadomości sensorycznej, który może wywołać stan podobny do transu w mózgu. 

Ważna informacja

Przyjemne odczucia, jakie człowiek odczuwa podczas seksu, pochodzą z wielu różnych części ciała.

W latach 60. badacze William Masters i Virginia Johnson  - duet, który zmienił podejście do seksu - zidentyfikowali 4 odrębne fazy podniecenia seksualnego. Każda z wymienionych poniżej elementów ma unikalny wpływ na organizm. 

Pragnienia i emocje. Podczas fazy pożądania tkanka w penisie, pochwie, miednicy, sromie, łechtaczce wypełnia się krwią. Zwiększa to wrażliwość nerwów w tych obszarach ciała. Mięśnie w całym ciele zaczynają się kurczyć. Niektórzy oddychają szybciej, skóra staje się zaczerwieniona z powodu zwiększonego przepływu krwi.

Płaskowyż. W fazie plateau, podniecenie osoby nadal się nasila. Pochwa, penis i łechtaczka stają się bardziej wrażliwe. W tym okresie osoba może doświadczyć różnic w czułości i pobudzeniu. Podniecenie i zainteresowanie mogą się zmniejszać, nasilać, a następnie ponownie opaść.

Orgazm. Przy odpowiedniej stymulacji i odpowiednim stanie psychicznym, osoba może mieć orgazm. Dla większości kobiet stymulacja łechtaczki jest najszybszą i najbardziej skuteczną drogą do orgazmu. Dla niektórych jest to jedyna droga do orgazmu. Mężczyźni mogą potrzebować przedłużonej stymulacji trzonu lub głowy penisa.

Większość mężczyzn wytryskuje podczas orgazmu, ale można mieć orgazm bez wytrysku. Niektóre kobiety wytryskują podczas orgazmu, choć zawartość tego płynu pozostaje przedmiotem dyskusji naukowej. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają silnych skurczów mięśni podczas orgazmu. Mężczyźni doświadczają tych skurczów w odbytnicy, penisie i miednicy, podczas gdy kobiety doświadczają ich w pochwie, macicy i odbytnicy. Niektórzy ludzie doświadczają skurczów w całym ciele.

Przeczytaj: Dlaczego kobiety mają orgazm?

Rozwiązanie. Po orgazmie mięśnie się rozluźniają, a ciało powoli powraca do stanu sprzed pobudzenia. Ten proces jest inny dla mężczyzn i kobiet. Chociaż większość mężczyzn nie może mieć orgazmu natychmiast po wytrysku, wiele kobiet może. Podczas etapu rozwiązywania większość mężczyzn i wiele kobiet doświadcza okresu refrakcji. W tym czasie osoba nie zareaguje na stymulację seksualną.

Kilka lat później Helen Kaplan, amerykańska terapeutka, dodała do tych czterech faz reakcji seksualnej piąty element zwany pożądaniem. Można powiedzieć, że wszystkie cztery reakcje wychodziły z pożądania. 

Pożądanie to podstawowy bodziec do ucieczki od stanu samotności.

Brain Heard

Orgazm mózgu

Podczas stymulacji seksualnej organizm uwalnia wiele hormonów, w tym noradrenalinę. Aby seks był przyjemny, mózg musi interpretować doznania seksualne jako przyjemne. Nerwy w obszarach seksualnych ciała wysyłają określone sygnały do mózgu, a mózg wykorzystuje je do tworzenia różnych doznań seksualnych. Neuroprzekaźniki to przekaźniki chemiczne, które pomagają mózgowi komunikować się z innymi obszarami ciała. Kilka z nich odgrywa kluczową rolę w przyjemności seksualnej:

  • Poziom prolaktyny wzrasta natychmiast po orgazmie. Hormon ten może być związany ze zmniejszoną odpowiedzią seksualną, co może wyjaśniać okres refrakcji.
  • Dopamina jest hormonem związanym z motywacją i nagrodą. Zwiększa pobudzenie seksualne, a ciało wydziela je na etapie pożądania.
  • Oksytocyna, znana również jako hormon miłości lub wiązania, promuje poczucie intymności i bliskości. Ciało uwalnia je po orgazmie.
  • Ciało uwalnia serotoninę , która wspiera uczucie dobrego samopoczucia i szczęścia podczas fazy pobudzenia.
  • Norepinefryna rozszerza i zwęża naczynia krwionośne, dzięki czemu genitalia stają się bardziej wrażliwe. Ciało uwalnia to podczas stymulacji seksualnej.

Warto pamiętać o tym, że otwarta komunikacja, akceptacja siebie i chęć szukania pomocy, gdy coś nie działa, najbardziej pomagają w osiągnięciu przyjemności seksualnej. 

Przeczytaj: "Kocham cię" mówią raz na kilka lat: zahamowanie emocjonalne 

Źródło: Medical News Today