Zamknij

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko tabletki antykoncepcyjne

12.02.2021
Aktualizacja: 12.02.2021 16:52
Antykoncepcja hormonalna to nie tylko tabletki antykoncepcyjne
fot. Shutterstock

Antykoncepcja hormonalna jest bardzo skuteczna i dodatkowo bardzo popularna. W skład antykoncepcji hormonalnej wchodzą: zastrzyki, plastry, tabletki i implanty, a także tabletka" po", inaczej nazywana antykoncepcją awaryjną. Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do stosowania tych metod.

Antykoncepcja hormonalna to skuteczna metoda antykoncepcyjna. Jednak jej dobór należy koniecznie skonsultować z ginekologiem, który przed ostateczną decyzją zleci szereg specjalistycznych badań. Tego typu preparaty są na receptę.

Antykoncepcja hormonalna – na skróty:

Antykoncepcja hormonalna  tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na dwie grupy: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne inaczej nazywane są minipigułkami i są polecane nastolatkom, kobietom do 25. roku życia, a także karmiącym piersiom. W odróżnieniu od tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych zawierają tylko jeden hormon (progestagen) i wywołują mniejsze skutki uboczne. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe także dzielą się na kilka rodzajów w zależności od stężenia hormonów w nich zawartych (estrogen i progestagen).

Jeśli w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych zauważysz niepokojące objawy, to skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. Szybka interwencja zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Niepokojące objawy to m.in.:

Antykoncepcja hormonalna  plaster antykoncepcyjny

Naklejony raz w tygodniu plaster antykoncepcyjny uwalnia hormony, które powodują zahamowanie owulacji. Komórka jajowa nie uwalnia się z jajnika i nie może dojść do zapłodnienia. Plastry hormonalne są bardzo wygodną metodą antykoncepcji, jednak nie wszystkie kobiety mogą z niej skorzystać.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych:

  •     ciąża,
  •     palenie papierosów powyżej 35. roku życia
  •     toczeń rumieniowaty,
  •     choroby wątroby,
  •     choroby układu sercowo-naczyniowego,
  •     przebyty udar słoneczny,
  •     otyłość,
  •     waga powyżej 90 kilogramów,
  •     niedokrwistość sierpowata.

Zalety stosowania plastrów antykoncepcyjnych to m.in. zapobieganie tworzeniu się torbieli na jajnikach, a także hamowanie namnażania się komórek nowotworowych. Ta forma antykoncepcji nie zaburza życia seksualnego i nie zmniejsza libida. Dodatkowo hamuje rozwój zapalenia przydatków i zmniejsza ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Antykoncepcja hormonalna  zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk antykoncepcyjny wykonywany jest raz na trzy miesiące i mogą go stosować kobiety karmiące piersią. Zawarty w nim progestagen uwalnia się w organizmie w stałym tempie i hamuje owulacje i zagęszcza śluz w szyjce macicy. Zastrzyk antykoncepcyjny nie jest jednak polecany kobietom, które mają problemy z wysokim ciśnieniem, układem krążenia, a także z chorobami zatorowo-zakrzepowymi.

Stosowanie zastrzyków hormonalnych zmniejsza obfitość krwawienia związanego z cyklem miesiączkowym, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia: stanów zapalnych miednicy mniejszej, ciąż pozamacicznych oraz mięśniaków macicy. Dodatkowo nie obciążają wątroby, dlatego zastrzyki hormonalne mogą stosować kobiety ze schorzeniami i chorobami wątroby.

Antykoncepcja hormonalna  tabletka "po"

Tabletka "po" to inaczej antykoncepcja postkoitalna, awaryjna, kryzysowa, doraźna. Stosuje ją się tylko w przypadku, gdy doszło do stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub, w którym zawiodła standardowa metoda, np. doszło do pęknięcia prezerwatywy, a także po gwałcie.

Pigułki "po" nie należy stosować jako stałej metody antykoncepcyjnej. Po spożyciu tabletki "po" mogą pojawić się następujące objawy: ból brzucha, biegunka, mdłości, wymioty, krwawienie i plamienie.

Antykoncepcja hormonalna  implanty

Implanty hormonalne mają bardzo wysoką skuteczność, ale nie są zalecane wszystkim kobietom. Z implantów hormonalnych powinny zrezygnować kobiety, u których występują krwawienia, które nie są związane z cyklem miesiączkowym, a także w czasie lub po chorobie nowotworowej sutka oraz z chorobą zakrzepowo-zatorową. Implant nie jest również  polecany kobietom, które cierpią na choroby i schorzenia wątroby, a także mają alergię na składnik implantu. Z implantu mogą korzystać tylko kobiety powyżej 18 roku życia.

Implanty hormonalne mogą powodować działania niepożądane, m.in.:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!