Zamknij

Australia poparła małżeństwa osób tej samej płci

15.11.2017 11:08
YesEquality
fot. Twitter.com/

Małżeństwa jednopłciowe w Australii zostaną zalegalizowane jeszcze przed Bożym Narodzeniem - zapowiedział premier Malcolm Turnbull odnosząc się do wyników historycznego referendum, w którym uzyskano aż 61,6-procentowe poparcie dla możliwości wchodzenia w związki małżeńskie przez osoby tej samej płci.

W Australii wszyscy są równi i mają takie same prawa - bez względu na płeć

TAK dla uczciwości, TAK dla zaangażowania, TAK dla miłości - powiedzieli Australijczycy, którzy wzięli udział w historycznym referendum dotyczącym legalizacji małżeństw jednopłciowych. Australijskie Biuro Statystyczne ogłosiło, że w głosowaniu wzięło ponad 80 procent osób uprawnionych (12,7 mln obywateli). Aż 61,6 proc. z nich (7,8 mln) zagłosowało za umożliwieniem wchodzenia w związki małżeńskie osobom tej samej płci. Przeciw było 38,4 proc. głosujących (4,9 mln).

Udział w referendum był dobrowolny a głosowanie odbyło się za pośrednictwem poczty. Cały proces trwał w sumie 8 tygodni. Australijczycy zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie o to, czy należy zmienić prawo, aby umożliwić osobom tej samej płci zawieranie związków małżeńskich.

Zanim zdecydowano się na takie rozwiązanie, w Australii trwała burzliwa dyskusja dotycząca tego, kto powinien mieć prawo do decydowania o takiej kwestii jak małżeństwa jednopłciowe. Ostatecznie uznano, że prawo do tego powinni mieć sami obywatele a nie politycy. 

Dokładne wyniki głosowania dotyczącego małżeństw jednopłciowych w Australii:

Zrzut ekranu 2017-11-15 o 10.57.23
fot.

Nowe przepisy dotyczące małżeństw osób tej samej płci w Australii mają wejść w życie jeszcze w 2017 roku. Premier Malcolm Turnbull zapowiedział, że:

Naród australijski powierzył nam zadanie do wykonania. Jeszcze w tym roku, przed Bożym Narodzeniem - to musi być nasze zobowiązanie.

Jak zareagowali mieszkańcy Sydney na informację o wynikach referendum dotyczącego małżeństw jednopłciowych?

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zadowolenia z takiego rozwiązania nie kryło wiele gwiazd, które za pośrednictwem mediów społecznościowych poparło akcję #MarriageEquality - m.in. pochodząca z Australii Kylie Minogue. - Miłość zawsze była i będzie miłością - skomentowała wyniki referendum artystka.

Zrzut ekranu 2017-11-15 o 10.52.09
fot.
Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem osoby tej samej płci powinny mieć prawo do zawierania małżeństw?

Liczba głosów:

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: BBC