Świadomie zarażał kobiety wirusem HIV. Wyrok: 24 lata więzienia

30.10.2017 15:02
Świadomie zarażał kobiety wirusem HIV. Wyrok: 24 lata więzienia
fot. East News

33-letni Valentino Talluto - włoski księgowy, któremu udowodniono, że z premedytacją zaraził HIV ponad 30 partnerek, spędzi w więzieniu aż 24 lata. Mężczyzna twierdził, że jest uczulony na lateks, dlatego nie mógł stosować prezerwatyw. Finał przełomowej sprawy, którą od dwóch lat żyły media we Włoszech.

Więzienie za celowe zarażanie HIV

Włoch dowiedział się o tym, że jest nosicielem HIV 10 lat temu. Od tego momentu doprowadzał do obcowania płciowego z wieloma partnerkami, które - jak udowodnił sąd w Rzymie - świadomie i z premedytacją zarażał. Mężczyzna utrzymywał, że z powodu alergii na lateks nie może stosować żadnego zabezpieczenia. Kłamał też, że wielokrotnie wykonywał badania na HIV i nie jest seropozytywny.

Ze swoimi partnerkami umawiał się głównie przez internet. Dotąd obecność wirusa HIV udało się potwierdzić u 32 z 53 kobiet, z którymi współżył do listopada 2015 roku - kiedy trafił do aresztu po oskarżeniu. Najmłodsza z "ofiar" miała zaledwie 14 lat - najstarsza 40. Jedna z jego kochanek urodziła nawet dziecko, które przyszło na świat z HIV.

Zrzut ekranu 2017-10-30 o 15.01.16 1
fot. facebook.com/Vallentino Talluto

Czy powinno się karać za roznoszenie wirusa w otoczeniu?

Wyrok sądu w Rzymie wzbudził ogromne zainteresowanie mediów na całym świecie, które od 2015 roku relacjonowały nietypową sprawę dotyczącą ukarania za świadome zarażanie wirusem HIV.

Kwestia rozstrzygnięcia, jaką karę wymierzyć osobie, która wie, że jej stan zdrowia może zagrozić innym, ale z premedytacją roznosi obecny w jego organizmie patogen na kolejne osoby, rozbudziła wiele emocji nie tylko wśród Włochów, ale także w wielu innych krajach. Rzymski sąd zdecydował, że w tym przypadku kara dla mężczyzny świadomie zarażającego HIV powinna wynieść 24 lata pozbawienia wolności.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że wyrok sądu w tej sprawie jest sprawiedliwy?

Liczba głosów:

źródło: BBC/Guardian