Zamknij

Rozbierz się w gabinecie zamiast świecić przyrodzeniem w sieci. Lekarze apelują

06.11.2019 13:21
O choroby weneryczne internauci często pytają na forach
fot. Shutterstock

Podejrzewasz u siebie chorobę weneryczną, ale wstydzisz się rozebrać przed lekarzem, więc szukasz informacji na forum? „Nie takie rzeczy widzieliśmy” – uspokajają eksperci i zapraszają do gabinetu.

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeanalizowali niemal 17 tysięcy postów z forum „choroby przenoszone drogą płciową”, opublikowanych w portalu Reddit. To anonimowa platforma, która pozwala publikować posty i komentarze bez ujawniania swojej tożsamości, a nawet tworzyć jednorazowe konta, których nie można powiązać z wcześniejszą aktywnością. To sprzyja intymnym wynurzeniom.

Czy to opryszczka?

Pytania, które najczęściej nurtują internautów szukających informacji na forum chorób wenerycznych, to: „Co jest nie tak z moim penisem?”, „Czy dermatolog się myli?”, „Czy to opryszczka?”.

Prawie dwie trzecie wpisów przeanalizowanych przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zawierało prośbę o diagnozę, z czego co trzeci post opatrzony był zdjęciem narządów płciowych. Co ciekawe, niemal 80 procent pytających uzyskało odpowiedź w ciągu zaledwie jednego dnia od zapytania. Wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Association (JAMA).

Eksperci przyznają, że porady online są przydatne, ale nie mogą zastępować prawdziwej pomocy medycznej. Na forach często publikują osoby oznaczone jako „zaufany współpracownik”, chociaż nie jest jasne, czy mają oni odpowiednie kwalifikacje medyczne. Eksperci ostrzegają, że fora mogą odwodzić ludzi od wizyty u lekarza, prowadzić do błędnych lub opóźnionych diagnoz, narażając kolejnych partnerów seksualnych na ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Najczęstsze choroby weneryczne

Choroby przenoszone drogą płciową to epidemia XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że na całym świecie dochodzi do około 1 miliona zakażeń dziennie. Najczęściej rozpoznawane choroby weneryczne to kiła, rzeżączka, chlamydioza oraz rzęsistkowica. W tym kontekście często też wymieniana jest opryszczka.

Warto podkreślić, że wiele chorób przenoszonych drogą płciową wywoływanych jest przez chorobotwórcze bakterie. Jak wiadomo, infekcje bakteryjne muszą być leczone antybiotykami przepisywanymi na receptę, dlatego też nawet trafne rozpoznanie na forum na niewiele się zda, bo i tak trzeba będzie wybrać się na wizytę do lekarza i zdjąć spodnie.

– Od lat pracuję w zdrowiu seksualnym i zapewniam, że wszystko już widzieliśmy – powiedziała MailOnline Liz Porter z Terrence Higgins Trust, organizacji charytatywnej zajmującej się promocją zdrowia seksualnego.

Źródło: dailymail.co.uk