Zamknij

Kolejny kraj w Europie zezwolił na małżeństwa homoseksualne

13.07.2017 12:56
Kolejny kraj w Europie zezwolił na małżeństwa homoseksualne
fot. Marcus Yam/East News

Katolicka Malta - jako 15. w Europie i 25. państwo na świecie zalegalizowała możliwość zawierania związków małżeńskich przez osoby tej samej płci. Parlament był niemal jednogłośny - co w niewielkim, ale stosunkowo konserwatywnym kraju uznawane jest za rewolucję.

Od trzech lat na Malcie dopuszczalne były związki cywilne - w tym homoseksualne. W tym liczącym zaledwie 430 tys. mieszkańców kraju na rozwody pozwolono dopiero w 2011 roku i nadal zakazuje się aborcji.

Uchwaleniu ustawy o małżeństwach jednopłciowych zdecydowanie sprzeciwiał się kościół katolicki, ale nie przeszkodziło to parlamentarzystom niemal jednogłośnie podjąć decyzję przychylną homoseksualistom pragnącym zawrzeć związek małżeński. 

Wszyscy jesteśmy równi i mamy takie same prawa

Po głosowaniu labourzystowski premier Joseph Muscat oświadczył, że:

To historyczne głosowanie. Pokazuje ono, że nasza demokracja i nasze społeczeństwo osiągnęły pewien poziom dojrzałości i że możemy teraz powiedzieć, że wszyscy jesteśmy równi.

Mimo wewnątrzpartyjnych głosów sprzeciwu główna opozycyjna chrześcijańsko-demokratyczna Partia Nacjonalistyczna opowiedziała się za nową ustawą.

Przeciw głosował tylko jeden z jej posłów, który tłumaczył, że sumienie nie pozwala mu poprzeć małżeństw homoseksualnych.

Nowa ustawa całkowicie zrównuje wszystkie małżeństwa w prawie do adopcji dzieci, mimo że w praktyce pary homoseksualne mogły to już robić na podstawie ustawy z 2014 roku.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że homoseksualiści powinni mieć prawo do zawierania małżeństw?

Liczba głosów:

Zobacz także