Zamknij

Elton John i Książę Harry łączą siły w globalnej walce z HIV

25.07.2018 20:36

– Jeśli chcemy raz na zawsze pokonać AIDS, musimy sprawić, żeby mężczyźni stali się częścią rozwiązania tego problemu – powiedział sir Elton John podczas konferencji "AIDS 2018" w Amsterdamie. Światowej sławy muzyk wraz z brytyjskim księciem Harrym zainaugurowali powstanie koalicji "MenStar", która ma podnieść świadomość na temat profilaktyki HIV wśród młodych mężczyzn z Afryki Subsaharyjskiej.

Elton John, HIV, Konferencja AIDS 2018, Książę Harry, Amsterdam
fot. East News

Jednym z najważniejszych punktów w programie 22. Międzynarodowej Konferencji "AIDS 2018" w Amsterdamie było wystąpienie księcia Harry'ego (który od lat uznawany jest za jednego z najbardziej aktywnych ambasadorów walki z wirusem HIV na świecie) oraz sir Eltona Johna – wspierającego od ponad ćwierć wieku programy badawcze oraz kampanie społeczne szerzące wiedzę na temat wirusa HIV. Fundacja założona przez brytyjskiego muzyka w 1992 roku zebrała na ten cel już ponad 400 mln dolarów.

Połowa mężczyzn, którzy są nosicielami HIV, nie korzysta z leczenia

Według danych ONZ problem HIV dotyczy obecnie około 36,7 mln osób. Statystyki dotyczące leczenia ludzi zarażonych HIV wskazują, że mniej niż połowa mężczyzn będących nosicielami tego wirusa korzysta z opieki medycznej i poddaje się leczeniu. To dużo mniej niż w przypadku kobiet – około 60 proc. pań zarażonych HIV przechodzi zalecane im terapie. 

Jak podaje UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. Zwalczania HIV i AIDS) – wbrew pozorom walka z HIV/AIDS obecnie coraz bardziej "wymyka się spod kontroli". Mimo że w ostatnich latach systematycznie malała liczba ofiar, a nowe formy leczenia okazywały się coraz bardziej skuteczne, to jednak tempo, w jakim przybywa nowych zakażonych, wskazuje, że dotychczasowe wysiłki w celu pokonania HIV mogą pójść na marne.

Zobacz także

Regularne testy na obecność wirusa HIV mogą pomóc w ograniczeniu liczby zarażonych

Sytuacja jest poważna zwłaszcza w rejonie Afryki Subsaharyjskiej, gdzie głównym źródłem rozprzestrzeniania się wirusa są młodzi mężczyźni, nieświadomi zagrożeń, które dotyczą profilaktyki HIV/AIDS. Bagatelizowanie tego, jak ważne jest regularne poddawanie się testom na obecność wirusa HIV sprawia, że panowie nie zdają sobie sprawy, że mogą być nosicielami HIV i zarażać inne osoby – swoje partnerki lub partnerów seksualnych. 

Elton John i książę Harry łączą siły, by pokonać globalny problem z HIV/AIDS

Zrzut ekranu 2018-07-25 o 20.32.29
fot.
fot. East News/Robin Utrecht

– Nadszedł czas, aby wreszcie powstała ogólnoświatowa koalicja, która nauczy mężczyzn, jak się chronić przed HIV i pozwoli im uświadomić, w jaki sposób ograniczyć ryzyko zarażenia – ogłosił Elton John podczas inauguracji programu "MenStar", skierowanego przede wszystkim do młodych mężczyzn z rejonu Afryki Subsaharyjskiej. W rozpropagowaniu akcji szerzącej wiedzę na temat wirusa HIV brytyjskiemu muzykowi ma pomóc książę Harry, który wielokrotnie udowadniał, że nie wstydzi się pokazywać, jak w obecności mediów poddaje się testom na HIV. 

Zmiana negatywnego nastawienia do społeczności LGBT może pomóc w walce z HIV

Zdaniem Eltona Johna pokonaniu epidemii mogłaby pomóc również zmiana nastawienia do społeczności LGBT i walka z dyskryminacją tych środowisk, zwłaszcza w Rosji oraz Europie Wschodniej, gdzie osoby o odmiennej orientacji seksualnej nie są traktowane na równi z pozostałymi.

– Gdyby nie było (...) nienawiści, można byłoby pozbyć się problemu HIV/AIDS znacznie szybciej, niż można sobie wyobrazić – przekonywał Elton John. Jego zdaniem politycy są w stanie sprostać temu zadaniu – jeśliby tylko zaczęli myśleć o chorych lub zarażonych jak o równych sobie i propagowali programy medyczne pozwalające na to, by nosiciele HIV mieli dostęp do odpowiedniego leczenia.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Kampania "MenStar" uzyskała wsparcie w ramach amerykańskiego programu PEPFAR (President's Emergency Plan for AIDS Relief) oraz Fundację Billa i Melindy Gates. Do akcji podnoszenia świadomości na temat HIV/AIDS w Afryce przyłączyła się także aktorka – Charlize Theron, pochodząca z RPA oraz Ndaba Mandela, wnuk zmarłego prezydenta Nelsona Mandeli – oboje uczestniczyli w konferencji "AIDS 2018" w Amsterdamie, podczas której wyrażono nadzieję na wyeliminowanie globalnego problemu z HIV do roku 2030.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Reuters/HIVplus.mag.com

___________

zdrowie.radiozet.pl/π