Chcesz wejść w długoterminowy związek? Zapuść brodę!

16.09.2016
Aktualizacja: 07.11.2019 14:50
Chcesz wejść w długoterminowy związek? Zapuść brodę!
fot. Broda - prosty sposób na atrakcyjność

Brodaci mężczyźni postrzegani są przez kobiety za atrakcyjniejszych. Panie zawierają z nimi w długoterminowe związki dużo chętniej niż z gładko ogolonymi panami.

Zarost na męskiej twarzy kojarzony jest z dojrzałością. Budzi pożądanie u płci pięknej i zdaniem naukowców uważany jest za oznakę dobrego stanu zdrowia, siły, a także umiejętność przetrwania w trudnych warunkach oraz większą płodność. Jednak dopiero posiadanie prawdziwej brody ma wpływ na preferencje kobiet do wchodzenia w długoterminowe związki. Dlaczego?

Według wyników badań zaprezentowanych na łamach "Journal of Evolutionary Biology" panowie z lekkim zarostem są postrzegani za najbardziej atrakcyjnych fizycznie i mogą cieszyć się największym powodzeniem w przypadku krótkotrwałych relacji z płcią przeciwną, ale to brodacze wygrywają z nimi w statystykach dotyczących długoterminowych związków.

Najsłabiej w tej klasyfikacji wypadali panowie z urodą modela. Paniom piękne twarze, niczym z okładek luksusowych pism, wydają się zbyt kobiece i na co dzień wolą zadawać się z budzącymi zaufanie brodaczami niż z idealnie wystylizowanymi pięknisiami.Naukowcy przekonują, że:

Dobór płciowy na podstawie wyboru dokonywanego przez samicę wpłynął na ewolucję 

samców u wielu gatunków.

Historia z brodą

brodacze
fot. Free Your Skin, Y&R News Zeland

Mogłoby się wydawać, że gładko ogoleni mężczyźni uważani są za bardziej cywilizowanych i budzących zaufanie. Większość doradców politycznych zaleca osobom starającym się o zdobycie ważnych stanowisk państwowych pozbycie się wąsów i nieświeżo wyglądającego zarostu.

Doskonale się to sprawdza podczas kampanii wyborczych, ponieważ dzięki nienagannemu wizerunkowi kandydaci mogą w sposób niewerbalny przekazać, że są elastyczni i skłonni do współpracy, co się bardzo przydaje w pracy z ludźmi. Panowie z wąsami lub brodą postrzegani są za dogmatycznych zwolenników konserwatywnych poglądów.

Polityka przegrywa jednak z ewolucją. Kobiety od zarania dziejów musiały dbać nie tylko o siebie, ale i swoje przyszłe potomstwo. Groźnie, wręcz zwierzęco zarośnięci mężczyźni, wydawali się idealnym wyborem w trudnych sytuacjach, w których starcie z dzikimi bestiami było kwestią życia lub śmierci.

Czy współczesna skłonność pań deklarujących gotowość do wejścia w długoterminowe związki z brodatymi mężczyznami jest pozostałością po prehistorycznych czasach? Najnowsze wyniki badań wskazują, że sporo w tym prawdy.

brodacze 2
fot. East News

Kiedy międzynarodowy zespół specjalistów za pomocą grafiki komputerowej posłużył się drobną manipulacją dotyczącą ilości zarostu pokrywającego męskie twarze okazało się, że miało to istotny wpływ na ocenę atrakcyjności wizerunków przedstawionym uczestniczkom eksperymentu.

Owłosienie pokrywające linię szczęki, kości policzkowe, a nawet gęstość brwi może decydować o tym, jakimi cechami są postrzegani w oczach kobiet. Kiedy panie oglądały zdjęcia ogolonych mężczyzn wskazywały, że choć najbardziej podobają się im panowie z lekkim zarostem, to jednak na partnerów, z którymi zdecydowałyby się zbudować trwałą, długoterminową relację, wybrałyby poczciwych brodaczy.

Czy moda "na drwala" może sprzyjać przedłużeniu gatunku? Pewnie za parę lat okaże się, czy brodaci mężczyźni są rzeczywiście lepszymi partnerami w długoterminowych relacjach z kobietami. Na razie trend na posiadanie bródki ma się w najlepsze i świeci triumfy zarówno wśród zagranicznych celebrytów, jak i na naszym polskim podwórku.

Zagłosuj

Czy podobają Ci się brodaci mężczyźni?

Liczba głosów: