Zamknij

Światowy Dzień Walki z AIDS: Gwałtowny wzrost zakażeń HIV w Europie

01.12.2017 12:49

Gdzie wirus HIV rozprzestrzenia się najszybciej na świecie? Mimo że najwięcej zakażonych pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej, to jednak wg WHO Europa deklasuje pozostałe regiony pod względem liczby nowych nosicieli. Dlaczego?

East News
fot. ---

Europa ma problem z HIV

Myślisz, że kwestia AIDS Cię nie dotyczy? Nic bardziej mylnego. Wielu młodych ludzi sądzi, że w grupie ryzyka znajdują się głównie narkomani lub osoby pozwalające sobie na ryzykowne zachowania seksualne. Niestety nie zawsze tak bywa, choć czynniki te z pewnością zwiększają szanse na to, by się zarazić.

80 proc. ze 160 tys. nowych przypadków HIV na świecie dotyczy... Europy Wschodniej. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że sytuacja jest na tyle niepokojąca, że można już mówić o epidemii.

Szacuje się, że w Polsce jest już około 37 tys. nosicieli wirusa HIV - na świecie, według UNAIDS - żyje w sumie około 37 milionów zakażonych. Co druga osoba nie zdaje zdaje sobie z tego sprawy (niektóre dane wskazują, że nawet 70 proc. zakażonych Polaków może o tym nie wiedzieć).

Zobacz także

HIV z... sanatorium?

Każdego dnia 2-3 osoby w naszym kraju dowiadują się o tym, że mają HIV. Większość z nich to osoby młode. Niestety wzrasta też liczba zarażonych wśród osób starszych. Do nich skierowano kampanię #mamczasrozmawiać, która ma zwrócić uwagę na aż 250-procentowy wzrost przypadków HIV wśród osób powyżej 45. roku życia (od 2002 roku).

WHO alarmuje, że najpóźniej o zakażeniu dowiadują się osoby po pięćdziesiątym roku życia. Aż u 65 proc. z nich diagnozuje się zaawansowane stadium infekcji. W wielu przypadkach wiąże się to z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi, na które wiele starszych osób pozwala sobie ze względu na brak obaw dotyczących możliwości zajścia w ciążę. Gwałtownie przybywa pacjentów, u których wykrywa się HIV po tym, jak wracają z wyjazdów wakacyjnych czy pobytów

Zobacz także

Jeśli jesteśmy aktywni seksualnie, powinniśmy regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Niestety większość Polaków zupełnie bagatelizuje tę konieczność. Według Krajowego Centrum ds. AIDS aż 90 proc. dorosłych nigdy nie wykonało testów krwi, które mogły by sprawdzić, czy są seropozytywni. To błąd, który może nas sporo kosztować.

Badanie jest proste (nie trzeba się do niego przygotowywać ani być na czczo), anonimowe, można je wykonać bezpłatnie, jednak nadal zbyt mało Polaków z niego korzysta. Warto wykonywać je systematycznie i pamiętać, że miarodajny wynik możemy uzyskać, kiedy od sytuacji stanowiącej wysokie ryzyko zakażenia minęło minimum 3 miesiące.

Sprawdź: Gdzie zrobić testy na HIV? Lista punktów diagnostycznych w całej Polsce

Zobacz także

Czerwona wstążka

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1988 roku. Symboliczne wsparcie z chorymi można okazać Czerwoną Wstążką, która stała się znakiem rozpoznawczym solidarności z nosicielami wirusa HIV.

Jednym z najbardziej aktywnych ambasadorów walki z AIDS jest książę Harry, który regularnie promuje testy na HIV i poddaje się badaniom krwi pod okiem kamer.

Zobacz także