Oceń
Antykoncepcja hormonalna jest bardzo skuteczna i dodatkowo bardzo popularna. W skład antykoncepcji hormonalnej wchodzą: zastrzyki, plastry, tabletki i implanty, a także tabletka" po", inaczej nazywana antykoncepcją awaryjną. Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do stosowania tych metod.
Antykoncepcja hormonalna to skuteczna metoda antykoncepcyjna. Jednak jej dobór należy koniecznie skonsultować z ginekologiem, który przed ostateczną decyzją zleci szereg specjalistycznych badań. Tego typu preparaty są na receptę.
Antykoncepcja hormonalna – na skróty:
- Tabletki antykoncepcyjne
- Plastry antykoncepcyjne
- Zastrzyk antykoncepcyjny
- Tabletka "dzień po"
- Implanty antykoncepcyjne
Antykoncepcja hormonalna – tabletki antykoncepcyjne
Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na dwie grupy: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne inaczej nazywane są minipigułkami i są polecane nastolatkom, kobietom do 25. roku życia, a także karmiącym piersiom. W odróżnieniu od tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych zawierają tylko jeden hormon (progestagen) i wywołują mniejsze skutki uboczne. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe także dzielą się na kilka rodzajów w zależności od stężenia hormonów w nich zawartych (estrogen i progestagen).
Jeśli w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych zauważysz niepokojące objawy, to skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Szybka interwencja zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Niepokojące objawy to m.in.:
- omdlenia,
- ból w klatce piersiowej,
- duszności,
- zaburzenia widzenia,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- plamienia,
- krwawienie po stosunku płciowym.
Antykoncepcja hormonalna – plaster antykoncepcyjny
Naklejony raz w tygodniu plaster antykoncepcyjny uwalnia hormony, które powodują zahamowanie owulacji. Komórka jajowa nie uwalnia się z jajnika i nie może dojść do zapłodnienia. Plastry hormonalne są bardzo wygodną metodą antykoncepcji, jednak nie wszystkie kobiety mogą z niej skorzystać.
Przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych:
- ciąża,
- palenie papierosów powyżej 35. roku życia
- toczeń rumieniowaty,
- choroby wątroby,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- przebyty udar słoneczny,
- otyłość,
- waga powyżej 90 kilogramów,
- niedokrwistość sierpowata.
Zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych to m.in. zapobieganie tworzeniu się torbieli na jajnikach, a także hamowanie namnażania się komórek nowotworowych. Ta forma antykoncepcji nie zaburza życia seksualnego i nie zmniejsza libida. Dodatkowo hamuje rozwój zapalenia przydatków i zmniejsza ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.
Antykoncepcja hormonalna – zastrzyk antykoncepcyjny
Zastrzyk antykoncepcyjny wykonywany jest raz na trzy miesiące i mogą go stosować kobiety karmiące piersią. Zawarty w nim progestagen uwalnia się w organizmie w stałym tempie i hamuje owulacje i zagęszcza śluz w szyjce macicy. Zastrzyk antykoncepcyjny nie jest jednak polecany kobietom, które mają problemy z wysokim ciśnieniem, układem krążenia, a także z chorobami zatorowo-zakrzepowymi.
Stosowanie zastrzyków hormonalnych zmniejsza obfitość krwawienia związanego z cyklem miesiączkowym, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia: stanów zapalnych miednicy mniejszej, ciąż pozamacicznych oraz mięśniaków macicy. Dodatkowo nie obciążają wątroby, dlatego zastrzyki hormonalne mogą stosować kobiety ze schorzeniami i chorobami wątroby.
Antykoncepcja hormonalna – tabletka "po"
Tabletka "po" to inaczej antykoncepcja postkoitalna, awaryjna, kryzysowa, doraźna. Stosuje ją się tylko w przypadku, gdy doszło do stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub, w którym zawiodła standardowa metoda, np. doszło do pęknięcia prezerwatywy, a także po gwałcie.
Pigułki "po" nie należy stosować jako stałej metody antykoncepcyjnej. Po spożyciu tabletki "po" mogą pojawić się następujące objawy: ból brzucha, biegunka, mdłości, wymioty, krwawienie i plamienie.
Antykoncepcja hormonalna – implanty
Implanty hormonalne mają bardzo wysoką skuteczność, ale nie są zalecane wszystkim kobietom. Z implantów hormonalnych powinny zrezygnować kobiety, u których występują krwawienia, które nie są związane z cyklem miesiączkowym, a także w czasie lub po chorobie nowotworowej sutka oraz z chorobą zakrzepowo-zatorową. Implant nie jest również polecany kobietom, które cierpią na choroby i schorzenia wątroby, a także mają alergię na składnik implantu. Z implantu mogą korzystać tylko kobiety powyżej 18 roku życia.
Implanty hormonalne mogą powodować działania niepożądane, m.in.:
- ból piersi,
- nadwrażliwość piersi,
- ból głowy,
- zmiany nastroju,
- ból brzucha,
- niskie libido,
- upławy,
- zapalenie pochwy,
- trądzik,
- zwiększenie masy ciała,
- większy apetyt.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!
Oceń artykuł

