Zamknij

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko tabletki antykoncepcyjne

12.02.2021
Aktualizacja: 12.02.2021 16:52

Antykoncepcja hormonalna jest bardzo skuteczna i dodatkowo bardzo popularna. W skład antykoncepcji hormonalnej wchodzą: zastrzyki, plastry, tabletki i implanty, a także tabletka" po", inaczej nazywana antykoncepcją awaryjną. Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do stosowania tych metod.

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko tabletki antykoncepcyjne
fot. Shutterstock

Antykoncepcja hormonalna to skuteczna metoda antykoncepcyjna. Jednak jej dobór należy koniecznie skonsultować z ginekologiem, który przed ostateczną decyzją zleci szereg specjalistycznych badań. Tego typu preparaty są na receptę.

Antykoncepcja hormonalna – na skróty:

Antykoncepcja hormonalna  tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na dwie grupy: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne inaczej nazywane są minipigułkami i są polecane nastolatkom, kobietom do 25. roku życia, a także karmiącym piersiom. W odróżnieniu od tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych zawierają tylko jeden hormon (progestagen) i wywołują mniejsze skutki uboczne. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe także dzielą się na kilka rodzajów w zależności od stężenia hormonów w nich zawartych (estrogen i progestagen).

Jeśli w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych zauważysz niepokojące objawy, to skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Szybka interwencja zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Niepokojące objawy to m.in.:

Antykoncepcja hormonalna  plaster antykoncepcyjny

Naklejony raz w tygodniu plaster antykoncepcyjny uwalnia hormony, które powodują zahamowanie owulacji. Komórka jajowa nie uwalnia się z jajnika i nie może dojść do zapłodnienia. Plastry hormonalne są bardzo wygodną metodą antykoncepcji, jednak nie wszystkie kobiety mogą z niej skorzystać.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych:

  •     ciąża,
  •     palenie papierosów powyżej 35. roku życia
  •     toczeń rumieniowaty,
  •     choroby wątroby,
  •     choroby układu sercowo-naczyniowego,
  •     przebyty udar słoneczny,
  •     otyłość,
  •     waga powyżej 90 kilogramów,
  •     niedokrwistość sierpowata.

Zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych to m.in. zapobieganie tworzeniu się torbieli na jajnikach, a także hamowanie namnażania się komórek nowotworowych. Ta forma antykoncepcji nie zaburza życia seksualnego i nie zmniejsza libida. Dodatkowo hamuje rozwój zapalenia przydatków i zmniejsza ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Antykoncepcja hormonalna  zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk antykoncepcyjny wykonywany jest raz na trzy miesiące i mogą go stosować kobiety karmiące piersią. Zawarty w nim progestagen uwalnia się w organizmie w stałym tempie i hamuje owulacje i zagęszcza śluz w szyjce macicy. Zastrzyk antykoncepcyjny nie jest jednak polecany kobietom, które mają problemy z wysokim ciśnieniem, układem krążenia, a także z chorobami zatorowo-zakrzepowymi.

Stosowanie zastrzyków hormonalnych zmniejsza obfitość krwawienia związanego z cyklem miesiączkowym, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia: stanów zapalnych miednicy mniejszej, ciąż pozamacicznych oraz mięśniaków macicy. Dodatkowo nie obciążają wątroby, dlatego zastrzyki hormonalne mogą stosować kobiety ze schorzeniami i chorobami wątroby.

Antykoncepcja hormonalna  tabletka "po"

Tabletka "po" to inaczej antykoncepcja postkoitalna, awaryjna, kryzysowa, doraźna. Stosuje ją się tylko w przypadku, gdy doszło do stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub, w którym zawiodła standardowa metoda, np. doszło do pęknięcia prezerwatywy, a także po gwałcie.

Pigułki "po" nie należy stosować jako stałej metody antykoncepcyjnej. Po spożyciu tabletki "po" mogą pojawić się następujące objawy: ból brzucha, biegunka, mdłości, wymioty, krwawienie i plamienie.

Antykoncepcja hormonalna  implanty

Implanty hormonalne mają bardzo wysoką skuteczność, ale nie są zalecane wszystkim kobietom. Z implantów hormonalnych powinny zrezygnować kobiety, u których występują krwawienia, które nie są związane z cyklem miesiączkowym, a także w czasie lub po chorobie nowotworowej sutka oraz z chorobą zakrzepowo-zatorową. Implant nie jest również  polecany kobietom, które cierpią na choroby i schorzenia wątroby, a także mają alergię na składnik implantu. Z implantu mogą korzystać tylko kobiety powyżej 18 roku życia.

Implanty hormonalne mogą powodować działania niepożądane, m.in.:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!