Zamknij

Pigułki chroniące przed HIV już dostępne. Co trzeba wiedzieć?

23.08.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 15:07
Profilaktyka HIV
fot. Shutterstock

W Polsce dostępna jest już skuteczna profilaktyka HIV. Nie jest tu mowa o prezerwatywach. Można już kupić specjalne pigułki, które zażywa się przed stosunkiem. 

Pigułki przeciw HIV przeznaczone są dla każdego, a szczególnie dla osób, które narażone są na zakażenie poprzez częste ryzykowne kontakty seksualne, dla partnerów osób zakażonych HIV, lub osób, które obawiają się transmisji wirusa mimo leczenia i zabezpieczeń.

Tak naprawdę tabletki przyjmować może każdy, w zależności od potrzeb i ewentualnego ryzyka, także jako dodatkowe zabezpieczenie, gdy nie znamy statusu zakażenia HIV partnerów seksualnych.

Nie jest to jednak takie proste. Tabletki, choć dostępne w aptekach, wydawane są na receptę. Koszt miesięcznej kuracji to ok. 120 zł.

W całej Polsce przynajmniej w jednym miejscu w mieście wojewódzkim jest dostępna poradnia, która może wdrożyć taką profilaktykę. 

Na czym to polega?

Tabletkę przyjmuje się przed ryzykownym kontaktem seksualnym. Przy czym tabletkę przyjmuje się według potrzeby. Jej zastosowanie zależy od indywidualnego osądu sytuacji. 

Jeśli to był jeden ryzykowny kontakt seksualny, to minimalny okres profilaktyki, jaki się rekomenduje, to cztery tabletki. Jeśli ryzykownych kontaktów seksualnych jest więcej i są one częstsze, to wtedy tabletki należy przyjmować cały czas.

O wadach, zaletach i możliwości stosowania tabletek chroniących przed HIV warto porozmawiać z lekarzem ginekologiem lub wenerologiem.