Zamknij

3 osoby dziennie dowiadują się, że mają HIV. Zrób test, który ratuje życie!

02.11.2017 13:02
3 osoby dziennie dowiadują się, że mają HIV. Zrób test, który ratuje życie!
fot. East News

Choć w Polsce panuje powszechne przekonanie, że HIV to problem głównie homoseksualistów i narkomanów, to jednak największy wzrost zachorowań obserwuje się wśród osób heteroseksualnych. Tylko dzięki regularnym badaniom na obecność wirusa, można zapobiec przenoszeniu go na kolejne osoby, z którymi jesteśmy w związku.

W kolejnej odsłonie kampanii #sexedpl, przełamującej tabu dotyczące spraw związanych z seksem i antykoncepcją, wystąpiła Magdalena Cielecka. Aktorka zachęca do tego, by partnerzy decydujący się na współżycie, znaleźli sobie odwagę do tego, by zadać fundamentalne pytanie o to, czy każde z nich poddało się badaniom na obecność wirusa HIV.

Choć wydaje się oczywiste, że najłatwiej zarazić się nim podczas kontaktów intymnych, to jednak nadal wielu dorosłych ludzi zupełnie bagatelizuje konieczność upewnienia się, czy nie są nosicielami patogenu stanowiącego śmiercionośne zagrożenie dla swoich ukochanych. Mimo że każdego dnia statystycznie aż trzy osoby w naszym kraju dowiadują się, że są seropozytywne, to nadal aż połowa z około 35 tys. zarażonych Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak temu zapobiec?

Badanie, które powinna wykonać każda para

Wystarczy niewielka próbka krwi, którą pobiera się w wybranych punktach diagnostycznych na terenie całego kraju, by przekonać się, czy mamy HIV. Testy wykonuje się anonimowo, nie trzeba na nie żadnych skierowań od lekarza. Podczas wielu akcji społecznych można je wykonać bezpłatnie - zwykle ich koszt waha się jednak w granicach około 30-35 zł. Droższym wariantem są dostępne w aptekach "testy domowe", sprawdzające obecność wirusa na podstawie próbki śliny lub krwi - ich cena wykosi ok. 180 zł.

Decyzja o tym, by wspólnie poddać się badaniom na HIV, często może oznaczać jedyny sposób na to, by zapobiec zarażeniu naszego partnera lub partnerki. Lepiej pokonać barierę wstydu i wykonać test, który może któremuś z nas uratować życie.

Zrzut ekranu 2017-11-02 o 13.17.51
fot.

Sprawdź: Lista punktów diagnostycznych, w których można wykonać test na HIV

- Wydawało mi się, że jesteś zdrowy, ale przecież tego nie widać. W końcu znalazłam w sobie odwagę, wydusiłam z siebie: "Czy badałeś się na HIV? Powiedziałeś, że nie" - wyjawia Magdalena Cielecka w najnowszej odsłonie kampanii #sexedpl.

Zobacz także

Zagłosuj

Kiedy ostatni raz wykonałaś/wykonałeś test na obecność wirusa HIV?

Liczba głosów:

Zrzut ekranu 2017-11-02 o 13.27.54 1
fot.

Zobacz także