Zamknij

4 pułapki intymności: są jak "pocałunki śmierci" dla seksu

16.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:37
Co niszczy naszą intymność?
fot. Shutterstock

Terapeuci par przekonują, że intymność nie jest ani monolityczna, ani stała. Wręcz przeciwnie: jest zmienna, przypływa, odpływa - nawet w najlepszych związkach. Terapeutka rodzinna Kaethe Weingarten podkreśla, że intymność zmienia w zależności od etapu relacji i trzeba ją nieustanie redefiniować. Jeśli ta sfera życia poszła za daleko może przypominać przymus. Jakie jeszcze pułapki intymności mogą zrujnować nasz związek?

1. Pułapka pierwsza: "Aniołem być, czyli pułapka dobroczynności"

Wszystko wskazuje na to, że podstawowym warunkiem utrzymania przyjacielskiego związku partnerów jest wzajemne i stałe wyświadczanie sobie dobra. Bogdan Wojciszke w książce "Psychologia miłości" uprzedza, że może to być pułapka. Stałe otrzymywanie nagród od partnera nieuchronnie prowadzi do spadku ich subiektywnie odczuwanej wartości. Liczne badania zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach wykazują, że sam wzrost częstości występowania dowolnej nagrody doprowadza do spadku jej wartości dla nagradzanego.

2. Pułapka druga: "Szczęścia się wyrzec, czyli pułapka obowiązku"

Ważne jest, aby miłość nie stała się obowiązkiem. Szczególnie współcześnie, kiedy domaganie się szczęścia i przyjemności jest powszechniejsze, niż to bywało kiedykolwiek wcześniej. Psycholog społeczny daje "złotą radę" - dobrze, aby poczucie obowiązku było, ale niedobrze, gdy jest go zbyt wiele.

3. Pułapka trzecia: "Święty spokój, czyli pułapka bezkonfliktowości"

Konflikt celów, wartości i interesów w małżeństwie jest tym bardziej prawdopodobny, im bardziej małżonkowie są rzeczywiście partnerami związku i im bardziej się od siebie różnią. Partnerzy są zwykle mniej lub bardziej od siebie różnie, występowanie sprzeczek jest nieuniknione. Same konflikty, choć nigdy nie są przyjemne, pomagają nam lepiej się poznać i wypracować wspólne rozwiązania. Unikanie ich, motywowane tym żeby „było dobrze” sprawia, że związek staje się nijaki albo negatywny. Uchronienie siebie i partnera przed złem niewielkim i natychmiastowym wystawia nas na niebezpieczeństwo zła nieporównanie większego, choć odległego w czasie.

Przeczytaj:  Jak się kłócić, by się nie pokłócić? 10 sposobów na rozwiązanie konfliktu

4. Pułapka czwarta: "Niezłomność zasad, czyli pułapka sprawiedliwości"

Wszyscy pragniemy sprawiedliwości i jak wykazują badania, związki, w których wymiana dóbr jest sprawiedliwa, mają większą szansę na trwałość i satysfakcję niż związki niesprawiedliwe. A jednak domaganie się przede wszystkim sprawiedliwości przez każdego z partnerów jest bardzo niebezpieczne dla ich związku, gdyż może prowadzić do spirali coraz bardziej negatywnych zachowań. Kluczową dla związku umiejętnością partnerów jest powstrzymanie się od rewanżu, niewplątanie się w spirale wymiany negatywnej i konstruktywne zareagowanie na destruktywny postępek partnera.

Źródło: Psychologia miłości, Bogdan Wojciszke