Zamknij

Drugi na świecie pacjent wyleczony z wirusa HIV

11.03.2020 14:43
Pacjent wyleczony z HIV
fot. Shutterstock

Nawet najbardziej zjadliwego wirusa da się pokonać. Naukowcy właśnie poinformowali, że "londyński pacjent", który od 30 miesięcy nie bierze leków antyretrowirusowych, jest wolny od wirusa HIV.

W ubiegłym roku pisaliśmy o tym, że lekarze wyleczyli pacjenta z Londynu z wirusa HIV za pomocą komórek macierzystych. Wówczas eksperci byli jeszcze ostrożni, pacjent też, nie zdecydował się na ujawnienie swoich personaliów. Dziś wiemy na ten temat zdecydowanie więcej.

Pacjent wyleczony z HIV

Sytuacja wydawała się beznadziejna. Młody mieszkaniec Londynu, 23-letni wówczas Adam Castillejo, został zdiagnozowany jako seropozytywny, czyli nosiciel wirusa HIV. W dodatku kilkanaście lat później zachorował na raka - chłoniaka Hodgkina. W 2016 roku mężczyzna zdecydował poddać się leczeniu komórkami macierzystymi. Naukowcy postanowili poszukać takiego dawcy, którego komórki macierzyste dawałyby szanse na zniszczenie zarówno komórek nowotworowych, jak i wirusa HIV. I to się udało!

"Londyński pacjent" od 30 miesięcy nie przyjmuje leków antyretrowirusowych, a wirus HIV nie jest wykrywalny w jego krwi, nasieniu ani w tkankach - poinformowali lekarze. Przydomek "londyński pacjent" został nadany mężczyźnie nie bez przyczyny. W 2011 roku inny zarażony wirusem HIV - Timothy Brown - został okrzyknięty "berlińskim pacjentem", po tym jak poddał się podobnemu leczeniu komórkami macierzystymi.

- Nasze ustalenia pokazują, że sukces transplantacji komórek macierzystych jako lekarstwa na HIV, po raz pierwszy opisany dziewięć lat temu u "berlińskiego pacjenta", można powtórzyć - powiedział BBC News prof. Ravindra Kumar Gupta z Uniwersytetu w Cambridge.

HIV - terapia komórkami macierzystymi

Leczenie komórkami macierzystymi jest skomplikowane i bardzo kosztowne, ale mechanizm działania terapii genowej jest stosunkowo prosty: przeszczep komórek macierzystych wydaje się powstrzymywać wirusa przed replikacją w organizmie, zastępując własne komórki odpornościowe pacjenta komórkami dawcy, odpornymi na zakażenie wirusem HIV.

Eksperci podkreślają, żeby pamiętać jednak o tym, że leczenie komórkami macierzystymi jest obarczone wysokim ryzykiem i u pacjentów z HIV stosowane jest wyłącznie wtedy, gdy cierpią oni na zagrażające życiu nowotwory hematologiczne.

- Nie jest to leczenie szeroko oferowane pacjentom z HIV, którzy są skutecznie leczeni przeciwretrowirusowo - podkreślił prof. Ravindra Kumar, zaznaczając jednak, że terapia może dawać nadzieję na znalezienie lekarstwa na wirusa HIV z wykorzystaniem terapii genowej w przyszłości.

- Chcę być ambasadorem nadziei - powiedział Adam Castillejo dziennikarzom BBC News.

Źródło: bbc.com