Zamknij

Jak rozmawiać o seksie i antykoncepcji? Wszystko, o co wstydzicie się zapytać

30.10.2017 13:39

Jak bez zażenowania powiedzieć córce lub synowi, co powinien wiedzieć o sprawach intymnych? Czego powinna być świadoma singielka w wielkim mieście? Maciej Stuhr, Monika Brodka i blogerka Maffashion w kampanii #sexedpl opowiadają na pytania, przy zadawaniu których większość z nas oblewa się rumieńcem.

instagram.com/anja_rubik
fot. ---

W porównaniu z innymi europejskimi krajami Polacy zostają daleko w tyle, jeśli chodzi o świadomość zagrożeń wynikających z rozpoczynania życia płciowego.

Mimo że coraz młodsze dziewczęta zostają matkami, a wśród nastolatków przybywa niepełnoletnich ojców, ani szkoła - w której brak odpowiednich programów edukacji seksualnej, ani rodzina nie zawsze jest w stanie przekazać młodym ludziom informacje, które często mogą zupełnie zmienić ich dalszą przyszłość.

Choć mamy XXI wiek, dostęp do internetu i wielu nowoczesnych aplikacji, często bariera wstydu i zażenowania, nie pozwala dorosłym na "normalną" rozmowę z młodzieżą. Młodzi ludzie często sami się edukują a brak wystarczającej wiedzy nierzadko skutkuje konsekwencjami, które trwale przekreślają ich marzenia i plany na to, co chcieliby osiągnąć w życiu.

Z pomocą przyszli im uczestnicy kampanii społecznej #sexedpl, na pomysł której wpadła światowej sławy modelka Anja Rubik. W pierwszej odsłonie projektu wziął udział Maciej Stuhr - ojciec siedemnastoletniej Matyldy i (od roku) dumny #tatatadzika. 

Zobacz także

Maciej Stuhr: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Odwieczne pytanie: "Jak to się robi?" od zarania dziejów budziło ciekawość młodych ludzi. Jeszcze więcej problemu od zawsze sprawiało starszemu pokoleniu przekazanie młodszym tego, co powinni wiedzieć o pożyciu intymnym.

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Matko Boska, to dopiero problem! Wielu Polakom brak koncepcji (antykoncepcji z resztą też) na to, jak rozpocząć "normalną" pogawędkę na ten temat. W katolickim kraju bariera wstydu jest dużo trudniejsza do pokonania niż wśród wielu dużo bardziej liberalnych narodów. Wyzwanie to podjął Maciej Stuhr, który z wrodzonym sobie wdziękiem pokazał, jak ubrać w słowa to, co często tak trudno nam wyrazić.

- Kochamy się różnymi członkami, ale musimy się kochać również głową - przekonuje aktor. - Jeśli się zabezpieczysz, to nie zrobisz z młodego Stuhra za wcześnie dziadka - dodaje artysta udając, że zwraca się do swojej córki.

Zrzut ekranu 2017-10-30 o 15.38.57 1
fot.

Zobacz także

Monika Brodka: Świadoma zgoda, czyli singielka w wielkim mieście

- Seks powinien się zawsze odbywać za obopólną zgodą. Tylko wtedy ma szansę być czymś przyjemnym i fajnym - tłumaczy piosenkarka Monika Brodka. Wokalistka zdradziła się, że cieszy się z tego, że nikt nie wykorzystał jej naiwności, jaką miała w sobie przed laty, kiedy jako bardzo młoda dziewczyna przeniosła się z niewielkiej Twardorzeczki koło Żywca do Warszawy. Artystka przekonuje, że świadoma zgoda obu partnerów na wspólne uprawianie miłości ma kluczowe znaczenie:

Ważne, żeby ufać swojej intuicji, kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze możemy powiedzieć: NIE!

Zobacz także

Maffashion: Antykoncepcja i bezpieczny seks

Zarówno dorośli, jak i nieco młodsi Polacy, nie zawsze są świadomi tego, jakie środki mogą im pomóc zabezpieczyć się przed konsekwencjami związanymi z podjęciem decyzji o współżyciu seksualnym.

Oprócz kondomów dla panów istnieją także prezerwatywy dla kobiet - z czego nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę. - Chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, wirusem HIV i niechcianą ciążą, przed którą zabezpiecza także specjalny implant wszczepiany pod skórą - tłumaczy blogerka Maffashion, czyli Julia Kuczyńska.

30-latka, świadoma zagrożeń, jakie wiążą się z ryzykownymi zachowaniami w sprawach intymnych, zdecydowała się opowiedzieć w kampanii #sexedpl m.in. o metodach naturalnych, uważanych za najmniej skuteczne jeśli chodzi o zapobieganie zajściu w ciążę - np. metodzie termicznej polegającej na badaniu temperatury kobiety - najwyższa następuje w momencie owulacji, kiedy szanse na poczęcie dziecka są największe. Nie poleca się ich młodym dziewczynom ani paniom, które prowadzą nieregularny tryb życia - zwłaszcza, że nie chronią przed chorobami przenoszonymi podczas uprawiania seksu.

Blogerka pokazała też, jak wygląda:

  • pierścień dopochwowy (zakładany jedynie na 3 tygodnie i zabezpieczający jedynie przed chorobami)
  • wkładka domaciczna (nazywana spiralą - zabezpieczająca przed zajściem w ciążę przez 2 do 5 lat, ale nie chroniąca przed chrobami)
  • pigułki i plastry antykoncepcyjne - chronią przed niechcianą ciążą, ale nie przed chorobami, może je przepisać tylko lekarz
  • zastrzyk antykoncepcyjny - zabezpiecza przed ciążą przez 3 miesiące, wstrzykiwany jest przez ginekologów
  • pigułka "po" - przyjmowana maksymalnie do 120 godzin po stosunku - wtedy, gdy zawiodło nas inne zabezpieczenie (pękła nam prezerwatywa itp.)

Zobacz także

Kolejne odsłony kampanii #sexedpl już wkrótce!

Zrzut ekranu 2017-10-30 o 13.39.41
fot.

________

zdrowie.radiozet.pl/π