Zamknij

LGBT nie jest ideologią. PAN: "Orientacji seksualnej nie można zaszczepić"

30.06.2020
Aktualizacja: 25.11.2021 14:51
LGBT nie jest ideologią
fot. Shutterstock

Komitet Bioetyki PAN zaapelował o zaprzestanie mowy nienawiści wobec osób identyfikujących się jako osoby homoseksualne, biseksualne lub transpłciowe (LGBT).

Apel skierowany jest do wszystkich uczestników życia publicznego, "w szczególności do polityków większości parlamentarnej oraz sympatyzujących z nimi dziennikarzy". Zdaniem ekspertów z Komisji Bioetyki PAN, nienawistne komentarze nie tylko naruszają godność i podstawowe prawa człowieka, ale również utrwalają szkodliwe uprzedzenia i stereotypy, które nie mają potwierdzenia w aktualnej wiedzy naukowej.

Komitet Bioetyki PAN przypomina, że:

  • Orientacja seksualna nie jest produktem ideologicznej indoktrynacji ani kwestią mody lub swobodnego wyboru. Nie można się nią zarazić. Nie można jej komuś zaszczepić w procesie wychowania czy edukacji. We współczesnej nauce dominuje przekonanie - oparte na wynikach badań naukowych - że orientacja seksualna człowieka jest wrodzona i determinowana przez czynniki biologiczne (genetyczne, hormonalne), psychologiczne i społeczne.
  • Orientacja homoseksualna i biseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym, ani też jakąkolwiek inną patologią. Jest normalnym wariantem ludzkiej seksualności.
  • Orientacji seksualnej nie można „wyleczyć”. W trosce o bezpieczeństwo i poszanowanie praw osób nieheteronormatywnych, prawo wielu państw zakazuje stosowania tzw. „terapii” reparatywnych czy konwersyjnych, których celem jest właśnie „wyleczenie” pacjenta z homoseksualizmu albo biseksualizmu.

"Osoby, które posługują się mową nienawiści, powinny ponieść odpowiednie konsekwencje prawne" - czytamy.

Cały apel dostępny jest TUTAJ>>

Źródło: bioetyka.pan.pl