Oceń
Jest wiele metod antykoncepcji: naturalna, hormonalna, mechaniczna i chemiczna. Dowiedz się, na czym one polegają, czy są skuteczne i jakie mogą powodować skutki uboczne.
Wybór antykoncepcji najlepiej uzgodnić z lekarzem ginekologiem, który wybierze najlepszą metodę, biorąc pod uwagę stan zdrowia, plany prokreacyjne oraz styl życia pacjentki. Zanim podejmie on decyzję, zleci nam badania i przeprowadzi wywiad (zapyta m.in. o choroby nowotworowe w rodzinie).
Metody antykoncepcyjne – na skróty:
- Antykoncepcja mechaniczna (spirala, prezerwatywy)
- Antykoncepcja naturalna
- Antykoncepcja chemiczna
- Antykoncepcja hormonalna (plastry, zastrzyki, tabletki)
Antykoncepcja: metody mechaniczne
Do metod antykoncepcji mechanicznej zaliczamy:
- Spirala antykoncepcyjna (wkładka domaciczna)
Wkładka domaciczna to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji. Zakładana jest przez lekarza ginekologa raz na kilka lat. Są dwa rodzaje wkładek domacicznych – spirala hormonalna i spirala tradycyjna (z miedzią).
Jednak spirali antykoncepcyjnej nie może założyć każda kobieta. Przeciwwskazania do założenia wkładki domacicznej to m.in.:
- nadżerka szyjki macicy,
- mięśniaki macicy,
- endometrioza,
- obfite krwawienie miesiączkowe,
- niedokrwistość,
- choroby zakrzepowo-zatorowe,
- nowotwory narządów rodnych,
- niedobór żelaza,
- cukrzyca.
- Prezerwatywy
To bardzo popularna metoda antykoncepcyjna jednak jej skuteczność jest o wiele niższa w porównaniu z innymi formami antykoncepcji. Na skuteczność prezerwatyw duży wpływ ma błąd ludzki.
Najczęstsze przyczyny nieskuteczności prezerwatywy:
- Uszkodzenie mechaniczne (np. paznokciem).
- Zły rozmiar.
- Stosowanie kondomów ze środkami typu: wazelina, balsam itp.
- Nieprawidłowe założenie prezerwatywy.
- Kolejny stosunek po zdjęciu prezerwatywy.
Inne mechaniczne metody antykoncepcji to kapturki naszyjkowe i błony dopochwowe.
Antykoncepcja: metody naturalne
Do naturalnych metod antykoncepcji należą:
- Metoda Billingsów
- Kalendarzyk małżeński,
- Metoda objawowo-termiczna
- Metoda termiczna
- Komputery cyklu
Metody naturalne niestety nie mają wysokiej skuteczności. Jednak ich zaletą jest to, że nic nie kosztują i nie wywołują żadnych skutków ubocznych (nie wpływają na układ hormonalny).
Antykoncepcja: metoda chemiczna
Chemiczne metody antykoncepcyjne, dzięki zawartości środków plemnikobójczych w swoim składzie, ograniczają ich żywotność, dodatkowo zmieniając właściwości śluzu szyjki macicy. Jednak skuteczność tych metod nie jest zbyt wysoka w porównaniu do metod antykoncepcji hormonalnej. Wskaźnik Pearla dla metod chemicznych to 6-26.
Do metod chemicznych zaliczamy:
- gąbki dopochwowe,
- kremy plemnikobójcze,
- globulki antykoncepcyjne,
- żele plemnikobójcze,
- pianki antykoncepcyjne.
Metoda antykoncepcji chemicznej nie jest zalecana dla osób z alergią na jakiś składnik preparatu. Skutkiem ubocznym korzystania z metod chemicznych jest też zwiększone ryzyko rozwoju infekcji pochwy.
Antykoncepcja: metoda hormonalna
Antykoncepcja hormonalna ma bardzo wysoką skuteczność, dodatkowo jest bardzo popularna.
Do metod antykoncepcji hormonalnej zaliczamy:
- Plastry antykoncepcyjne
Jeśli myślisz nad plastrami antykoncepcyjnymi, koniecznie musisz zgłosić się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi z Tobą wywiad i zleci specjalistyczne badania do wykonania. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, lekarz wypiszę Ci receptę. Plaster hormonalny zmienia się raz w tygodniu. Ta metoda antykoncepcyjna wymaga częstych wizyt kontrolnych, pierwsza powinna odbyć się już 2 miesiące od rozpoczęcia stosowania.
- Zastrzyk antykoncepcyjny
Zastrzyk antykoncepcyjny wykonuje się raz na 3 miesiące i mogą go stosować kobiety karmiące piersią, bo w żaden sposób nie wpływa to na laktacje. Jednak zastrzyki antykoncepcyjne mogą powodować wiele niepożądanych skutków ubocznych.
Skutki uboczne zastrzyków antykoncepcyjnych:
- nieregularny cykl miesiączkowy,
- ból głowy,
- nudności,
- ból piersi,
- suchość pochwy,
- nadczynność tarczycy,
- zmiana masy ciała,
- zmiany nastroju,
- wypadanie włosów,
- łamliwość paznokci.
- Tabletki antykoncepcyjne
Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na dwa rodzaje – jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe, inaczej nazywane są minipigułkami, polecane są nastolatkom, kobietom, które nie skończyły 25 lat, a także dla karmiących kobiet. Tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać skutki uboczne.
- Tabletka "po"
Nie można jej stosować jako stałej formy antykoncepcji. Pigułkę "po" należy spożyć po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub w trakcie którego inne metody antykoncepcji zawiodły oraz po gwałcie.
Do metod antykoncepcji zalicza się także podwiązanie jajowodów u kobiet oraz wazektomię u mężczyzn.
Pamiętaj, że jeśli wybierzesz już metodę antykoncepcji po określonym czasie, należy zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną. Jeśli zauważysz niepokojące objawy i źle się czujesz po wybranej antykoncepcji - do lekarza specjalisty należy zgłosić się wcześniej.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!
Oceń artykuł

