Zamknij

Rzęsistkowica: częsta, podstępna choroba weneryczna

27.06.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:43

Rzęsistkowica jest najczęściej występującą chorobą przenoszoną drogą płciową. Choroba wywoływana jest przez zakażenie rzęsistkiem pochwowym, który bardzo szybko przemieszcza się i wnika w głąb pochwy lub cewki moczowej. Tam może pozostawać w ukryciu przez lata lub po kilku dniach od zakażenia wywoływać upławy lub ból podczas oddawania moczu.

Wizyta u wenerologa
fot. Shutterstock

Rzęsistkowica to zakażenie przenoszone drogą płciową wywoływane przez rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis). Jest to pierwotniak kolonizujący drogi moczowo-płciowe człowieka.  

U kobiet rzęsistek bytuje w pochwie, cewce moczowej i pęcherzu moczowym, u mężczyzn zazwyczaj w cewce moczowej, ale może też przechodzić do gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych. Rzęsistek w układzie moczowo-płciowym znajduje idealne dla siebie warunki do rozwoju, jest tam bowiem ciepło i wilgotno. 

Jak dochodzi do zakażenia rzęsistkiem? Pierwotniak ten jest przekazywany drogą moczowo-płciową z nosiciela na osobę zdrową głównie podczas stosunków seksualnych bez zabezpieczeń. 

ZOBACZ: Upławy: nie wstydź się, reaguj! Jak rozpoznać i leczyć upławy z pochwy? 

Objawy rzęsistkowicy

Rzęsistkowica ma przebieg ostry lub przewlekły, co oznacza, że objawy zakażenia mogą pojawić się szybko (od 4 do 14 dni), ale mogą przez wiele lat nie pojawić się wcale. U niektórych osób rzęsistek bytuje w układzie moczowo-płciowym, latami nie wywołując żadnych niepokojących objawów. 

Zakażenie często przebiega bezobjawowo, co jest niestety ryzykowne. Osoba zakażona rzęsistkiem może bowiem zakażać partnerów seksualnych, nie będąc nawet świadomym zagrożenia. 

Objawy rzęsistkowicy u kobiet:

  • obfite, pieniste żółtozielone upławy o nieprzyjemnym zapachu;
  • podrażnienie okolic narządów płciowych;
  • bóle podbrzusza;
  • częstsze niż zazwyczaj, bolesne oddawanie moczu.

Objawy rzęsistkowicy u mężczyzn:

  • zapalenie cewki moczowej;
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
  • białawy wyciek z cewki moczowej.

Warto wiedzieć

Jak uniknąć zakażenia rzęsistkiem?

Ryzyko zarażenia rzęsistkiem można zmniejszyć poprzez unikanie przygodnych kontaktów seksualnych, stosowanie prezerwatyw, niewspółżycie seksualne z osobami chorymi na choroby przenoszone drogą płciową. Zaleca się również korzystanie ze swoich przyborów toaletowych i ręczników, nie należy pożyczać bielizny osobistej i kostiumów kąpielowych, a w toaletach publicznych lepiej nie siadać na desce klozetowej.

Rozpoznanie rzęsistkowicy

Diagnozę można postawić na podstawie badania laboratoryjnego wydzieliny z pochwy kobiety lub wydzieliny z cewki moczowej mężczyzny. 

Leczenie rzęsistkowicy

W leczeniu rzęsistkowicy wykorzystuje się leki przeciwpierwotniakowe podawane doustnie. Leczeniu powinno być poddanych oboje partnerów seksualnych, nawet jeśli któreś z nich nie odczuwa objawów zakażenia. Do czasu zakończenia terapii zaleca się abstynencję seksualną.

Nieleczona rzęsistkowica może być przyczyną niepłodności, powikłań ciążowych, powikłań po operacjach na jamie brzusznej i miednicy mniejszej. Możliwe jest również przeniesienie zarażenia rzęsistkiem pochwowym z matki na dziecko podczas porodu. Szacuje się, że może to dotyczyć nawet 20 proc. noworodków pochodzących od zarażonych kobiet ciężarnych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.