Zamknij

HIV to nie tylko sprawa młodych! Wzrasta liczba zakażeń u osób 50+

18.11.2017 16:02

Statystycznie trzech Polaków dziennie dowiaduje się o tym, że jest nosicielem wirusa HIV. Zwykło się uważać, że problem ten dotyczy głownie osób aktywnych płciowo. Jedna trzecia zarażonych to grupa osób w wieku poniżej 30 lat. Wzrasta jednak liczba podobnych przypadków u osób starszych, powyżej 50. r.ż. To właśnie do nich jest skierowana kampania #mamczasrozmawiać. 

Rafał Maślak i jego ojciec Tomasz w kampanii
fot. ---

Znajdź czas na dialog międzypokoleniowy na temat HIV!

Nie ma co ukrywać - Polska to kraj emerytów i rencistów. W odróżnieniu od rówieśników z Zachodu większość z naszych rodaków nie może pozwolić sobie na to, by jesień życia spędzać na podróżowaniu w najbardziej egzotyczne zakątki Ziemi. Szczytem uciech są u nas za to nadbałtyckie plaże i wypady do sanatorium. A jak wiadomo... "na wczasach, w tych góralskich lasach", ewentualnie "w Ciechocinku - tam, gdzie Park Zdrojowy", łatwiej przychodzi nam przełamywanie barier, którymi na co dzień odgraniczamy się od innych. Częściej pozwalamy sobie w tedy na ryzykowne zachowania - zwłaszcza, jeśli jesteśmy już w takim wieku, że nie musimy się obawiać np. niechcianej ciąży. 

Zobacz także

250-procentowy wzrost liczby zakażonych HIV w grupie 45+

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Krajowe Centrum ds. AIDS ostrzega, że liczba przypadków HIV u osób powyżej 45. roku życia stale się zwiększa. Od 2002 roku liczba zakażonych wzrosła aż o 250 procent! W 2016 roku w tej grupie wiekowej zidentyfikowano 94 zakażenia. Tylko do lipca 2017 roku podobnych przypadków było już w tej samej grupie aż 57. Według Niezależnego Instytutu Badań Rynkowych IPSOS 40 proc. osób aktywnych płciowo przyznaje się do kontaktów intymnych bez zabezpieczenia - pod wpływem alkoholu. Co piąty badany potwierdza, że nie zdawał sobie w tym momencie sprawy, czy partner lub partnerka przeszła testy na obecność wirusa HIV

Zobacz także

Zagrożenie HIV szansą na przełamywanie barier komunikacyjnych?

Jesień życia daje okazję do wielu przygód... A czy Ty masz czas rozmawiać ze swoimi bliskimi na temat badań, które mogą uratować im życie?

Niemy filmik promujący kampanię #mamczasrozmawiać, zainicjowany w ramach trwającego do 24 listopada 2017 roku Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, ma zachęcać do porozmawiania ze swoimi bliskimi na temat chorób przenoszonych drogą płciową i zwiększenia świadomości na temat stale wzrastającego zagrożenia związanego z wirusem HIV.

Psychologowie zwracają uwagę, że spora odpowiedzialność spoczywa w tej kwestii nie tylko na rodzicach, ale także na... dzieciach, które w pewnym wieku powinny zdawać sobie sprawę z tego, że ich rodzice nie zawsze są świadomi niebezpieczeństw, które im grożą w starciu z nowoczesną, brutalną rzeczywistością. Szansę na to, by je ograniczyć, dają regularne badania profilaktyczne.

Jak tłumaczy dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS - Anna Marzec-Bogusławska:

HIV nie wybiera, warto więc znaleźć czas na rozmowę z kimś, kto poradzi, jak się przed nim chronić. A jeśli doszło już do ryzykownego zachowania, gdzie i kiedy zrobić test. Można go wykonać anonimowo, bezpłatnie bez skierowania. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne, które pracują przez cały rok, w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV (do 24 listopada) będą czynne dłużej.

Sprawdź: Gdzie możesz zrobić testy na HIV

- Kampania #mamczasrozmawiać powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza.

Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpieczniejszych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń w populacji. To podstawowe założenie i zarazem cel kampanii - tłumaczy dyrektor Krajowego Centrum ds. Aids.

Zobacz także

Masz czas porozmawiać z bliskimi o HIV?

Zrzut ekranu 2017-11-18 o 15.36.39
fot.
Były Mister Polski Rafał Maślak z tatą Tomaszem fot. Kampania #mamczasrozmawiać

Ambasadorem kampanii #mamczasrozmawiać został były Mister Polski Rafał Maślak oraz jego ojciec Tomasz. - Mam to szczęście, że z moimi rodzicami mogę rozmawiać o wszystkim... Tata jest jedną z pierwszych osób, do których odzywam się z każdą wątpliwością, pytaniem - wyjaśnia model.

- Dlaczego promujemy robienie testów na HIV? W Polsce - mam wrażenie - to wciąż temat tabu. Wszyscy myślą, że dotyczy to tylko określonych grup społecznych Tak nie jest! To dotyczy nas wszystkich! Przestańmy żyć stereotypami! Bądźmy świadomi bez względu na wiek - tłumaczy Rafał Maślak za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zrzut ekranu 2017-11-18 o 10.15.30 1
fot.

A czy Ty masz czas rozmawiać ze swoimi bliskimi o HIV?

Zobacz także

Zrzut ekranu 2017-11-18 o 16.11.49 1
fot.