Zamknij

PrEP to profilaktyka zakażenia HIV. Kto powinien skorzystać z tej metody?

28.10.2022
Aktualizacja: 28.10.2022 10:43

PrEP to metoda, która pomaga uniknąć zakażenia wirusem HIV osobom z grupy najwyższego ryzyka. Na czym dokładnie polega PrEP i jaka jest skuteczność tego sposobu? Zobacz, co warto wiedzieć. 

PrEP to profilaktyka zakażenia HIV: na czym polega?
fot. Shutterstock
  1. PrEP: najważniejsze zasady
  2. Ile kosztuje PrEP?

PrEP to skrót od Pre-exposure Prophylaxis, czyli profilaktyki przedekspozycyjnej, która chroni organizm przed zakażeniem wirusem HIV. Polega na przyjmowaniu specjalnych leków antyretrowirusowych (tenofowir, emtrycytabina w postaci jednej tabletki). Substancje te chronią organizm przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

PrEP: najważniejsze zasady

Profilaktyka zakażenia HIV może działać, o ile pacjent przyjmuje tabletki zgodnie z zaleceniami lekarza. Substancje należy stosować przed ryzykownymi zachowaniami (np.seksem) i przez jakiś określony czas po ekspozycji. Niedokładne przyjmowanie preparatu nie daje pełnej skuteczności. Kto powinien skorzystać z PrEP?

PrEP nie jest metodą dla każdego. Przyjmowanie profilaktycznie tabletek zaleca się przede wszystkim osobom, które mają wysokie ryzyko zakażenia wirusem HIV. PrEP powinny rozważyć osoby, które uprawiają seks z przypadkowymi partnerami i nie stosują zabezpieczenia. Kolejnym wskazaniem jest zażywanie narkotyków. PrEP może też stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla kobiet, które chcą zajść w ciążę z partnerem zakażonym HIV.
Preparat przyjmowany zgodnie z zaleceniami chroni przed zakażeniem w 99 proc. Dotychczasowe badania wskazują, że u osób, które regularnie przyjmują narkotyki drogą iniekcji, skuteczność PrEP wynosi 74 proc.
Ważne: Podczas stosowania PrEP nie należy rezygnować z prezerwatywy podczas stosunku. PrEP zmniejsza ryzyko zakażenia, ale nie w 100 proc., nie chroni również przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak kiła czy rzeżączka.

Ile kosztuje PrEP?

Niestety, w Polsce PrEP nie jest refundowany, a wszelkie koszty związane z terapią ponosi wyłącznie pacjent. To nie tylko cena samego leku, ale też kilka wizyt lekarskich + badania. Miesięczna terapia to koszt ok. kilkuset złotych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Instagram.com/kierach_medical_clinic/biotech.geek