Zamknij

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn? Mają nie powodować skutków ubocznych

10.05.2018
Aktualizacja: 17.11.2022 15:35

Badania nad męską antykoncepcją trwają od lat. Choć dla panów wymyślono już żele i zastrzyki ograniczające możliwość zapłodnienia partnerek, to jednak nowy preparat w formie tabletki może okazać się prawdziwą rewolucją. Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn przeszły już pozytywnie kolejną fazę testów. Mogą zastąpić prezerwatywy i sprawić, że wazektomia okaże się zbędna. Dlaczego?

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn, męska antykoncepcja
fot. Shutterstock

Choć jeszcze nie wiadomo, kiedy pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn trafią do sprzedaży, to jednak dotychczasowe wyniki badań są niezwykle obiecujące. Naukowcom z University od Washington udało się potwierdzić, że tabletka zawierająca związek chemiczny o nazwie dimethandrolone undecanoate (DMAU) hamuje wydzielanie spermy i jest w stanie ograniczać poziom testosteronu oraz innych hormonów, które są niezbędne do tego, by zapłodnić partnerkę podczas stosunku.

Tabletka, która sprawi, że panowie nie zapłodnią partnerki

W kolejnej fazie długofalowych badań nad tym procesem udało się wykazać, że zawarty w pigułce związek chemiczny jest skuteczny. Na dodatek nie wywołuje niemal żadnych działań niepożądanych (z którymi było tyle problemu podczas tworzenia tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet). Nie prowadzi do spadku libido, co często zdarza się u pań. Nie szkodzi też wątrobie, podobnie jak przyjmowane doustnie preparaty zawierające testosteron (udało się ulepszyć ich formułę poprzez dodanie kwasu tłuszczowego spowalniającego uwalnianie tego hormonu).

W przypadku nowych tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn (które wystarczy stosować raz dziennie, podobnie jak pigułki dla pań) do tej pory w zasadzie nie stwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych. Mimo że naukowcy zauważyli, że doprowadziły m.in. do lekkiego przyrostu na wadze wśród uczestników badania i niewielkiego obniżenia poziomu „dobrego” cholesterolu, to jednak działanie to uznano za minimalne i na razie nie stwierdzono, by mogło mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Nowe alternatywy dla... prezerwatywy

Jak przekonuje prof. Stephanie Page z University of Washington, kolejne fazy testów okazały się niezwykle pomyślne. Ich wyniki zostały zaprezentowane podczas konferencji amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Wiele wskazuje na to, że preparaty antykoncepcyjne w formie pigułek dla mężczyzn mogą wkrótce stać się alternatywą nie tylko dla żeli antykoncepcyjnych i zastrzyków hormonalnych (nad którymi również prowadzone są obecnie badania), ale nawet prezerwatyw czy wazektomii. Na dodatek panie, które w obawie przed nieplanowaną ciążą dotąd same musiały zażywać tabletki antykoncepcyjne, będą mogły dzięki nim być w nieco bardziej komfortowej sytuacji.

Dr Dominique Tobell, historyk medycyny z University of Minnesota, komentująca kolejne wyniki testów nad tabletkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn dla kanadyjskiego wydania „Huffington Post”, uznała, że badania w tym zakresie są naprawdę obiecujące. Ze względu na to, że przemysł farmaceutyczny opracował już skuteczne metody antykoncepcji dla kobiet, nie doceniano działań w kierunku stworzenia preparatu mającego podobne działanie także w przypadku płci męskiej.

Ekspertka uważa jednak, że istnieje spory popyt na tego typu środki i jest przekonana, że tabletki antykoncepcyjne dla panów mogłyby cieszyć się ogromnym zainteresowaniem. Jej zdaniem już za około 5-10 lat najprawdopodobniej będą mogły stanowić skuteczną alternatywę dla prezerwatyw i będą nowym rozwiązaniem dla osób, które rozważają poddanie się wazektomii.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Źródło: huffingtonpost.ca/The Endocrine Society/UWMedicine