Zamknij

Antykoncepcja naturalna, hormonalna czy mechaniczna – którą wybrać?

12.02.2021
Aktualizacja: 12.02.2021 21:16

Jest wiele metod antykoncepcji: naturalna, hormonalna, mechaniczna i chemiczna. Dowiedz się, na czym one polegają, czy są skuteczne i jakie mogą powodować skutki uboczne.

Antykoncepcja naturalna, hormonalna, a może mechaniczna
fot. Shutterstock

Wybór antykoncepcji najlepiej uzgodnić z lekarzem ginekologiem, który wybierze najlepszą metodę, biorąc pod uwagę stan zdrowia, plany prokreacyjne oraz styl życia pacjentki. Zanim podejmie on decyzję, zleci nam badania i przeprowadzi wywiad (zapyta m.in. o choroby nowotworowe w rodzinie). 

Metody antykoncepcyjne – na skróty:

 1. Antykoncepcja mechaniczna (spirala, prezerwatywy)
 2. Antykoncepcja naturalna
 3. Antykoncepcja chemiczna
 4. Antykoncepcja hormonalna (plastry, zastrzyki, tabletki)

Antykoncepcja: metody mechaniczne

Do metod antykoncepcji mechanicznej zaliczamy:

 • Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna)

Wkładka domaciczna to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji. Zakładana jest przez lekarza ginekologa raz na kilka lat. Są dwa rodzaje wkładek domacicznych – spirala hormonalna i spirala tradycyjna (z miedzią).

Jednak spirali antykoncepcyjnej nie może założyć każda kobieta. Przeciwwskazania do założenia wkładki domacicznej to m.in.:

 • Prezerwatywy

To bardzo popularna metoda antykoncepcyjna jednak jej skuteczność jest o wiele niższa w porównaniu z innymi formami antykoncepcji. Na skuteczność prezerwatyw duży wpływ ma błąd ludzki.

Najczęstsze przyczyny nieskuteczności prezerwatywy:

 1. Uszkodzenie mechaniczne (np. paznokciem).
 2. Zły rozmiar.
 3. Stosowanie kondomów ze środkami typu: wazelina, balsam itp.
 4. Nieprawidłowe założenie prezerwatywy.
 5. Kolejny stosunek po zdjęciu prezerwatywy.

Inne mechaniczne metody antykoncepcji to kapturki naszyjkowe i błony dopochwowe.

Antykoncepcja: metody naturalne

Do naturalnych metod antykoncepcji należą:

 1. Metoda Billingsów
 2. Kalendarzyk małżeński,
 3. Metoda objawowo-termiczna
 4. Metoda termiczna
 5. Komputery cyklu

Metody naturalne niestety nie mają wysokiej skuteczności. Jednak ich zaletą jest to, że nic nie kosztują i nie wywołują żadnych skutków ubocznych (nie wpływają na układ hormonalny).

Antykoncepcja: metoda chemiczna

Chemiczne metody antykoncepcyjne, dzięki zawartości środków plemnikobójczych w swoim składzie, ograniczają ich żywotność, dodatkowo zmieniając właściwości śluzu szyjki macicy. Jednak skuteczność tych metod nie jest zbyt wysoka w porównaniu do metod antykoncepcji hormonalnej. Wskaźnik Pearla dla metod chemicznych to 6-26.

Do metod chemicznych zaliczamy:

 • gąbki dopochwowe,
 • kremy plemnikobójcze,
 • globulki antykoncepcyjne,
 • żele plemnikobójcze,
 • pianki antykoncepcyjne.

Metoda antykoncepcji chemicznej nie jest zalecana dla osób z alergią na jakiś składnik preparatu. Skutkiem ubocznym korzystania z metod chemicznych jest też zwiększone ryzyko rozwoju infekcji pochwy.

Antykoncepcja: metoda hormonalna

Antykoncepcja hormonalna ma bardzo wysoką skuteczność, dodatkowo jest bardzo popularna.

Do metod antykoncepcji hormonalnej zaliczamy:

 • Plastry antykoncepcyjne

Jeśli myślisz nad plastrami antykoncepcyjnymi, koniecznie musisz zgłosić się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi z Tobą wywiad i zleci specjalistyczne badania do wykonania. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, lekarz wypiszę Ci receptę. Plaster hormonalny zmienia się raz w tygodniu. Ta metoda antykoncepcyjna wymaga częstych wizyt kontrolnych, pierwsza powinna odbyć się już 2 miesiące od rozpoczęcia stosowania.

 • Zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk antykoncepcyjny wykonuje się raz na 3 miesiące i mogą go stosować kobiety karmiące piersią, bo w żaden sposób nie wpływa to na laktacje. Jednak zastrzyki antykoncepcyjne mogą powodować wiele niepożądanych skutków ubocznych.

Skutki uboczne zastrzyków antykoncepcyjnych:

 • Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na dwa rodzaje – jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe, inaczej nazywane są minipigułkami, polecane są nastolatkom, kobietom, które nie skończyły 25 lat, a także dla karmiących kobiet. Tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać skutki uboczne.

 • Tabletka "po"

Nie można jej stosować jako stałej formy antykoncepcji. Pigułkę "po" należy spożyć po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub w trakcie którego inne metody antykoncepcji zawiodły oraz po gwałcie.

Do metod antykoncepcji zalicza się także podwiązanie jajowodów u kobiet oraz wazektomię u mężczyzn.

Pamiętaj, że jeśli wybierzesz już metodę antykoncepcji po określonym czasie, należy zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną. Jeśli zauważysz niepokojące objawy i źle się czujesz po wybranej antykoncepcji - do lekarza specjalisty należy zgłosić się wcześniej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!