Zamknij

Dlaczego seks oralny jest niebezpieczny?

Monika Piorun
15.06.2016 19:27
Dlaczego seks oralny jest niebezpieczny?
fot. Dlaczego seks oralny jest niebezpieczny?

- Źródłem zwiększonej zachorowalności na raka jamy ustnej oraz coraz częstszych przypadków nowotworów szyi i głowy są stosunki oralne - przekonują naukowcy.

Jeśli piecze Cię język, masz przewlekłą chrypkę, zaczerwienione gardło, a w okolicy podniebienia pojawia się biały nalot, a na dodatek od czasu do czasu zdarzają Ci się krwawienia z nosa, to w przypadku, gdy jesteś aktywny płciowo - powinieneś się zgłosić do specjalisty.

Takie objawy towarzyszą nowotworom jamy ustnej i gardła, które, jak przekonują amerykańscy lekarze, aż w 70% przypadków mają związek z zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego HPV podczas seksu oralnego.

Choć w Polsce za główną przyczynę raka szyi i głowy (który może być zlokalizowany w obrębie jamy ustnej, gardła lub krtani) uważa się palenie papierosów oraz alkohol, to jednak nawet nasi krajowi lekarze zauważają, że na wzrost przypadków tego typu dolegliwości mogła wpłynąć zmiana zachowań seksualnych w ostatnich latach.

Niebezpieczne związki

fot.
fot. incolors.club

Coraz częściej na powyższe objawy skarżą się ludzie młodzi, przed 40. rokiem życia. Niestety zwiększonej zachorowalności na ten typ nowotworów towarzyszy również zdecydowanie większa liczba przypadków śmiertelnych niż w poprzednich latach. Rocznie umiera na nie aż 6 tys. Polaków.

W ciągu ostatnich dwóch dekad, liczba pacjentów, u których diagnozuje się raka szyi i głowy wzrosła o ponad 20%, co plasuje ten rodzaj nowotworu na 6 miejscu w ogólnej klasyfikacji chorób onkologicznych w Polsce. Najczęściej chorują mężczyźni. Wśród kobiet zdarza się to 2 a nawet 3 razy rzadziej.

Niestety wiedza społeczeństwa na temat nowotworów głowy jest ciągle bardzo nikła. Zwykle pacjenci mylą nowotwór głowy z guzami mózgu. Większość właściwie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo niebezpieczny może być seks oralny i ile się ryzykuje decydując się na takie kontakty intymne.

Najbardziej zagrożone na rozwój nowotworów z tej grupy są osoby, które wcześnie przeszły inicjację seksualną i regularnie uprawiają stosunki oralne. Aż 8 razy częściej dochodzi u nich do rozwoju raka głowy i szyi.

60% pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero w III lub IV stadium choroby, przez co większość umiera w ciągu 5 lat od momentu usłyszenia diagnozy. Na początkowym etapie ten typ chorób nowotworowych jest jednak w 95% uleczalny, dlatego tak ważna jest świadomość tego, że jednym z istotnych czynników wywołujących raka głowy i szyi w obrębie górnego odcinka drogi oddechowo-pokarmowej m.in. w krtani, jamie ustnej, języku, gardle, błonie śluzowej policzków, podniebieniu, zatokach przynosowych a nawet w uchu.

Nagi instynkt

fot.
fot. Basic Instinct poster

Jednym z najsłynniejszych pacjentów chorujących na raka gardła jest znany amerykański aktor Michael Douglas. Kilka lat temu na łamach The Guardian oficjalnie poinformował, że w jego przypadku nowotwór spowodowany był seksem oralnym, podczas którego doszło do zakażenia wirusem HPV.

Im więcej partnerów seksualnych posiadamy, tym bardziej wzrasta ryzyko przeniesienia szkodliwego brodawczaka ludzkiego. Choć istnieją już szczepionki przeciwko wirusowi HPV, warto ograniczyć ryzykowne zachowania seksualne.

Zobaczcie, jak gwiazdor ostrzega fanów przed niebezpieczeństwami związanymi z rozwojem tego rodzaju nowotworem, na którego sam zachorował

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

- Choć o chorobach onkologicznych słyszymy na co dzień bardzo dużo, to jednak o raku jamy ustnej nie wiemy tyle, ile powinniśmy, mimo że zachorowalność na ten typ nowotworu stale rośnie.

Podobnie jak większość społeczeństwa, ja również myślałem, że dotyczy on głównie osób w podeszłym wieku, które przez lata były uzależnione od palenia papierosów.

 Niestety okazuje się, że w ostatnich latach rozwija się on najszybciej wśród  ludzi młodych, którzy wcale nie są palaczami. Jego przyczyną jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV, który dotąd był wiązany głównie z rakiem szyjki macicy.

 Badania przesiewowe, które można wykonać nawet w gabinecie stomatologicznym, umożliwiają rozpoznanie zagrożenia chorobą na wczesnym etapie, kiedy jest ona niemal całkowicie uleczalna. Przy następnej wizycie lekarskiej poproście o prosty test, który może uratować Wasze życie – przekonuje aktor.

______

zdrowie.radiozet.pl/π