Czego pragną kobiety, a czego mężczyźni? Ciekawy eksperyment

11.04.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 14:05
Co podnieca kobiety
fot. Shutterstock

Co podnieca kobiety, a co mężczyźn - to pytanie, które nurtuje seksuologów na całym świecie od dawna. Odpowiedź na to pytanie być może odnalazła kanadyjska profesor psychologii z Queen’s University w Kingston - Meredith Chivers.

W 2005 roku rozpoczęła badanie nad podnieceniem kobiet i mężczyzn. W tym celu przeprowadziła eksperyment, którego wynik zaskoczył nie tylko ją, ale również jej kolegów seksuologów i psychologów. Do badania zaprosiła grupę mężczyzn i kobiet, zarówno hetero-, jak i homoseksualnych. Do ich narządów płciowych podłączono pletysmografy - urządzenia, które pozwalały kontrolować podniecenie tych organów (monitorowały objętość tych narządów, ukrwienie, wilgotność ). U mężczyzn czujnik został zamontowany na penisie, u kobiet umieszczono go w pochwie.

Następnie badaczka puszczała biorącym w eksperymencie ochotnikom filmy pornograficzne, prosząc by naciskali przycisk na pilocie, gdy zobaczą scenę, która ich podnieci.  

Na filmach widoczne były uprawiające seks pary: kobieta i mężczyzna, dwie kobiety, dwóch mężczyzn. Kolejne filmy pokazywały masturbującego się mężczyznę oraz masturbującą się kobietę, spacerującego po plaży nagiego mężczyznę, a także uprawiające seks szympansy bonobo.

Przeczytaj: Białe małżeństwo to związek bez seksu. Na czym polega?

Co podniecało mężczyzn?

Wyniki badania mężczyzn były przewidywalne. Ich organy i mózgi były zsynchronizowane, tj. wskazania pletysmografu pokrywały się niemal dokładnie z subiektywną oceną podniecenia, sygnalizowaną za pomocą klawisza. Heteroseksualni mężczyźni naciskali przycisk na pilocie, gdy widzieli sceny seksu z udziałem kobiety i mężczyzny, dwóch kobiet oraz masturbującej się kobiety. Sceny z udziałem samych mężczyzn czy małp nie wywoływały u nich podniecenia. Natomiast homoseksualni mężczyźni reagowali na sceny seksu pomiędzy mężczyznami, działali na ich również samotni mężczyźni - ten spacerujący nago po plaży, jak i masturbujący się.

Polecamy: Dla kogo rozmiar penisa ma znaczenie?

Co podniecało kobiety?

U kobiet było inaczej. Po pierwsze, sprzeczne ze wskazaniami pletysmografu były wyniki zarejestrowane za pomocą pilotów. Okazało się, że orientacja kobiet nie miała żadnego znaczenia, jeśli chodzi o źródła podniecenia. Pletysmografy zarejestrowały silne podniecenie u wszystkich pań oglądających sceny seksu mężczyzny z mężczyzną, kobiety z kobietą oraz kobiety z mężczyzną, a także sceny masturbacji w wykonaniu przedstawicieli obu płci oraz seks uprawiany przez szympansy. Najmniej podniecająca była dla nich scena spacerującego po plaży nagiego mężczyzny.

Jednak kobiety heteroseksualne nie przyznawały się - za pomocą pilota - do podniecenia wywołanego scenami homoseksualnej miłości, a lesbijki do podniecenia wywołanego przez uprawiających seks homoseksualistów. Żadna z kobiet nie sygnalizowała podniecenia na widok kopulujących szympansów. Jednak pletysmografy pokazywały coś zupełnie przeciwnego - kobiety podniecały wszystkie sceny kojarzące się z seksem.

Sprawdź także: O czym warto wiedzieć, wybierając się na randkę?

Podsumowanie wyników badań

Prof. Meredith Chivers powtórzyła badanie dwukrotnie. Długo analizował wyniki, starając się eliminować ewentualne pomyłki pletysmografów. Swoje wnioski opublikowała cztery lata później.
W podsumowaniu napisała, że brak zgody między ciałem a umysłem kobiety bierze się zarówno z przyczyn anatomicznych, jak i kulturowych. Organy płciowe kobiet są ukryte i ich reakcje są niewidoczne. Inaczej jest w przypadku penisów - ich reakcje są łatwo zauważalne. Nie można się ich wyprzeć.

Zdaniem badaczki, to co naprawdę podnieca kobiety, to bycie pożądaną, bycie obiektem erotycznego podziwu i seksualnej potrzeby. Dodała również, że fizjologiczne podniecenie kobiet na widok wszelkich scen erotycznych to wynik ewolucyjnej adaptacji. W czasach, gdy ludzie żyli w jaskiniach, a kobieta była często była seksualnym łupem. Automatyczne zwilżenie pochwy w takich sytuacjach było... odruchem obronnym na wypadek niechcianej penetracji.

Zobacz także: Przepis na udany seks, czyli pozycje, które gwarantują orgazm

Źródło: focus.pl