Zamknij

Aseksualizm (asekualność), czyli brak pociągu seksualnego

30.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 09:14
Aseksualizm czyli brak pociągu seksualnego
fot. Shutterstock

Aseksualizm przez jednych nazywany jest kolejną orientacją seksualną, przez innych całkowitym brakiem orientacji seksualnej. Aseksualiści nie odczuwają bowiem pociągu seksualnego wobec innych osób. Czy to oznacza, że nie mają wcale potrzeb seksualnych? Dowiedz się, czym dokładnie jest aseksualność.

Aseksualizm, inaczej aseksualność to nie to samo co celibat, czy abstynencja seksualna. 

Jeśli ktoś żyje w celibacie lub powstrzymuje się od kontaktów seksualnych, to wcale nie oznacza, że nie czuje pociągu seksualnego. Taka osoba, z różnych powodów, podejmuje jednak świadomą decyzję o nieuczestniczeniu w życiu seksualnym.

Przeciwnie jest z aseksualizmem, który charakteryzuje się trwałym nieodczuwaniem pociągu seksualnego wobec innych osób, niezależnie od płci. Aseksualiści nie zawsze utrzymują abstynencję seksualną. Niektóre osoby są aktywne seksualnie, by zaspokajać potrzeby swoich partnerów. 

Co ciekawe, aseksualizm nie jest również tym samym, co hipolibidemia (brak potrzeb seksualnych). Część aseksualistów posiada bowiem libido, ale ich potrzeby seksualne nie są skierowane w stronę innych osób.

Aseksualizm (aseksualność): przyczyny

Nie jest znana dokładna przyczyna aseksualzimu. Nie wiadomo, dlaczego niektórzy ludzie bez wyraźnego powodu nie odczuwają pociągu seksualnego względem innych. 

Uważa się po prostu, że tak, jak można być osobą hetereseksualną, homoseksualną lub biseksualną, tak samo można być aseksualistą. 

Osoby, które nie rozumieją aseksualizmu, twierdzą, że ma on podłoże medyczne i może wynikać z problemów hormonalnych, menopauzy lub mieć podłoże psychiczne (zaburzenia depresyjne). Inni twierdzą także, że aseksualizm jest wynikiem skrywanej orientacji homoseksualnej lub złych przeżyć związanych z seksem.

Jednak większość osób aseksualnych deklaruje, że żadna z tych przyczyn ich nie dotyczy. 

Warto również wiedzieć, że osoby aseksualne pomimo braku pociągu seksualnego łączą się w pary i tworzą związki romantyczne. Nie dla każdego bowiem współżycie jest koniecznym elementem udanego związku. Zdarza się jednak, że aseksualiści prowadzą życie seksualne jedynie w celu zaspokojenia partnerów.

Aseksualizm (aseksualność): leczenie

Aseksualność, jak i inne orientacje seksualne nie podlega leczeniu. Jeśli brak pociągu seksualnego wobec innych osób jest trwały, nie jest powodowany przez schorzenia, zaburzenia psychiczne, problemy z przeszłości, a przede wszystkim nie wiąże się z brakiem libido, to nie ma sprawdzonych i potwierdzonych metod leczenia takiego stanu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.