O czym warto wiedzieć, wybierając się na randkę?

02.02.2018
Aktualizacja: 07.11.2019 14:34
O czym warto wiedzieć, wybierając się na randkę?
fot. East News

Codziennie na całym świecie ma miejsce około miliona zarażeń chorobami wenerycznymi. Samą rzeżączką rocznie zaraża się 78 milionów ludzi. Zanim zdecydujemy się na współżycie, warto zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób można ograniczyć ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową.

Nie masz pary na Walentynki? Nie chcesz kolejny raz spędzać samotnie Święta Zakochanych? Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z popularnych portali randkowych, by w desperacji znaleźć przed 14 lutego wymarzonego księcia z bajki lub upragnioną księżniczkę, lepiej weź sobie do serca... statystyki!?

Każdego dnia chorobami wenerycznymi zaraża się aż milion ludzi na świecie. Trzech Polaków dziennie dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że od 2002 roku w Polsce liczba zarażonych HIV w grupie powyżej 45. roku życia wzrosła aż o... 250 procent! Nie tylko młodzi ludzie ulegają pokusie niezobowiązujących kontaktów seksualnych, podczas których najłatwiej zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Rzeżączka, kiła, opryszczka narządów płciowych czy chlamydioza nie kojarzą się nam z romantycznym nastrojem, jakiemu ulegamy, umawiając się z kimś, na kim nam zależy. Niestety konsekwencje niefrasobliwości mogą być całkiem poważne. Większość ludzi decydujących się na stosunek z osobą, z którą nie są w stałym związku, w ogóle nie brało pod uwagę tego, że mogą się czymś zarazić.

Bez względu na to, czy jest się eksperymentującym nastolatkiem, który chce dowiedzieć się „jak to się robi”, czy całkiem poważnym emerytem pozwalającym sobie na chwilę swobody podczas wyjazdu do sanatorium, warto zdawać sobie sprawę z tego, że powinniśmy regularnie wykonywać badania kontrolne (np. test na HIV). Nie warto wstydzić się o to zapytać swojego partnera lub partnerkę. 

Zobacz także

Zrzut ekranu 2018-02-02 o 16.10.51

Zobacz także

Czym się można zarazić podczas kontaktów seksualnych z zarażonym partnerem/partnerką?

KIŁA — zarazić można się poprzez kontakt seksualny, stosunek oralny, a nawet przez pocałunek. Ze względu na to, że kiła jest chorobą bakteryjną, do przeniesienia zarazku (krętka bladego) powodującego zmiany chorobowe może dojść poprzez kontakt z wargami, jamą ustną czy językiem zarażonej osoby. Wystarczy pocałunek, seks oralny, pochwowy oraz analny. Chorobę może też przekazać dziecku zarażona matka. Na początkowym etapie kiłę leczy się za pomocą penicyliny. Bardziej zaawansowana postać choroby wymaga podania zastrzyków. 

CHLAMYDIA, HPV, RZĘSISTEK — podczas kontaktów seksualnych z zakażonym partnerem.

OPRYSZCZKA (HSV), RZEŻĄCZKA — podczas kontaktów seksualnych (także podczas seksu oralnego) z osobą zakażoną.

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU B i C (HVB/HVC) — podczas kontaktu seksualnego lub wymiany płynów ustrojowych (tj. krew, ślina, mocz).

WIRUS HIV — podczas kontaktów seksualnych z penetracją/stosunku pochwowego lub analnego; poprzez przedostanie się zakażonej krwi do krwiobiegu osoby zdrowej; wirusy mogą znajdować się w spermie, płynie preejakulacyjnym (pojawia się przed wytryskiem), a także w wydzielinie z pochwy. Do zarażenia może dojść w momencie zetknięcia się wydzielin z uszkodzoną błoną śluzową albo naskórkiem.

WSZY ŁONOWE — poprzez kontakt cielesny, gnidy mogą być widoczne jako czarne punkciki na włosach łonowych.

Jak się uchronić przed tymi zagrożeniami? Wśród aktywnych seksualnie ludzi najniższe ryzyko zarażenia mają osoby, które są w monogamicznych związkach. Jeśli nasz partner lub partnerka regularnie się bada, mamy mniejsze szanse na to, że czymś nas zarazi. Przygodne kontakty seksualne z osobami, z którymi nie jesteśmy w stałym związku, są dużo bardziej ryzykowne. Wiele osób nie bierze także pod uwagę tego, że nawet jeśli nie są w wieku, w którym mogą zajść w ciążę, nadal mogą zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zobacz także

Eksperci podkreślają, że ogromny wzrost zachorowań m.in. na kiłę oraz coraz większa liczba nosicieli wirusa HIV w grupie powyżej 45. roku życia wiąże się z tym, że osoby te nie obawiają się już konsekwencji przygodnych kontaktów seksualnych i ewentualnego zajścia w ciążę. Są też bardziej skłonni na stosunek płciowy bez zabezpieczenia niż osoby młode. Niestety chwila niefrasobliwości może skutkować poważnymi chorobami, przed którymi częściową ochronę może nam dać m.in.:

  • UŻYWANIE PREZERWATYW. Kondomy chronią zarówno kobietę (przed przedostaniem się do jej pochwy zarażonego nasienia), jak i mężczyznę (przed wydzielinami z zarażonej pochwy). Pomagają też w zapobieganiu zarażeniu bakteryjnymi chorobami wenerycznymi. Oprócz prezerwatyw dla panów istnieją także prezerwatywy dla kobiet, których nie powinno się stosować, jeśli mężczyzna ma założony kondom. 

Zobacz także

Przed chorobami przenoszonymi drogą płciową skuteczniej ochrony nie zapewni nam używanie spermicydów (w postaci żelów, pianek, globulek dopochwowych), których zadaniem jest niszczenie plemników oraz zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, dzięki czemu nasienie nie może dostać się do komórki jajowej.

Warto też zachować rozsądek i zwrócić uwagę, czy nasz partner lub partnerka nie mają na narządach płciowych objawów, które mogłyby wzbudzić nasze podejrzenia — wyprysków, wrzodów, ranek czy liszajów. Zarówno przed stosunkiem, jak i po nim, powinno się też dokładnie wymyć strefy intymne

Zobacz także

Przed chorobami przenoszonymi drogą płciową ostrzega najnowsza kampania producenta popularnych prezerwatyw. O czym powinniśmy pamiętać, wybierając się na randkę?

Zobacz także

Zobacz także