Zamknij

Rzęsistkowica: częsta, podstępna choroba weneryczna

27.06.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:43
Wizyta u wenerologa
fot. Shutterstock

Rzęsistkowica jest najczęściej występującą chorobą przenoszoną drogą płciową. Choroba wywoływana jest przez zakażenie rzęsistkiem pochwowym, który bardzo szybko przemieszcza się i wnika w głąb pochwy lub cewki moczowej. Tam może pozostawać w ukryciu przez lata lub po kilku dniach od zakażenia wywoływać upławy lub ból podczas oddawania moczu.

Rzęsistkowica to zakażenie przenoszone drogą płciową wywoływane przez rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis). Jest to pierwotniak kolonizujący drogi moczowo-płciowe człowieka.  

U kobiet rzęsistek bytuje w pochwie, cewce moczowej i pęcherzu moczowym, u mężczyzn zazwyczaj w cewce moczowej, ale może też przechodzić do gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych. Rzęsistek w układzie moczowo-płciowym znajduje idealne dla siebie warunki do rozwoju, jest tam bowiem ciepło i wilgotno. 

Jak dochodzi do zakażenia rzęsistkiem? Pierwotniak ten jest przekazywany drogą moczowo-płciową z nosiciela na osobę zdrową głównie podczas stosunków seksualnych bez zabezpieczeń. 

ZOBACZ: Upławy: nie wstydź się, reaguj! Jak rozpoznać i leczyć upławy z pochwy? 

Objawy rzęsistkowicy

Rzęsistkowica ma przebieg ostry lub przewlekły, co oznacza, że objawy zakażenia mogą pojawić się szybko (od 4 do 14 dni), ale mogą przez wiele lat nie pojawić się wcale. U niektórych osób rzęsistek bytuje w układzie moczowo-płciowym, latami nie wywołując żadnych niepokojących objawów. 

Zakażenie często przebiega bezobjawowo, co jest niestety ryzykowne. Osoba zakażona rzęsistkiem może bowiem zakażać partnerów seksualnych, nie będąc nawet świadomym zagrożenia. 

Objawy rzęsistkowicy u kobiet:

  • obfite, pieniste żółtozielone upławy o nieprzyjemnym zapachu;
  • podrażnienie okolic narządów płciowych;
  • bóle podbrzusza;
  • częstsze niż zazwyczaj, bolesne oddawanie moczu.

Objawy rzęsistkowicy u mężczyzn:

  • zapalenie cewki moczowej;
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
  • białawy wyciek z cewki moczowej.

Warto wiedzieć

Jak uniknąć zakażenia rzęsistkiem?

Ryzyko zarażenia rzęsistkiem można zmniejszyć poprzez unikanie przygodnych kontaktów seksualnych, stosowanie prezerwatyw, niewspółżycie seksualne z osobami chorymi na choroby przenoszone drogą płciową. Zaleca się również korzystanie ze swoich przyborów toaletowych i ręczników, nie należy pożyczać bielizny osobistej i kostiumów kąpielowych, a w toaletach publicznych lepiej nie siadać na desce klozetowej.

Rozpoznanie rzęsistkowicy

Diagnozę można postawić na podstawie badania laboratoryjnego wydzieliny z pochwy kobiety lub wydzieliny z cewki moczowej mężczyzny. 

Leczenie rzęsistkowicy

W leczeniu rzęsistkowicy wykorzystuje się leki przeciwpierwotniakowe podawane doustnie. Leczeniu powinno być poddanych oboje partnerów seksualnych, nawet jeśli któreś z nich nie odczuwa objawów zakażenia. Do czasu zakończenia terapii zaleca się abstynencję seksualną.

Nieleczona rzęsistkowica może być przyczyną niepłodności, powikłań ciążowych, powikłań po operacjach na jamie brzusznej i miednicy mniejszej. Możliwe jest również przeniesienie zarażenia rzęsistkiem pochwowym z matki na dziecko podczas porodu. Szacuje się, że może to dotyczyć nawet 20 proc. noworodków pochodzących od zarażonych kobiet ciężarnych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.