Zamknij

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową. Jak rozpoznać objawy?

12.12.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 14:43

Rzeżączka jest często występującą chorobą weneryczną, czyli przenoszoną drogą płciową. Bakteriami rzeżączki można zarazić się, uprawiając niezabezpieczony stosunek. Do objawów choroby zalicza się ropną wydzielinę z cewki moczowej u mężczyzn i ropne upławy u kobiet, uczucie pieczenia podczas oddawania moczu i ból w podbrzuszu. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy rzeżączki i jak leczyć tę chorobę. 

Rzeżączka to choroba przenoszona drogą płciową. Jak rozpoznać objawy?
fot. Shutterstock

Rzeżączka (tryper) to choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez zakażenie bakteriami dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea). To jedna z częściej występujących chorób wenerycznych. Zarazić się może każdy, kto odbywa niezabezpieczone prezerwatywą stosunki seksualne. Rzeżączka może współistnieć z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, na przykład kiłą czy chlamydiozą. 

Rzeżączka: przyczyny (zakażenie)

Rzeżączka to choroba zakaźna, bakteryjna. Do zarażenia bakteriami dwoinki rzeżączki dochodzi podczas kontaktu seksualnego (oralnego, dopochwowego, doodbytniczego) z osobą zakażoną. 

Przechorowanie rzeżączki nie gwarantuje jednak ochrony przed chorobą, można zarazić się ponownie w przyszłości. 

Powszechnie uważa się, że na rzeżączkę chorują osoby rozwiązłe, często zmieniające partnerów i homoseksualiści. Eksperci przekonują jednak, że do zarażenia może dojść już po pierwszym stosunku. Osoby, u których rzeżączka przebiega bezobjawowo, mogą zarażać innych nieświadomie. 

Większe ryzyko zakażenia występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wszystko dlatego, że powierzchnia błony śluzowej okrywająca szyjkę macicy u kobiet, która ma styczność z bakteriami rzeżączki, jest znacznie większa niż błona śluzowa cewki moczowej u mężczyzn.

Zobacz także

Rzeżączka: objawy

Ponad połowa kobiet i ok. 10 proc. mężczyzn chorych na rzeżączkę nie ma objawów ze strony układu moczowo-płciowego.

Pierwsze objawy rzeżączki mogą pojawić się już po kilku dniach od odbycia niebezpiecznego stosunku seksualnego. 

Rzeżączkę u mężczyzn rozpoznać można najczęściej po:

 • pieczeniu podczas oddawania moczu;
 • nieprzyjemnej, ropnej wydzielinie z cewki moczowej;
 • bolesnym wzwodzie;
 • bólu jader.

Rzeżączka u kobiet objawia się zazwyczaj:

 • zmianą barwy, zapachu i zwiększeniem ilości upławów (ropnych upławach);
 • obfitymi miesiączkami lub krwawieniem pomiędzy menstruacjami;
 • pieczeniem podczas oddawania moczu;
 • pieczeniem w pochwie;
 • bólem i dyskomfortem w podbrzuszu.

Rzeżączka może być również umiejscowiona poza narządami płciowymi. Do takich chorób należą:

 • Rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy występujące u osób uprawiających seks analny. Może przebiegać bezobjawowo, ale mogą również występować takie objawy jak pieczenie i świąd odbytu, śluzowa wydzielina z odbytu, zaburzenia w oddawaniu stolca.
 • Rzeżączkowe zapalenie gardła, które w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Natomiast objawy, gdy się pojawią, obejmują głównie zaczerwienienie i obrzęk łuków podniebiennych oraz tylnej ściany gardła, ropną wydzielinę pokrywającą migdałki i tylną ścianę gardła.
 • Rzeżączkowe zapalenie spojówek występujące głównie u niemowląt zakażonych bakterią w czasie porodu. Nieleczone może prowadzić do zajęcia rogówki i upośledzenia wzroku.

Zobacz także

Rzeżączka: rozpoznanie (diagnoza)

Aby zdiagnozować rzeżączkę, konieczne jest przeprowadzenie badania. Od pacjenta pobiera się wymaz z okolicy narządów płciowych, próbkę moczu lub wymaz z gardła czy odbytu. Następnie próbkę poddaje się badaniu na obecność bakterii dwoinki rzeżączki.

Wynik pozytywny oznacza zakażenie i jest wskazaniem do wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Rzeżączka: leczenie

Leczenie rzeżączki należy rozpocząć najwcześniej jak to możliwe. Nieleczona choroba sprawia dyskomfort, jest zaraźliwa dla innych partnerów, ale przede wszystkim może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań.

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków. Postępowanie powinno obejmować chorych oraz ich partnerów seksualnych, nawet jeśli nie wystąpiły u nich jeszcze objawy zakażenia.

Uwaga! Należy unikać kontaktów seksualnych w czasie rzeżączki. Można powrócić do współżycia po pełnym wyleczeniu.

Rzeżączka: powikłania

Nieleczona rzeżączka może powodować poważne problemy. U kobiet powikłaniem po nieleczonej rzeżące może być zapalenie narządów miednicy mniejszej z bólem brzucha i podbrzusza, a także niepłodność lub ciąża pozamaciczna. U mężczyzn natomiast nieleczona rzeżączka może przyczynić się zapalenia jąder i najądrzy. 

Rzadkim powikłaniem jest rozsiew zakażenia z krwią i powstanie zmian w skórze i stawach. 

Kobieta chora na rzeżączkę może zarazić dziecko w czasie porodu, co może doprowadzić do zapalenia spojówek u noworodka. 

Zobacz także

Źródło: mp.pl; iusti.org