Miss Universe robi publiczny test na HIV

10.08.2017 14:00
Miss Universe robi publiczny test na HIV
fot. AP/EAST NEWS

Pochodząca z Filipin Pia Alonzo Wurtzbach - była Miss Universe - wykonała test na obecność wirusa HIV, by zwrócić uwagę na problem stale rosnącej liczby zarażonych w jej kraju.

Tydzień po tym jak Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że w Azji najszybciej na świecie przybywa osób zarażonych wirusem HIV, Pia Alonzo Wurtzbach - piękność z Filipin - postanowiła nagłośnić ten problem. To właśnie w jej rodzimym kraju zagrożenie z tego powodu jest największe.

W ostatnim półroczu na Filipinach mówi się już o epidemii HIV wśród młodzieży. Ponad 60 proc. nowych zakażeń stwierdza się u osób w wieku of 16 do 24 lat. Wielu młodych ludzi zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być nosicielem wirusa prowadzącego do groźnej choroby.

Problemem też jest brak zabezpieczenia podczas kontaktów intymnych i niska świadomość społeczna na temat regularnego wykonywania testów HIV. Filipiny są uważane za konserwatywny, chrześcijański kraj (ponad 80 proc. społeczeństwa stanowią katolicy), w którym kwestie związane z życiem intymnym uważane są za tabu.

 Urodziwa Filipinka, która w 2015 roku zdobyła tytuł Miss Universe, wykonała w obecności kamer test na obecność wirusa HIV. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na liczbę zarażonych, których z roku na rok jest coraz więcej.

- Jeśli nic z tym nie zrobimy, będziemy numerem jeden na świecie pod tym względem - przekonywała miss.

Pia Wurtzbach została Ambasadorką Dobrej Woli UNAIDS w regionie Azji i Pacyfiku. Do końca roku będzie promować program, który ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusa HIV oraz AIDS na świecie.

Zobacz także

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-08-10 o 13.38.32

Zobacz także

_______

zdrowie.radiozet.pl/π