Książę Harry robi test na HIV z Rihanną i promuje walkę z AIDS

02.12.2016 23:20
Książę Harry robi test na HIV z Rihanną i promuje walkę z AIDS
fot. Książę Harry zrobił test na HIV

Podczas wizyty związanej z obchodami 50-lecia niepodległości Barbados, brytyjski członek rodziny królewskiej razem z pochodzącą z tego kraju piosenkarką - Rihanną - wykonał test na obecność wirusa HIV. Akcja promowała Światowy Dzień Aids.

Krótka chwila wystarczy, by przekonać się, czy nie jesteśmy nosicielami wirusa HIV - udowodnił książę Harry, który od dłuższego czasu wspiera walkę z Aids. Wnuk królowej Elżbiety II nie zapomniał, że na początu grudnia obchodzony jest światowy dzień walki z tą chorobą.

Zobacz także

Swoją obecność na Barbados i spotkanie z doskonale wszystkim znaną gwiazdą - Rihanną, która urodziła się w południowo-zachodniej części wyspy (w Saint Michel), postanowił wykorzystać do uświadomienia innym, jak ważne jest regularne sprawdzanie, czy nie jesteśmy nosicielami HIV.

Test na HIV w blasku fleszy

Wspólnie z Rihanną, w blasku fleszy fotoreporterów książę pokazał, jak niewiele wystarczy, by przekonać się, czy jesteśmy zarażeni.

- Badanie krwi trwa nie dłużej niż 5 minut, a oczekiwanie na wynik - około 20 minut - podkreślał Harry.

Chciałbym powiedzieć wszystkim, którzy jeszcze się nie przebadali, żeby zrobili

to bez względu na pochodzenie, kulturę i religię - tłumaczył w obecności mediów książę.

Wynik testu zarówno Rihanny, jak i pretendenta do brytyjskiego tronu, okazał się nagatywny. 

Książę zdążył też złożyć wizytę w jednym ze szpitali na Brabados, gdzie spotkał się z nim dr Alkok Kumar - lekarz pediatra oraz ekspert ds. HIV. Panowie rozmawiali na temat skuteczności preparatów antyretrowirusowych w leczeniu nosicieli wirusa HIV.

Zobacz także

W ramach Narodowego Programu Walki z HIV na Barbados prowadzona jest akcja ostrzegająca przed zakażeniem mężczyzn, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na AIDS.

W porówniu do kobiet, Barbadosi zdecydowanie częściej umierają na tę chorobę, dlatego tak ważne jest, by regulernie wykonywali testy na HIV.

Im wcześniej stwierdzi się u nich obecność wirusa, tym więcej mają szans na to, że uda się ograniczyć ryzyko choroby. Na obecnym etapie rozwoju medycyny osoby seropozytywne mogą żyć z HIV kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt lat.

Harry 2
Zagłosuj

Czy chociaż raz w życiu wykonałeś/ wykonałaś test na obecność wirusa HIV?

Liczba głosów: