Serwisy randkowe i piękna pogoda odpowiadają za wzrost zachorowań na kiłę?

28.08.2018
Aktualizacja: 07.11.2019 13:41
Serwis randkowy a zakażenia kiłą
fot. Shutterstock

Brytyjska rada ds. zdrowia ogłosiła, że w ciągu 4 miesięcy pięciokrotnie wzrosła liczba osób, u których zdiagnozowano kiłę (w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku). Jej zdaniem za wzrost liczby chorych odpowiadają serwisy randkowe, które cieszą się coraz większą popularnością, a także piękna, ciepła pogoda.

Od kwietnia do sierpnia brytyjska rada ds. zdrowia odnotowała 56 przypadków zakażeń kiłą. Wśród chorych większość stanowią mężczyźni. Liczba nowych zakażeń jest 5 razy wyższa w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. 

Zdaniem lekarzy przyczyną tego zjawiska jest... rosnąca popularność serwisów i aplikacji randkowych, takich jak Tinder i Bumble. Dzięki nim  możliwe jest zawieranie nowych znajomości, także tych „na jedną noc”, a później kasowanie profili takich przypadkowych partnerów bez możliwości ostrzeżenia ich o infekcji.  

Drugim powodem rosnącej liczby osób z chorobami wenerycznymi (czyli przenoszonymi drogą płciową) jest... piękna pogoda. Niedawana fala upałów sprzyjała aktywności seksualnej na świeżym powietrzu.

Warto przeczytać: Kto najczęściej romansuje w pracy? Serwis randkowy przedstawia wyniki badań

Jak rozpoznać kiłę?

Kiła (inaczej syfilis) to choroba weneryczna, wywoływana przez bakterię – krętka bladego. Dostaje się on do organizmu poprzez uszkodzoną skórę lub nieuszkodzone błony śluzowe. Namnaża się w miejscu zakażenia i rozprzestrzenia się wraz z krwią i limfą. Kiłą najłatwiej się zarazić podczas stosunków seksualnych (pochwowych, analnych, a także oralnych).

Pierwsze objawy kiły mogą się pojawić po około 3 tygodniach od momentu zarażenia w formie dziwnej, okrągłej grudki, krostki na prąciu, w okolicach odbytu, jamy ustnej, a u kobiet na wargach sromowych i szyjce macicy, a także w miejscach nietypowych, np. na palcu, na brodawce sutkowej czy błonie śluzowej jamy ustnej.

Z czasem przyjmuje postać owrzodzenia, plamistej czerwonej wysypki lub białej plamki w jamie ustnej i nosi fachową nazwę zmiany pierwotnej. Ze względu na twardą konsystencję przypominającą chrząstkę, nazywa się ją też wrzodem twardym. Utrzymuje się przez około 2-6 tygodni, może być bardzo niewielka i przypominać opryszczkę (pęcherzyki z surowicą, potem grudki i strupki).

Dowiedz się więcej: Kiła przestaje być średniowieczną legendą. Na syfilis choruje coraz więcej osób

Zmianom skórnym mogą towarzyszyć inne dolegliwości, np. zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów i obrzęk węzłów chłonnych.

Zmiana pierwotna ustępuje samoistnie, zwykle po 3 tygodniach. Nie boli, więc często jest niezauważana przez chorego, co stanowi zagrożenie dla zdrowia jego i osób, z którymi ma bliskie, intymne stosunki. Kiła nieleczona może rozprzestrzenić się w całym organizmie i zaatakować praktycznie wszystkie narządy wewnętrzne, w tym węzły chłonne, mózg, ośrodkowy układ nerwowy.

Jeśli mieliście w ciągu ostatnich kilku miesięcy seks bez zabezpieczenia, lepiej profilaktycznie zgłosić się do lekarza i wykonać badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. W przypadku zakażenia należy powiadomić o ryzyku zarażenia swoich byłych partnerów seksualnych, bo mogą oni nieświadomie zarażać kolejne osoby.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailyrecord.co.uk
---------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk