Przełom w walce z HIV: Przeciwciało, które niszczy 99% szczepów wirusa

25.09.2017 12:54
Przełom w walce z HIV: Przeciwciało, które niszczy 99% szczepów wirusa
fot. Kiyoshi Takahase Segundo/East News

Międzynarodowe Towarzystwo AIDS ogłosiło, że nowa metoda zapobiegania zakażeniu wirusem HIV stanowi "ekscytujący przełom". Nowe "superprzeciwciało" jest go w stanie niemal całkowicie unicestwić. 

Nowa broń (immunologiczna) do walki z HIV

Ani jedna z 24 małp, którym wstrzyknięto wirusa HIV, nie uległa zakażeniu. Zapobiegło temu przeciwciało stworzone przez rekomendowany przez międzynarodowy zespół naukowców pod egidą National Institutes of Health (z Harvard Medical School, Instytutu Badań Scripps i Massachussetts Institute of Technology) przy współpracy z firmą farmaceutyczną Sanofi.

Odkrycie nowego sposobu unicestwiania patogenu prowadzącego do uszkodzenia systemu odporności uznano za prawdziwą rewolucję, która może pomóc 40 milionom nosicieli wirusa HIV na świecie. Mimo że na razie próby kliniczne zostały przeprowadzone wyłącznie na zwierzętach (małpach naczelnych), wyniki badań są na tyle obiecujące, że już w 2018 roku mają ruszyć badania na szeroką skalę wśród ludzi.

Zobacz także

Potrójna moc w starciu z śmiercionośnymi patogenami

Dzięki połączeniu trzech różnych przeciwciał neutralizujących działanie wirusa HIV naukowcom udało się stworzyć jedno, niezwykle silne "superprzeciwciało", które odpiera atak szkodliwego patogenu dużo skuteczniej niż wydawało się to możliwe w przeszłości.

Ze względu na to, że wirus HIV ma ogromną zdolność do mutacji i zmiany wyglądu (podobnie jak w przypadku wirusów grypy, które stale przechodzą transmutacje), bardzo trudno było odpierać jego atak. Nowe, "potrójne" przeciwciało jest w stanie jednak unicestwić aż 99 proc. szczepów wirusów HIV - u ssaków z rzędu naczelnych.

Jeśli podobne rezultaty udałoby się uzyskać wśród ludzi - można by mówić o prawdziwym przełomie w walce z HIV. Naukowcy liczą na to, że eksperymenty z udziałem ludzi (planowane na 2018 rok) pozwolą ogłosić, że współczesna medycyna potrafi już z 99-procentową skutecznością odeprzeć atak wirusa, którym zaraziło się już ponad 70 mln ludzi na świecie.

Prof. Linda Gail Becker, prezes Międzynarodowego Towarzystwa AIDS (The International AIDS Society), komentując dla stacji BBC niezwykłe odkrycie naukowców wyznała, że nowe przeciwciała dają nadzieję na dużo szersze zastosowanie w medycynie i mogą pomóc w leczeniu wielu innych chorób - dlatego ich odkrycie już teraz można uznać za spory przełom.

Zagłosuj

Ile razy w życiu wykonałaś/wykonałeś testy na obecność wirusa HIV?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Science/BBC