Ciekawostki o pocałunkach. Mężczyźni i kobiety robią to z zupełnie różnych powodów

29.10.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 13:51
Aktywnosć seksualna w związku.
fot. Shutterstock

Pocałunek nie tylko jest romantycznym aktem, wstępem do relacji czy zaproszeniem do seksu. Jest przede wszystkim ważną wymianą informacji o nas i o drugiej osobie. Dzięki pocałunkom, w ciągu kilku sekund możemy przekonać się, czy przede wszystkim pasujemy do siebie. Poznaj psychologiczne ciekawostki o pocałunku.

Psychologia pocałunku

Jest wiele czynników, które wpływają na to, czy nawiążemy z drugą osobą romantyczną więź. - Jednak pocałunek, zwłaszcza ten pierwszy, z łatwością może zburzyć porozumienie – podkreśl psycholog Gordon Gallup.

Gordon Gallun wraz z Susan Hughes i Marissa Harrison przeprowadzili badania, których wyniki można było poznać w czasopiśmie naukowym "Scientific American Mind". Nowe informacje pozwalają zweryfikować to, co do tej pory wiedzieliśmy o całowaniu.

Z ankiety przeprowadzonej przez badaczy wśród 1 041 studentów z uniwersytetu w Albany, wynika, że pierwszy pocałunek w wielu przypadkach prowadzi do całkowitej utraty zainteresowania potencjalnym partnerem lub partnerką.

- Kiedy dwie osoby się całują, dochodzi do bardzo złożonej wymiany sygnałów chemicznych - twierdzi Gallup. - Ten rodzaj kontaktu może uruchomić nieświadome mechanizmy służące ocenie naszej zgodności genetycznej lub zdolności do reprodukcji z osobą, z którą właśnie się całujemy.

Zdaniem badacza tłumaczy to gwałtowny przypływ niechęci, jaki czasem następuje u dwojga ludzi po pierwszym zetknięciu ust. Dochodzą wtedy do głosu neurony czuciowe i w ciągu kilku decydujących sekund nasz mózg jest bombardowany różnymi informacjami. Ten mechanizm wygląda bardzo podobnie u kobiet i u mężczyzn, chociaż dla każdej płci pocałunek oznacza coś innego.

Chemia i techniki pocałunku są różne w zależności od płci

- Mężczyźni i kobiety całują z zupełnie różnych powodów - twierdzi Gordon Gallup. - Chociaż przedstawiciele obu płci uważają pocałunek za czynność bardzo romantyczną, jednak dla pań jest on znacznie ważniejszy niż dla panów i to na wszystkich etapach związku.

Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Albany większość kobiet czuje potrzebę pocałunku zarówno przed, jak i po zbliżeniu, podczas gdy mężczyźni są bardziej skłonni uprawiać seks bez całowania. Dla panów pocałunki są prawie zawsze wstępem do aktu seksualnego (a także sposobem na pogodzenie się z partnerką), podczas gdy kobiety stosują je, aby sprawdzić temperaturę związku i ocenić stopień zaangażowania partnera.

Przeczytaj: Seksualne tabu. 8 rzeczy, o które wstydzimy się pytać

Różnice między przedstawicielami obu płci widoczne są również na poziomie techniki. - Mężczyźni wolą pocałunki otwartymi ustami i częściej angażują do tej czynności język - twierdzi badacz. Może to wynikać z przyczyn czysto biologicznych: męska ślina zawiera testosteron, "który podawany przez wystarczająco długi czas może wpływać na podniesienie poziomu libido u kobiety".

Inne badanie wykazało, że w trakcie pocałunku u mężczyzn wydziela się znacznie więcej oksytocyny, hormonu zwiększającego więź emocjonalną, niż u kobiet. Co więcej całowanie pomaga kobietom oceniać zdrowie i jakość potencjalnych partnerów płci męskiej, a także ich potencjał zaangażowania w związek. Wniosek: panie potrzebują czegoś więcej niż pocałunek, żeby związać się z kimś na stałe.

Źródło: Psychology Today

Przeczytaj: Spięcia w związku to twoja codzienność? Oto 5 zwrotów, które naprawią relację