Lek, który chroni przed HIV? Naukowcy potwierdzają jego skuteczność

08.09.2015 14:50
Lek, który chroni przed HIV? Naukowcy potwierdzają jego skuteczność
fot. Lek, który chroni przed HIV? Naukowcy potwierdzają jego skuteczność

Ostatnio zrobiło się głośno o leku funkcjonującym pod nazwą Truvada. Od wielu lat medykament ten był stosowany do leczenia ludzi już zarażonych HIV. Jednak największą sensację wywołało jego nowe zastosowanie – ochrona przed tym wirusem. Najpierw amerykański „Time” poinformował, że skuteczność leku wynosi 92 procent, natomiast już kilka dni później w Huffington Post napisano, że działa on w 100 procentach przypadków.

Truvada – lek, który zapobiega HIV?

Lek funkcjonował na rynku już od 2004 roku. Początkowo stosowano go jedynie w terapiach ludzi zarażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS. Z czasem zauważono jednak, że lek można stosować również w innym celu – aby zapobiegać zarażeniu się HIV. Profilaktyczne przyjmowanie Truvady miałoby uchronić przed przedostaniem się wirusa do organizmu człowieka.

Naukowcy rozpoczęli dokładniejsze badania i ostatecznie w 2012 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła słuszność nowego zastosowania leku.

Skuteczna obrona przed HIV

Producenci zapewniali, że dzięki stosowaniu ich leku nie można zarazić się wirusem HIV nawet podczas stosunków seksualnych bez zabezpieczenia.

Naukowcy postanowili sprawdzić skuteczność leku w prawdziwym  życiu, a nie podczas eksperymentu klinicznego. Zadania podjęła się grupa naukowców z amerykańskiej organizacji medycznej non-profit – Kaiser Permanente – pod przewodnictwem doktora Jonathana Volka. Badanie przeprowadzono w San Francisco – mieście o największej liczbie ludzi zarażonych wirusem HIV w Stanach Zjednoczonych. Wzięło w nim udział 657 osób, które przyjmowały Truvadę przez ponad 2,5 roku.

Podczas eksperymentu wszyscy monitorowani pacjenci wiedli normalne życie. Nie musieli zmieniać swoich przyzwyczajeń, ani stosować się do specjalnych wytycznych (oprócz prawidłowego dawkowania leku).

Jak informuje Jonathan Volk – prowadzący projekt lekarz – badanym przez niego ludziom zdarzało się uprawiać przygodny seks bez zabezpieczenia. Przyznał również, że z tego powodu w ich organizmach znaleziono wiele chorób przenoszonych drogą płciową. Za sukces można jednak uznać to, że nie było wśród nich HIV – żaden z pacjentów nie zaraził się wirusem.

Duże zagrożenie wirusem HIV

Pomimo że Truvada jest dostępna w aptekach już od kilku lat, liczba osób która zdecydowała się na jej profilaktyczne stosowanie jest stosunkowo mała. Szacuje się, że od 2012 przyjmowało ją jedynie 3 tysiące Amerykanów.

W USA żyje obecnie 1,2 mln osób zarażonych HIV. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że są nosicielami. Jak informują instytucje zdrowotne, aż 13 proc. zakażonych nie jest tego świadoma, a co za tym idzie, może bezwiednie przekazywać wirusa innym.

Doktor Jonathan Volk liczy jednak na to, że dzięki stuprocentowej skuteczności leku oraz dużemu zainteresowaniu ze strony mediów, Truvada dotrze do szerszego grona obywateli.