Zamknij

Zastrzyki antykoncepcyjne – czy to skuteczna metoda antykoncepcji?

19.02.2021
Aktualizacja: 19.02.2021 18:34

Zastrzyki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Dowiedz się, na jakiej zasadzie one działają, jak często trzeba je stosować i komu są polecane.

Zastrzyki antykoncepcyjne
fot. Shutterstock

Zastrzyk antykoncepcyjny to hormonalna metoda antykoncepcji. Ma wiele zalet, ale i wad. Co się do nich zalicza? Wyjaśniamy.

Zastrzyk antykoncepcyjny – na skróty:

Zastrzyk antykoncepcyjny – działanie 

Zastrzyki antykoncepcyjne zawierają tylko jeden hormon (progestagen). Uwalniany jest on z organizmu w stałym tempie – hamuje owulację (jajeczkowanie) oraz zmienia właściwości śluzu w szyjce macicy (zagęszcza go), co w rezultacie uniemożliwia przeniknięcie plemników do macicy i obkurczenie błony śluzowej macicy. Zastrzyk antykoncepcyjny powinien być wykonany domięśniowo w pośladek raz w przeciągu 3 miesięcy, najlepiej w ciągu pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego. W innym przypadku musi być początkowo wspomagany innymi metodami antykoncepcji, np. prezerwatywami.  

Zastrzyk antykoncepcyjny – dla kogo?

Na zastrzyk antykoncepcyjny powinny się zdecydować kobiety, które z różnych powodów nie mogą przyjmować antykoncepcji doustnej, czyli tabletek antykoncepcyjnych lub źle reagują na plastry antykoncepcyjne. Zastrzyk antykoncepcyjny nie zawiera także estrogenu (nie zaburza laktacji), dlatego polecany jest kobietom w ciąży.

Zastrzyk antykoncepcyjny – skuteczność

Zastrzyki antykoncepcyjne mają bardzo wysoką skuteczność. Według wskaźnika Pearla (określany jest dla każdej metody antykoncepcyjnej i wskazuje na ilość zajść w ciąże mimo prawidłowego stosowania metody) skuteczność wynosi od 0,2 do 0,5. Dla porównania wskaźnik Pearla dla stosunków przerywanych wynosi 10-35.

Zastrzyk antykoncepcyjny – zalety

Zalety stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych to m.in.:

  • mniejsze ryzyko pojawienia się mięśniaków macicy,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia ciąż pozamacicznych,
  • mniejsze ryzyko pojawienia się stanów zapalnych miednicy mniejszej,
  • zmniejszona obfitość krwawienia miesiączkowego.

Zastrzyki antykoncepcyjne, w przeciwieństwie do innych metod, nie obciążają wątroby i mogą je stosować kobiety, które mają choroby lub schorzenia wątroby. Zastrzyki dodatkowo łagodzą objawy związane z napięciem przedmiesiączkowym i robi się je raz na trzy miesiące.

Zastrzyk antykoncepcyjny – przeciwwskazania

Na zastrzyki antykoncepcyjne jako metody antykoncepcyjnej nie powinny się decydować kobiety, które mają problemy z układem krążenia, a także te, które problem z nadciśnieniem tętniczym. Zastrzyku hormonalnego nie zaleca się także kobietom z chorobami zatorowo-zakrzepowymi, a także kobietom w ciąży.

Zastrzyk antykoncepcyjny – skutki uboczne

Stosowanie zastrzyków antykoncepcyjnych może powodować wiele niepożądanych efektów, są to m.in.:

Zastrzyk antykoncepcyjne – cena 

Zastrzyk antykoncepcyjny kupimy w większości aptek, jednak jest nam potrzebna do tego recepta. Cena takiego zastrzyku to około 50 zł. Warto pamiętać, że ten koszt rozkładany jest na 3 miesiące. 

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn – czy są dostępne? 

Aktualnie prowadzone są badania nad preparatami, które zawierają testosteron i progestagen. Zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn mają powodować niszczenie plemników w spermie. Ta metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn nie jest jeszcze dostępna. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!